logo
Pisklęta pingwina skaczą z 15-metrowego klifu Zdjęcie poglądowe: clara5656 / Canva
Reklama.

Podobnie jak grupa nastolatków, którzy tłoczą się na szczycie klifu, czekając, by ktoś odważył się jako pierwszy skoczyć do wody, setki młodych pingwinów cesarskich zbierają się na krawędzi antarktycznego szelfu lodowego, który wznosi się około 15 metrów nad poziomem morza.

Głodne pisklęta patrzą w dół, jakby miały obawy, czy przeżyją skok w polarne wody z tej wysokości. W końcu jeden z nich podejmuje odważną decyzję i skacze. Kilka sekund później pisklę wynurza się z wody i odpływa, by zaspokoić głód świeżą rybą. Stopniowo inne młode pingwiny podążają za nim, koziołkując i machając skrzydłami.

Pingwiny są świetnymi pływakami

Pingwiny nie potrafią latać, ale za to są doskonałymi pływakami. Skakanie do wody pozwala im błyskawicznie zanurkować, aby znaleźć pokarm, taki jak ryby, kryl czy kalmary. Choć na lądzie mogą wydawać się nieco niezdarne, w wodzie są niezwykle zwinne. Ich skrzydła, przekształcone w płetwy, umożliwiają im szybkie poruszanie się pod wodą.

Pingwiny potrafią pływać z prędkością nawet 36 km/h, co sprawia, że są w stanie skutecznie unikać drapieżników, a także szybko zdobywać pokarm. Umiejętności pływackie tych ptaków są niezwykle ważne, aby mogły przetrwać w surowym, zimnym środowisku, w którym żyją.

logo
Pingwiny ptrafią pływać z prędkością nawet 36 km/h Fot. Canva / WikiImages

To pierwszy taki materiał filmowy

Twórcy serialu dokumentalnego "Secrets of the Penguins" uwiecznili niezwykle rzadką scenę przy użyciu drona. To zapierające dech w piersiach wideo powstało w styczniu w Atka Bay, na skraju Morza Weddella na Antarktydzie Zachodniej. Jak twierdzą naukowcy, to pierwszy materiał filmowy, na którym widać pisklęta pingwina cesarskiego skaczące z tak wysokiego klifu.

"Nie mogę uwierzyć, że uchwycili to na filmie" – powiedział Michelle LaRue, biolog zajmujący się ochroną przyrody z University of Canterbury w Christchurch w Nowej Zelandii, cytowany przez National Geographic

Zwykle pingwiny cesarskie gniazdują na swobodnie pływającym lodzie morskim, który topnieje każdego roku, a nie na lodowcu szelfowym. Naukowcy przypuszczają, że ta zmiana może wiązać się z coraz wcześniejszym sezonowym topnieniem lodu morskiego spowodowanym zmianami klimatycznymi.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje populację pingwinów cesarskich, liczącą około 500 000 osobników, za gatunek bliski zagrożenia, głównie z powodu wpływu zmian klimatycznych na ich środowisko.