logo
Narodziny trzech tarajów w toruńskim zoo Fot. Facebook / Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, Tło: Canva / michaklootwijk
Reklama.

"Mamy niebywałą wiadomość! Nasze taraje znowu zostały rodzicami! Zobaczcie te zdjęcia! Dokładnie 1 lutego, czyli w Światowy Dzień Taraja urodziły się aż trzy młode. W tym tygodniu wykonaliśmy pierwsze badanie weterynaryjne maluchów oraz poznaliśmy ich płeć – to dwie samiczki i samczyk" – raduje się zoo w Toruniu.

"Toruńskie taraje już po raz drugi zostały rodzicami i jest to sukces na skalę światową! W przeciągu ostatniego roku w ogrodach zoologicznych na świecie, poza Toruniem, udało się odchować zalewie jedno młode" – dodaje.

Jak informuje toruńskie zoo, taraj jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Na całym świecie w ogrodach zoologicznych żyje 137 tarajów, z czego 59 z nich znajduje się w Europie.

Taraj – prawdziwy mistrz wodnych przygód

logo
Taraj w toruńskim zoo Fot. East News / FOT. GRZEGORZ OLKOWSKI / POLSKA PRESS

Taraj, inaczej kot cętkowany żyje głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Tego zwinnego drapieżnika można spotkać na brzegach rzek, w namorzynach i gęstych lasach tropikalnych. Jest nocnym myśliwym, aktywnym o zmierzchu, polującym na ryby, mięczaki, kraby, żaby, ptaki czy gryzonie.

Taraj jest prawdziwym mistrzem wodnych przygód! Ma krępą budowę ciała, a jego sierść składa się z dwóch warstw – zewnętrznej, szorstkiej i wodoodpornej, oraz miękkiej i izolującej, co pozwala mu świetnie radzić sobie w wodzie. Co więcej, jego palce są połączone błonami, dzięki czemu pływanie jest dla niego czystą przyjemnością.

Niestety, mimo swoich niezwykłych przystosowań, taraj jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, chronionym przepisami konwencji waszyngtońskiej. Dlatego tak ważne jest, aby chronić jego naturalne siedliska.