Obcinanie kotom paznokci, rozmnażanie kundelków, a może trzymanie królików w za ciasnych klatkach? Oto 29 rzeczy, które zdaniem weterynarzy, denerwują ich najbardziej.
Reklama.
Reklama.
Przytoczone komentarze pochodzą z dyskusji na Reddicie zapoczątkowanej przez użytkownika Feeling2Leafy, w której weterynarze korzystający z platformy opowiedzieli o rzeczach, które denerwują ich w codziennej pracy oraz o sprawach, których opiekunowie zwierząt powinni być świadomi.
1. Karmienie psów i kotów bezmięsną karmą
Użytkownik Drop-Bear-Farmer:
"Zdarza się, że weganie żywią swoje mięsożerne zwierzęta wegańską lub wegetariańską karmą. Jeśli to robisz, jesteś de***em”.
2. Brak znajomości rasy
Uzytkownik TomoyoHoshijiro:
"Przed zakupem czworonoga ludzie powinni dowidzieć się, do czego dawniej wykorzystywano daną rasę.
Jeśli twój pies przynosi ci martwe szczury, zapewne jest terierem.
Twój husky uwielbia biegać, nie możesz trzymać go na łańcuchu.
Nadmiernie opiekuńczy owczarek niemiecki? Pomyśl.
Bernardyn zakopuje się w śniegu i nie chce wracać z zimna do domu? To jego ulubiona pogoda, a «nie możesz mnie złapać» to nazwa zabawy”.
3. Porzucanie zwierząt
Użytkownik MrPundick:
"Prosimy o przekazywanie niechcianych zwierząt do adopcji albo włożenie odrobiny wysiłku w znalezienie zwierzakom nowego domu. Lato i wakacyjny wyjazdy to czas porzucania zwierząt w lasach i przy drogach. To, że biedne stworzenie nagle nie pasuje do jego życia, nie oznacza, że musi cierpieć”.
4. Zwlekanie z uśpieniem cierpiącego zwierzęcia
Użytkownik Elliesspaghetti669:
"Decydowanie o tym, kiedy uśpić swojego zwierzaka jest bardzo trudne. Niektórzy mówią nam, że «nie są gotowi», ale smutna prawda jest taka, że nie chodzi o nich, tylko o ukochanego pupila.
Jeśli pies skomle całą noc, nie je, a nawet nie może samodzielnie chodzić, to czas go uśpić. Pamiętaj, że zwierzak ci ufa. Jest święcie przekonany, że zrobisz dla niego wszystko, co najlepsze.
Samolubni właściciele, którzy odmawiają eutanazji tylko dlatego, że «sobie z tym nie radzą», to główny powód, przez który myślę o zmianie branży. Przykro patrzeć na cierpiące zwierzęta".
5. Chodzenie z psem po rozgrzanym chodniku
Użytkownik Shifting2Wolf:
"Jeżeli mieszkasz w kraju, w którym lato jest gorące, upewnij się, że nie zabierasz psa na spacer w największy upał. Najlepiej rób to wcześnie rano lub wieczorem i zawsze sprawdzaj, czy chodnik nie jest zbyt gorący, by po nim chodzić. Jak to zrobić? Połóź rękę na drodze – jeśli będzie dla ciebie za ciepła, to dla twojego psa tym bardziej".
6. Nieprzyzwyczajenie psa do wizyt u weterynarza
Użytkownik Relevant_Home_810:
"Uważam, że najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobisz dla swojego zwierzaka, zwłaszcza dla szczeniaka lub kociaka, jest częste zajmowanie się nim, gdy jest młody. Chodzi mi o dotykanie jego łapek, przycinanie paznokci, otwieranie pyszczka, mycie zębów, dotykanie uszu. To zaprocentuje, gdy pies będzie miał infekcję ucha albo ranę na łapce. Pamiętaj, że twój mały szczeniaczek wyrośnie na dużego psa, którego trudno zbadać”.
7. Niesterylizowanie zwierząt domowych
Tutaj bez zbędnych komentarzy. Autor napisał tylko (i aż) tyle.
8. Za mało spacerów i treningów
Użytkownik TankVet:
"90 proc. problemów behawioralnych, które obserwuje u zwierząt domowych, wynika z tego, że dwa 20-minutowe spacery dziennie to zdecydowanie za mało”.
9. Za mało profilaktyki weterynaryjnej
Użytkownik workwithanimals:
"Szczepionki, odrobaczanie, badania laboratoryjne, prześwietlenia i usuwanie kamienia nazębnego”.
Przypomnijmy:
odrobaczanie - co 3 miesiące;
badanie kału - raz na 6 miesięcy;
USG jamy brzusznej - raz w roku;
szczepienie na wściekliznę - raz w roku;
badanie krwi - raz w roku.
