Wieloryb pływał sobie w... Zatoce Gdańskiej. Morski gigant zaskoczył wszystkich
3 kwietnia w Zatoce Gdańskiej miało miejsce niesamowite wydarzenie – na wodach zaledwie 17 km od ujścia Wisły Śmiałej zaobserwowano żerującego wieloryba. Niezwykłe spotkanie z tym morskim gigantem dostarczyło niezapomnianych wrażeń i zaskoczyło wszystkich, którzy mieli szczęście być świadkami tego rzadkiego zjawiska.
"Zanurzał się na około 6 do 8 minut, po czym wypływał na powierzchnię wody, by wykonać 3 do 4 oddechów. Wydechy, czyli tzw. fontanny, miały wysokość ponad 5 metrów. Było to na głębokości 60 m. A pod nami mnóstwo ogromnych ławic drobnych ryb. Wieloryb pokazał się nam 5 razy. Widok niesamowity. Nasz Bałtyk zadziwia!" – czytamy na facebookowym profilu Rejsy na foki Gdańsk - Świbno, gdzie zamieszczono wideo z niezwykłego spotkania.
Wieloryb w Bałtyku to niezwykle rzadkie zjawisko
Wieloryby w Morzu Bałtyckim to prawdziwa rzadkość, dlatego ich pojawienie się zawsze wywołuje ogromne zainteresowanie i jest uważane za wyjątkowe wydarzenie. Bałtyk nie stanowi naturalnego środowiska dla tych morskich ssaków, ponieważ jest stosunkowo płytki i cieplejszy w porównaniu do innych, głębszych i chłodniejszych mórz, które lepiej odpowiadają ich potrzebom. Niemniej jednak, od czasu do czasu, w Bałtyku można spotkać wieloryby, zwykle młodsze osobniki, które przypadkowo trafiają tu podczas swoich migracji.
Morskie ssaki, które żyją w Morzu Bałtyckim
Morze Bałtyckie znane jest przede wszystkim z występowania fok i morświnów. Zwierzęta te są objęte ścisłą ochroną, ponieważ ich populacja w naszych wodach systematycznie maleje. Morświny, będące jednymi z najmniejszych waleni na świecie, osiągają długość do 180 centymetrów i wagę do 70 kilogramów. Populacja tych ssaków w Bałtyku jest krytycznie zagrożona wyginięciem, a jej liczba wynosi zaledwie około 500 osobników. W Bałtyku żyje także kilka gatunków fok. Foka szara to największa i najliczniejsza foka w Morzu Bałtyckim, z populacją wynoszącą około 40 000 przedstawicieli. Foka pospolita jest natomiast najrzadsza, licząc jedynie około 800 osobników. Bałtyk zamieszkuje również najmniejsza z tych fok – foka obrączkowana.