"Niewyobrażalne szczęście". W lesie koło Opola sfilmowano niezwykłe zwierzę
W lesie niedaleko niewielkiej miejscowości Olesno w województwie opolskim zaobserwowano białego jelenia. Zwierzę zostało nagrane przez pracownika Nadleśnictwa Olesno, który opublikował nagranie w sieci.
Maksymilian Dobosz z Nadleśnictwa Olesno zauważył, że jeleń albinos "to ewenement i niewyobrażalne szczęście, żeby spotkać w dzikim środowisku takiego osobnika". Szacuje się, że w Polsce może mieszkać zaledwie kilkanaście takich zwierząt.
Albinizm nie jest częsty u jeleni
Albinizm to schorzenie polegające na braku barwnika zwanego melaniną. Deficyt substancji skutkuje pozbawieniem pigmentu ciała. Chore zwierzęta są śnieżnobiałe z różowymi oczami, nosem i porożem.
Przyczyną albinizmu są zaburzenia w syntezie lub transporcie melaniny. Jest to spowodowane brakiem enzymu tyrozynazy, który produkuje ciemnobrązowy barwnik. Jeżeli oboje rodzice mają "gen albinizmu", to ich potomstwa na 25 proc. będzie białe.
U jeleni występuje też schorzenie podobne do albinizmu - leucyzm, który polega na braku w skórze i okrywie włosowej ciemnobrązowego barwnika. Takie zwierzęta są białe, ale mają ciemne oczy, kopyta i poroże.
Białe jelenie nie mają lekkiego życia
Białe umaszczenie jest dla dzikich zwierząt ogromnym utrudnieniem. Zwierzęta albinosy mają problemy ze wzrokiem i słuchem. Dla drapieżników i myśliwych są łatwym łupem, ponieważ nie są w stanie się ukryć.
Zdarza się też, że jelenie albinosy są odrzucane przez rodziców. Niewiele z nich jest w stanie przetrwać do dorosłości. Białe jelenie, które przetrwają, mają nikłe szanse na znalezienie partnera lub partnerki i spłodzenie potomstwa.
Białe jelenie są też atrakcyjnym kąskiem dla kłusowników, którzy za ich futro lub poroże dostaną kilka razy więcej, niż za "zwykłego jelenia". Mowa o kwotach rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Białe jelenie są utożsamiane z religią i magią
W czasach średniowiecza masowo polowano na białe jelenie, ponieważ uważano, że gdy się je złapie, spełnią życzenia. Co więcej, biały jeleń z krzyżem w porożu miał symbolizować Jezusa Chrystusa i zwiastować zbawienie.
Widok białego jelenia miał nawrócić świętego Eustachiusza, a święty Hubert za jego sprawą, miał porzucić myślistwo. Biały jeleń pojawia się też w mitologii celtyckiej, gdzie ma być wysłannikiem zza światów, który pojawia się, by naprawić świat.
Jeleń szlachetny w śnieżnym wydaniu zakrawa wręcz o mistycyzm. Właśnie dlatego ta forma pojawia się w legendach, książkach i ich ekranizacjach.
Biały jeleń pojawił się też w "Grze o Tron". W "Pieśni Lodu i Ognia" poluje na niego lord Renly i ser Barristan, a także ksiażę Joffrey, Sandor Clegane i Balon Swann. Sansa marzy o tym, by to Joffrey zabił jelenia.
Biały jeleń z Olesna nie jest jedyny
Biały jeleń z Olesna nie jest pierwszym takim przypadkiem w Polsce. Podobną sytuację zaobserwowano w marcu w Nadleśnictwie Leżajsk. Na krótkim nagraniu widać, jak chmara jeleni przebiega drogę, a wśród nich znajduje się jeleń albinos.
Albinizm i leucyzm występuje też u innych gatunków zwierząt, np. w 2019 roku w Chinach sfotografowano na wolności białą pandę, co wzbudziło ogromne zainteresowanie mediów. Podobnie było z żółwiem albinosem, który urodził się w ZOO w Szwajcarii.
U ludzi częstotliwość występowania albinizmu wynosi od 1:5000 do 1:15 000. Najwięcej przypadków choroby odnotowano w Tanzanii, gdzie częstotliwość jej występowania wynosi 1:1400.
Niestety, ludzie cierpiący na albinizm, podobnie jak dotknięte nim zwierzęta, nie mają lekkiego życia. Zgodnie z tanzańskimi wierzeniami albinosi posiadają magiczne moce, a amulety z ich ciał mają zapewnić dobrobyt.
To z tego powodu adoptowanej córce Martyny Wojciechowskiej – pochodzącej z Tanzanii albinosce Kabuli – odrąbano rękę. Na szczęście dziewczynka dzisiaj czuje się dużo lepiej, a jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Czytaj także: https://natemat.pl/299311,martyna-wojciechowska-o-talencie-adoptowanej-corki-kabulu-wpis