10. Trzymanie złotych rybek w małym akwarium
Użytkownik yunganfootball:
"Nie jestem weterynarzem, ale trochę wiem o zwierzętach. Właściciele złotych rybek, którzy myślą, że «złota rybka może mieszkać w małym akwarium», są w błędzie. Rybka w akwarium kuli umiera w ciągu 2-3 tygodni. Dodam, że złota rybka w dobrych warunkach może żyć nawet 30 lat, ale absolutne minimum to akwarium o objętości 75 litrów".
11. Brak świadomości ile żyją niektóre zwierzęta
Użytkownik OneGoodRib:
"Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że papugi i ryby mogą żyć przez dziesięciolecia. Mówią: «och, chcę gadającą papugę» i nie wiedzą, że będą słuchać jej przez kolejne 65 lat”.
12. Moda na rasy brachycefaliczne
Użytkownik Shifting2Wolf:
"Wielu właścicieli mopsów, pekińczyków, boston terierów, buldogów i innych psów z krótkimi pyskami jest zaskoczonych, gdy zaczynają się upały, a ich psy się duszą. Nie, psy nie powinny brzmieć, jakby walczyły o każdy oddech. To nie jest normalne, że pies nie może przejść wokół bloku bez omdlenia”.
13. Brak pieniędzy na leczenie
Użytkownik Ventaura:
"Króliczka można kupić 100 złotych, psa za kilka tysięcy, ale na tym wydatki się nie kończą! Ubezpiecz swojego zwierzaka. Być może znajdziesz się w sytuacji awaryjnej, w której twój zwierzak będzie potrzebował operacji za kilka tysięcy i pobytu w klinice (może połknąć skarpetkę, mieć zęby do wyrwania) i błagam – miej te pieniądze do dyspozycji!
To druzgocące widzieć desperację klientówl gdy obliczam rachunek…
Niestety, medycyna weterynaryjna jest droga, nasza edukacja jest droga, a przy interwencji chirurgicznej na koszty składa się nie tylko sama operacja, ale również badania, leki, przestrzeń w klinice, weterynarz, który ćwiczył godzinami oraz technik, który opiekuje się zwierzakiem przed i po operacji.
Nie kupuj bezmyślnie zwierząt, jeśli nie możesz zapewnić im opieki, na jaką zasługują”.
14. Karmienie ludzkim jedzeniem
Użytkownik Moctor Drignall:
"Widzę wiele zwierząt domowych żywionych w nieodpowiedni sposób, których właściciele , mimo moich namów, nie zgadzają się na zaprzestrzanie takiego karmienia, bo «zwierzę to lubi»”.
15. Posiadanie zbyt wielu zwierząt
Użytkownik Fantastic Throat 127:
"Zbieractwo zwierząt. To straszne, że zwierzęta cierpią z powodu zaburzeń psychicznych swoich właścicieli”.
16. Hodowanie żółwi bez odpowiedniej wiedzy
Użytkownik Jesus of Nazareth:
"Nie jestem weterynarzem, ale serce boli mnie za każdym razem, gdy widzę dzieci, a nawet dorosłych, którzy publikują w sieci zdjęcia żółwi wodnych trzymanych w g***ianych plastikowych domkach.
Ogólnie rzecz biorąc, żówie, aby się rozwijać, muszą mieć do dyspozycji dużą ilość wody. Potrzebują też dwóch rodzajów oświetlenia, które trzeba wymieniać co ok. 6 miesięcy, a także witamin, ciągłego czyszczenia wody, dobrego filtra.
Żyją nawet 25 lat i wymagają znacznie więcej czasu i opieki, niż pies”.
17. Trzymanie w domu toksycznych roślin
Użytkownik raininmywindow:
"Sprawdź, jakie rośliny są toksyczne dla twojego zwierzaka! Zdziwiłbyś się, jak niektóre mogą być zabójcze. Dobrym przykładem są lilie dla kotów, których pyłek na sierści i zlizanie go lub wypicie wody z wazonu wystarczy, aby w ciągu kilku dni doprowadzić do niewydolności nerek i śmierci”.
18. Nieprzestrzeganie harmonogramu szczepień
Użytkownik roccotheracoon:
"Nie jestem lekarzem weterynarii, ale pracowałem w klinice. Ludzie nagminnie nie przestrzegają harmonogramów szczepień. Mieliśmy kiedyś małego psa, który zmarł na chorobę szczenięcą, bo opiekun zaszczepił go za późno. Inną sprawą jest ochrona przed pchłami i kleszczami, którą trzeba stosować przez cały rok. Z pasożytami nie ma żartów”.
19. Oczekiwanie od weterynarzy braku zapłaty
Użytkownik sicklecellsichi:
"Myślę, że w wielu krajach zapewniana przez nas opieka zdrowotna jest postrzegana jako akt dobroczynności, a nie nasza rzeczywista praca.
«Co masz na myśli mówiąc, że prześwietlenia Puszka kosztują? Myślałem, że jesteś miłośnikiem zwierząt!».
Jestem dopiero na praktykach weterynaryjnych, a słyszałem to milion razy. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, gdy właściciele zaczynają się kłócić.
