Marzy ci się kot, ale cierpisz z powodu alergii? Mruczki należą do najbardziej uczulających zwierząt domowych, jednak istnieją rasy o mniejszym potencjale alergizującym, które są stosunkowo bezpieczne dla niektórych alergików. Zobacz, jakie to odmiany.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Alergia to nic innego, jak reakcja organizmu na czynnik zewnętrzny, który nasz układ immunologiczny traktuje jak intruza. Do jednego z najbardziej powszechnych alergenów należy białko zwierzęce, które jest obecne w płynach i substancjach wydzielanych przez zwierzę, m.in. w naskórku, ślinie lub moczu. Sierść kota sama w sobie nie uczula, jak powszechnie się uważa. Głównym sprawcą jest alergen glikoproteina Fel d 1 produkowany w gruczołach łojowych i ślinowych mruczków.
Kot podczas swoich rytuałów pielęgnacyjnych przenosi glikoproteinę ze skóry na futerko, a następnie rozprzestrzenia ją po pomieszczeniu. Cząsteczki glikoproteiny Fel d 1 osiadają na dywanach i meblach tapicerowanych i bardzo trudno je usunąć. Są one wdychane z powietrzem, a więc wcale nie trzeba dotknąć kota, aby wystąpiła reakcja alergiczna. Co więcej, alergeny w pokojach, w których przebywał kot, mogą być aktywne jeszcze przez kilka miesięcy po wyprowadzce.
Mamy jednak dobre wieści dla alergików kochających mruczki. Choć hipoalergiczne koty w rzeczywistości nie istnieją, to są rasy, które produkują dużo mniejsze ilości glikoproteiny Fel d 1 i uważa się je za stosunkowo bezpieczne dla osób z alergiami. Warto także dodać, że bardziej przyjazne dla alergików są kotki, ponieważ koty mają więcej gruczołów łojowych, przez co wytwarzają więcej glikoproteiny Fel d 1. Poniżej przedstawiamy pięć ras kotów o niskim potencjale alergizującym:
1. Kot balijski
Jest to kot długowłosy, jednak wydziela zmniejszoną ilość uczulającego białka. Mimo że jego sierść jest długa i gęsta, linieje w mniejszym stopniu niż pozostałe mruczki. Należy mieć na uwadze, że koty balijskie są bardzo aktywne i energiczne, dlatego wymagają dużo ruchu i wspólnych zabaw z opiekunem.
2. Kot syberyjski
To naturalna rasa (czy pierwotna), która nie została stworzona przez człowieka. Posiada półdługą sierść z podszerstkiem, jednak nie ma to wpływu na ilość wydzielanych alergenów. Koty syberyjskie wytwarzają znacznie mniejsze ilości białka niż inne rasy półdługowłose, co czyni je bardziej przyjazne alergikom. Charakteryzują się łagodnym usposobieniem i dużą inteligencją. Należy jednak pamiętać o starannej pielęgnacji ich sierści, ponieważ ma ona dużą tendencję do plątania się i kołtunienia.
3. Kot rosyjski niebieski
Ta rasa wyróżnia się srebrzysto-niebieskim umaszczeniem oraz intensywnie zielonymi oczami. Kot rosyjski niebieski posiada w ślinie niewielką ilość białka Fel d 1, dlatego uznaje się go za stosunkowo bezpiecznego dla alergików. Jest to kot bardzo inteligentny, czujny i mocno przywiązujący się do opiekuna.
4. LaPerm
Tę odmianę charakteryzuje skręcona, miękka sierść, luźno przylegająca do skóry. Koty rasy LaPerm uznaje się za przyjazne alergikom. Są bardzo towarzyskie, ufne i mają łagodne usposobienie. Należy podkreślić, że bardzo źle znoszą samotność, dlatego nie są odpowiednie dla zapracowanych osób.
5. Cornish Rex
Jest to kot o krótkim, falistym futrze, które bardziej przypomina aksamit niż tradycyjne futro. Wytwarza mniejszą ilość alergenów niż inne mruczki, dlatego posiada mniejszy potencjał alergizujący. Warto jednak dodać, że sierść tej rasy wymaga regularnego czesania.Cornish Rex jest bardzo energiczny, ciekawski i wszędzie go pełno. Należy zapewnić mu odpowiednią ilość uwagi i zabawy.