Jak wybrać odpowiednią karmę dla kota? Oto kluczowe kryteria
Kot jest zwierzęciem ściśle mięsożernym i nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować na diecie bezmięsnej. W swoim naturalnym środowisku poluje na małe ssaki, które dostarczają mu niezbędnych białek i tłuszczy, a także minimalne ilości węglowodanów i błonnika. Dla domowego kota normalne i zdrowe jest spożywanie od kilku do kilkudziesięciu małych posiłków mięsno-tłuszczowych w ciągu dnia.
Jak prawidłowo karmić kota?
U kotów najlepiej sprawdza się mokra karma (czy to domowa, czy gotowa), podawana często w małych porcjach. Ma ona wysoką wilgotność, co jest zbliżone do naturalnego pożywienia mruczków. Koty są naturalnymi łowcami, które ewolucyjnie przystosowały się do czerpania wody z pożywienia, które spożywają. Przykładowo, upolowane przez nie zwierzęta składają się z około 70% wody. Kiedy podstawowym pokarmem mruczka jest mokra karma, zazwyczaj jego potrzeby na nawodnienie są zaspokajane w wystarczającym stopniu, co sprawia, że pije on znacznie mniej wody i jest to całkowicie normalne.
Czytaj też: 19 roślin trujących dla kota. Lepiej się ich pozbądź, zanim mruczkowi stanie się krzywda
Z drugiej strony, jeśli kot żywi się głównie suchą karmą i nie przyjmuje wystarczającej ilości płynów, warto podjąć kroki w celu zwiększenia jego nawodnienia. Niska konsumpcja wody w takiej sytuacji może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak kamienie nerkowe czy choroby dróg moczowych. Aby temu zapobiec, można spróbować różnych metod, takich jak dodanie do diety mokrej karmy, oferowanie świeżej wody w kilku miejscach w domu czy korzystanie z fontanny dla kotów, która zachęca do picia.
Koty preferują częste, ale niewielkie posiłki. Zazwyczaj jednorazowo zjadają porcję porównywalną do wielkości upolowanej myszy czy małego ptaka. W przeciwieństwie do psów mruczki powinny mieć stały dostęp do jedzenia. W ciągu dnia mogą spożywać od kilku do kilkudziesięciu posiłków. Warto więc zadbać o to, aby nasz pupil mógł jeść w ciągu całego dnia w dogodnym dla siebie momencie, co jest zgodne z jego naturalnymi instynktami łowieckimi.
Czym się kierować kupując karmę dla kota?
Koty mają różne potrzeby żywieniowe w zależności od ich wieku, stanu zdrowia i stylu życia. Kocięta powinny być karmione inaczej niż zdrowe dorosłe koty, a inne wymagania mają z kolei koty sterylizowane. W związku z tym każda z tych grup powinna otrzymywać odpowiednio zbilansowaną karmę.
Kocięta
Kocięta ze względu na szybki wzrost i rozwój potrzebują zwiększonej ilości kalorii i składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcz, witaminy i minerały. Oprócz białka, szczególnie ważne dla ich wzrostu i rozwoju są tauryna i inne aminokwasy. Kocięta wymagają karmy o delikatnej strukturze, takiej jak mus, drobno zmielony pasztet (w przypadku karmy mokrej) lub bardzo małe krokiety (w przypadku karmy suchej).
Dorosłe koty
Dorosłym kotom zaleca się podawanie karmy mokrej lub suchej, która zawiera mięso jako jeden z pierwszych składników w składzie. Najlepiej wybierać karmę z małą zawartością węglowodanów, chociaż skrobia jest niezbędna jako substancja wiążąca w karmach suchych. Ważnymi dodatkami są tauryna i arginina. Mruczki potrzebują od 250 do 500 mg tauryny dziennie. Należy zwracać uwagę na smak karmy, ponieważ koty potrafią być wybredne i każdy z nich ma swoje preferencje.
Koty sterylizowane
Większość kotów domowych jest sterylizowana. Po sterylizacji często można zauważyć u mruczków zwiększenie apetytu, mimo że ich zapotrzebowanie energetyczne maleje. Dlatego kluczowe jest wprowadzenie odpowiedniego żywienia, w tym karmy przeznaczonej dla kotów sterylizowanych. Takie produkty są zbilansowane, oferując odpowiednią ilość energii i zmniejszoną zawartość tłuszczu. Warto zwrócić uwagę, aby karma zawierała składniki wspomagające metabolizm tłuszczów, takie jak L-karnityna.
Zobacz także: Nie wszystko, co je człowiek, nadaje się dla kota. Te produkty mogą go zabić
U kotów sterylizowanych może występować większa skłonność do problemów z dolnymi drogami moczowymi. Aby temu zapobiec, dietę mruczka należy opierać na mokrej karmie, która zapewnia wilgotność zbliżoną do naturalnego pożywienia. Ponadto karma powinna zawierać składniki chroniące dolne drogi moczowe (np. glukozaminę, siarczan chondroityny, żurawinę). Oprócz tych specyficznych potrzeb koty sterylizowane potrzebują wszystkich innych niezbędnych składników odżywczych tak jak koty niesterylizowane.
Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/569003,8-oznak-ze-twoj-kot-jest-chory-typowe-objawy-chorob-u-kotow