logo
Najstarszy żyjący kot na świecie według Księgi Guinnessa Fot. screenshot YouTube / Guinness World Records, Pexels / Mat Brown
Reklama.

Flossie – najstarszy żyjący kot na świecie

Flossie jako kociak żyła w kolonii dzikich kotów w pobliżu szpitala St Helens w Merseyside. Kilku pracowników szpitala adoptowało kocięta z tej gromady, w tym także Flossie. Kotka spędziła dziesięć lat z pierwszym opiekunem, aż do jego śmierci. Została potem adoptowana przez jego siostrę, z którą spędziła kolejne 14 lat.

Niestety, druga opiekunka Flossie również zmarła. Wówczas kotkę przygarnął syn jej pierwszego opiekuna, jednak po trzech latach musiał ją oddać, ponieważ nie był w stanie zapewnić kotce odpowiedniej opieki. Flossie trafiła wtedy pod opiekę organizacji Cats Protection.

Ile lat ma kotka Flossie?

W 2022 roku Flossie znalazła nowy dom, a jej opiekunką została Victoria Green, która urodziła się w tym samym roku co jej nowa kocia przyjaciółka. Kiedy kotka trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, miała 26 lat i 316 dni, co w przeliczeniu na wiek ludzki wynosi około 120 lat! Flossie przyszła na świat 29 grudnia 1995 roku, co oznacza, że w tym roku kończy 30 lat!

Flossie zajmuje drugie miejsce wśród najstarszych zweryfikowanych kotów, ustępując jedynie Creme Puff, która żyła od 3 sierpnia 1967 roku do 6 sierpnia 2005 roku, osiągając wiek 38 lat! Creme Puff całe życie spędziła w Austin, w stanie Teksas, a jej opiekunem był Jake Perry, który miał również inną długowieczną kotkę – Granpę, rasy sfinks. Granpa odeszła w 1998 roku w wieku 34 lat.

Jaka jest średnia długość życia kota domowego?

Średnia długość życia kota domowego wynosi około 14-18 lat, a nawet dłużej w sprzyjających warunkach. Wiele mruczków osiąga ten przedział wiekowy, szczególnie kiedy żyją w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku, mają odpowiednią dietę i regularnie odwiedzają gabinet weterynarza.

Mruczki mieszkające w domach mają większe szanse na długowieczność niż koty wolno żyjące, które są narażone na różne zagrożenia. Długość życia kota może również zależeć od jego rasy. Niektóre rasy kotów żyją dłużej, inne mogą być narażone na specyficzne problemy zdrowotne, które wpływają na długość życia.