Proszę zrozumieć, że jeśli nie udasz się konkretnie do organizacji charytatywnej lub miejsca, które reklamuje pewne procedury/zabiegi jako bezpłatne, będziesz musiał zapłacić.
Tak, kocham zwierzęta i myślę, że twój zwierzak jest uroczy. Jednak nadal chcę być w stanie zapłacić czynsz”.
20. Pandemiczne szczeniaki
Użytkownik Milkinglass:
"Jeżeli kupiłeś pandemicznego szczeniaka i podczas kwarantanny nie nauczyłeś go zostawania samemu w domu, a nagle musisz zacząć chodzić do pracy i zamierzasz zostawiać go na 8-10 godzin bez opieki, bądź pewien, że nie będzie szczęśliwy”.
21. Ignorowanie utykania u starszych psów
Użytkownik andravet93:
"Utykanie nie jest normalną częścią starzenia się zwierzęcia. Owszem, artretyzm występuje częściej u starszych zwierząt, ale to nie znaczy, że kończyny ich nie bolą. Utykanie = ból”.
22. Ignorowanie wyższych potrzeb zwierząt
Użytkownik MeetJaew:
"Jestem weterynarzem, ale chciałbym, żeby ludzie skupiali się nie tylko na długości, ale również na jakości życia swoich zwierząt.
Najlepszą rzeczą, jaką możesz dla nich zrobić, jest włączenie ich do swojego życia tak bardzo, jak to możliwe. Usiądź obok nich podczas oglądania telewizji, pogłaszcz je. Trenuj i socjalizuj je wcześnie, żeby nie musiały siedzieć same w domu, bo «nie potrafią się zachować.
Zwracaj na nie uwagę! Kochaj je! Zapewniaj im mnóstwo spacerów i zabaw. Zdziwisz się, jak wiele mogą się nauczyć".
23. Zdejmowanie kołnierza po operacji
Użytkownik JonPinoY:
"Nie wiecie, ile komplikacji miałem po operacjach, ponieważ właściciele uznali, że ich zwierzak wygląda w kołnierzu «tak smutno» i postanowili do zdjąć. Nie warto!”.
24. Ignorowanie zaleceń
Użytkownik attackkulturasound:
"Nie jestem jeszcze weterynarzem, ale studiuję, a już zauważyłem, że wielu opiekunów potrafi powiedzieć lekarzowi weterynarii, że wiedzą lepiej. Bardziej, niż lata ciężkiej edukacji, cenią sobie rady udzielone przez tiktotera”.
25. Przekarmianie zwierząt
Użytkownik attackkulturasound:
"Dosłownie, plaga otyłości wśród zwierząt. Tak wiele czworonogów jest przekarmianych i ma zbędne kilogramy, że ludzie myślą, że to normalne, a zwierzęta z prawidłową masą ciałą, są ich zdaniem za chude. Jeden z moich klientów musiał skonsultować się z drugim weterynarzem, bo nie wierzył mi, że jego pies jest za gruby".
26. Niemycie psu zębów
Użytkownik IceReptilian:
"Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego w jakim stopniu stan jamy ustnej wpływa na życie ich pupila.
Gnicie dziąseł i ropnie korzeni zębów mogą prowadzić do gnicia kości, co może spowodować pęknięcie szczęki (szczególnie u małych zwierząt). Ilość bakterii znajdujących się wewnątrz pyska może powodować infekcje wątroby, nerek i serca. Nie wspominając o tym, że chore zwierzę czuje się źle.
Większość klientów, z którymi rozmawiam, jest zaskoczona faktem, że muszą regularnie myć zęby swojego pupila, żeby utrzymać je w czystości”.
27. Brak wody na spacerach w ciepłe dni
Użytkownik UnhappyTelevision54:
"Weź wodę dla swojego psa, gdy wychodzisz z nim na spacer w upalny dzień. Zwierzęta, zwłaszcza psy, szybciej się przegrzewają i są o wiele bardziej narażone na udar cieplny, niż ludzie”.
28. Trzymanie królików w ciasnych klatkach
Użytkownik h03nyst:
"Króliki nie są zwierzętami łatwymi w hodowli. Mają do zaspokojenia wiele potrzeb. Do kopania nor niezbędne jest siano i słoma, których często im brakuje. Nie mogą też jeść wielu warzyw, ale ludzie to ignorują i dają im co popadnie. Większość klatek, w których trzymane są króliki, jest za mała”.
29. Niezauważanie objawów choroby
Użytkownik bythog:
"Przez 14 lat pracowałem jako technik weterynarii. Zauważyłem, że ludzie nie wiedzą co jest normalne, a co powinno niepokoić.
Chodzi przede wszystkim o jedzenie i wodę. Ludzie nie łączą jedzenia niejadalnych przedmiotów albo zmniejszonego apetytu z chorobą. Nie wiedzą też, jak wygląda prawidłowy kał i jak często pies powinien oddawać mocz. Nie dostrzegają zmian w poziomie aktywności ukochanego pupila.
To, co nienormalne, np. częste wymioty, uchodzi za normalne, a tak być nie powinno”.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.