Ten temat nie jest nowy i regularnie wraca co kilka lat. Również rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiadał, że każdy pies i kot otrzyma swój "PESEL" (zwany też PiESELem). Wśród przedstawionych projektów rządowych znajduje się propozycja wprowadzenia PESEL-u dla zwierząt, a w tym celu ma powstać dedykowana baza KROPiK. W związku z tym właściciele psów i kotów będą musieli ponieść dodatkowe koszty. Jaki jest cel wprowadzenia obowiązkowej rejestracji psów i kotów w Polsce?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak co roku, do końca marca gminy będą zobowiązane do uchwalenia rocznych programów dotyczących opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania ich bezdomności. Obowiązek ten istnieje od 2012 roku, jednak jego realizacja wciąż budzi wiele zastrzeżeń, a problem bezdomności zwierząt wciąż jest kwestią pilną.
Problem ten na zostać rozwiązany przez wprowadzenie obowiązkowej elektronicznej identyfikacji zwierząt. Zgodnie z przedstawionym projektem, ma zostać utworzony Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), znany jako "PiESEL", a za zarządzanie tą bazą ma odpowiadać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Cele wprowadzenia obowiązkowej rejestracji psów i kotów w Polsce
Głównym celem wprowadzenia obowiązkowej rejestracji psów i kotów w Polsce jest wyeliminowanie problemu bezdomności zwierząt. Władze liczą, że utworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) ma pozwolić na łatwiejszą identyfikację właścicieli porzuconych zwierząt i egzekwowanie od nich odpowiedzialności.
Dodatkowo, znajomość danych właściciela i historii szczepień ułatwiłaby służbom weterynaryjnym szybkie reagowanie w przypadku pojawienia się ognisk wścieklizny. Z projektu wynika, że znakowanie i rejestracja będą:
– obowiązkowe dla wszystkich zwierząt urodzonych po dacie określonej w komunikacie, który wyznacza początek wdrożenia rozwiązań technicznych do rejestracji psów i kotów, a także dla tych, które urodziły się przed tą datą, o ile są wprowadzane do obrotu lub trafiły do schroniska dla zwierząt, albo są tam utrzymywane;
– dobrowolne dla pozostałych zwierząt (na wniosek właściciela), pod warunkiem, że nie będą wprowadzane do obrotu ani nie będą przebywały w schronisku.
Obowiązkowa rejestracja zwierząt tylko dla nowych właścicieli
Rejestracja zwierzęcia ma być obowiązkowa jedynie dla nowych właścicieli, ponieważ, jak wskazują rządzący, istnieje uzasadniona obawa, że nałożenie obowiązku rejestracji oraz dodatkowych kosztów na obecnych właścicieli psów i kotów mogłoby prowadzić do prób pozbywania się tych zwierząt, co w efekcie mogłoby nasilić problem bezdomności.
Baza KROPiK miałaby zawierać takie dane jak:
numer transpondera,
nazwa,
rasa,
umaszczenie,
płeć,
data urodzenia zwierzęcia,
imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz PESEL właściciela.
Dostęp do bazy miałyby mieć gminy, policja, straż miejska, prokuratura, sądy, Inspekcja Weterynaryjna i schroniska. Za rejestrację zwierzęcia w bazie KROPiK miałaby być pobierana opłata, a w przypadku odmowy jej uiszczenia właścicielowi grozi kara.