
16 kwietnia powiatowy lekarz weterynarii w Suwałkach wydał rozporządzenie wyznaczające obszar zagrożony wścieklizną zwierząt, które obowiązuje na terenie miasta Suwałki do 8 lipca 2025 roku. Decyzja ta ma związek z przypadkiem ugryzienia człowieka przez nietoperza, u którego stwierdzono wściekliznę.
Nakazy dotyczące trzymania psów i kotów w związku z zagrożeniem wścieklizną
Władze miasta podjęły szereg działań w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby, m.in. zakazując organizowania targów, wystaw, konkursów oraz pokazów z udziałem psów i kotów.
"Nakazuje się:
- trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu,
- wyprowadzanie psów na smyczy,
- zgłaszanie odnalezionych padłych zwierząt dzikich – ssaków odpowiednim służbom" – czytamy w rozporządzeniu.
Wprowadzone nakazy obowiązują wszystkich mieszkańców Suwałk oraz osoby przebywające czasowo w Suwałkach.
Zaszczep swojego pupila – jakie zasady obowiązują w Polsce w kwestii wścieklizny?
Wścieklizna to niezwykle groźna choroba odzwierzęca, wywoływana przez wirusa z grupy Lyssavirus, który atakuje centralny układ nerwowy. W Polsce głównym rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy, dlatego regularnie przeprowadzane są akcje doustnych szczepień lisów wolno żyjących.
Wirusa wścieklizny mogą jednak przenosić również gryzonie i inne ssaki, takie jak nietoperz, wiewiórka czy borsuk. Do zakażania dochodzi wówczas, kiedy ślina chorego zwierzęcia wejdzie w kontakt z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową. Psy i koty mogą zostać zakażone przez kontakt z dzikimi zwierzętami, dlatego regularne szczepienia ochronne są kluczowe dla ich bezpieczeństwa.
Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, właściciele psów są zobowiązani do zaszczepienia swoich czworonogów w ciągu 30 dni od ukończenia przez nie 3. miesiąca życia, a następnie powtarzania szczepienia co 12 miesięcy.
Od 31 grudnia 2021 roku, na terenach zagrożonych wścieklizną, wprowadzono obowiązek szczepienia kotów przeciwko tej chorobie. Pierwsze szczepienie powinno odbyć się w ciągu 30 dni od ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a kolejne muszą być wykonywane przynajmniej raz na rok. Za niedopełnienie obowiązku zaszczepienia psa lub kota przeciw wściekliźnie grozi kara finansowa w wysokości 500 zł.
Zobacz także