Wtyk amerykański atakuje domy jesienią. Czy jest groźny dla człowieka?

Joanna Kamińska
14 października 2024, 15:08 • 1 minuta czytania
Wtyki amerykańskie coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Problem nasila się jesienią, kiedy zaczynają szukać schronienia przed zimnem. Chowają się w różnych szparach i szczelinach, a kiedy poczują zagrożenie wydzielają cuchnący zapach. Są szkodnikami niszczącymi lasy, ale czy stanowią zagrożenie dla człowieka? Czy wtyki amerykańskie gryzą i przenoszą choroby?
Wtyk amerykański na liściu Fot. Pexels / Олександр К
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) jest pluskwiakiem zza oceanu. Naturalnym środowiskiem bytowania tego owada są: Meksyk, Kanada i Stany Zjednoczone. Jego obecność w Europie po raz pierwszy odnotowano w 1999 roku we Włoszech. Prawdopodobnie dotarł tam wraz z sadzonkami iglaków. W Polsce zaobserwowano go pierwszy raz w 2007 roku we Wrocławiu i Miechowie.


Wtyk amerykański jest inwazyjnym szkodnikiem żerującym głównie na drzewach iglastych, takich jak sosny i jodły. Odżywia się sokami igieł i młodych szyszek, wysysając z nich soki za pomocą twardej kłujki. Jego żerowanie może prowadzić do wysuszania i zamierania drzew, dlatego nie jest mile widziany przez leśników.

Owad ten jest stosunkowo duży – osiąga długość około 15-20 mm. Jego głowa zakończona jest kłujką i czułkami, ma kolor czarny lub brązowy. Ciało o owalnym, wydłużonym kształcie również jest brązowe. Na przedpleczu znajdują się żółte plamki, a odwłok z widocznymi skrzydłami ozdobiony jest biało-czarnymi paskami oraz charakterystycznym białym zygzakiem.

Czy wtyk amerykański jest groźny dla człowieka?

Wtyk amerykański nie stanowi zagrożenia dla człowieka – nie gryzie i nie przenosi chorób, jednak kiedy poczuje zagrożenie, wydziela niemiłosiernie cuchnącą woń. Może być uciążliwy, ponieważ jesienią często wchodzi do domów w poszukiwaniu miejsca do zimowania. Chowa się w różnych szparach i szczelinach, np. w futrynach, między podłogą a ścianą, a także za meblami.

Dorosłe osobniki wtyka amerykańskiego zwykle żyją od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ich krótka długość życia sprawia, że dla owada istotne jest szybkie rozmnażanie, aby utrzymać liczebność populacji. W okresie wiosennym samice i samce kopulują, po czym samica składa jaja na roślinach, zazwyczaj na drzewach iglastych i opiekuje się nimi aż do momentu wyklucia larw.

Jak chronić dom przed wtykiem amerykańskim?

Aby uniknąć wizyty tego niezbyt mile widzianego gościa, warto odpowiednio uszczelnić drzwi, okna i inne szpary w budynku. Dobrym pomysłem jest zamontowanie na okna siatek przeciw owadom. Należy także zadbać o to, aby otwory wentylacyjne, kominy i inne wejścia do domu były zabezpieczone siatkami o drobnych oczkach, które uniemożliwią owadom wtargnięcie do wnętrza budynku.

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/568955,w-latach-90-zolwie-ozdobne-byly-hitem-dzis-zagrazaja-zolwiom-blotnym