Obserwacja kota jest kluczowa dla wczesnego wykrywania potencjalnych chorób
Obserwacja kota jest kluczowa dla wczesnego wykrywania potencjalnych chorób Fot. Pexels / Rubenstein Rebello
Reklama.

Apatia i brak apetytu

Typowym objawem choroby u kota jest apatia. Zwierzę non stop śpi, jednak nie wyleguje się w wygodnej pozycji z zadowoloną miną, a raczej jest skulone. Dodatkowo nie reaguje na wołanie opiekuna ani na zaproszenia do jedzenia.

W takim stanie apetyt mruczka jest zazwyczaj bardzo słaby lub całkowicie zanikający. Czasami jednak kot, który zaczyna chorować, może być nadmiernie aktywny i ciągle domagać się jedzenia. W związku z tym wszelkie skrajności w zachowaniu związanym z apetytem powinny budzić niepokój u opiekuna.

Ukrywanie się

Wyraźnym sygnałem tego, że ze zdrowiem kota dzieje się coś niedobrego, jest tendencja mruczka do ukrywania się w ciemnych i trudno dostępnych zakątkach domu. W takim stanie zwierzę odczuwa swoją bezradność i brak możliwości obrony przed potencjalnym zagrożeniem, dlatego stara się schować przed otoczeniem.

logo
Chory kot często szuka miejsca, w którym może się schować Fot. Pexeles / Aleksandr Nadyojin

Nos

Koci nos powinien być czysty, błyszczący, lekko wilgotny i bez obecności jakiejkolwiek wydzieliny. Objawy mogące sygnalizować poważne choroby, to m.in. nadmierna suchość lub wilgotność nosa, obecność ropnej wydzieliny, krwi lub strupów na nosie, a także niebieskawe zabarwienie lub zaczerwienienie nosa.

Oczy

Oczy kota powinny być błyszczące, nieprzekrwione i wolne od wszelkich wydzielin ropnych. Ponadto źrenice powinny mieć zachowany odruch zwężania się pod wpływem światła. Do niepokojących objawów należą m.in. mętne źrenice, przekrwione lub żółte białka, ropna wydzielina oblepiająca oczy oraz nieprawidłowa reakcja na zmianę natężenia światła.

Skóra

Skóra kota powinna być lekko błyszcząca, gładka, bez zaczerwienienia i widocznych zmian, takich jak owrzodzenia, rany, strupy, liszaje czy wyłysienia. Warto zwrócić uwagę na sierść, która powinna być, gęsta, błyszcząca i niewykazująca oznak wypadania. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące stanu skóry i sierści mogą sygnalizować różne choroby zakaźne i pasożytnicze, a także problemy związane z nawodnieniem.

Jama ustna

Zwróćmy uwagę, czy z jamy ustnej kota nie wydobywa się nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o problemach z zębami, chorobach dziąseł lub infekcjach. Przyjrzyjmy się także dziąsłom, jaki mają kolor – zdrowe są różowe, a wszelkie zaczerwienienia i krwawienia mogą wskazywać na zapalenie dziąseł lub inne schorzenia przyzębia. Jeśli zaobserwujemy wypadanie zębów lub ich luźność, może to sygnalizować poważne problemy zdrowotne.

logo
Zdrowe dziąsła kota są różowe Fot. Pexels / Sami Aksu

Masa ciała

Masa ciała kota zależy od jego rasy i wieku, jednak przeciętnie zdrowy kot waży od 3 do 6 kg. Rasy większe, takie jak Maine Coon mogą ważyć od 5 do 9 kg, a niektóre osobniki mogą osiągać nawet 12 kg. Co powinno nas zaniepokoić, to nagłe i skokowe zmiany masy ciała zwierzęcia. O nieprawidłowościach mogą świadczyć m.in. widoczne żebra, luźna skóra, a także wzdęty brzuch.

Brzuch

Wykonując delikatny masaż i ugniatanie brzucha kota w różnych miejscach, możemy sprawdzić, czy występują jakieś nieprawidłowości w jego obrębie. Podczas masażu warto zwrócić uwagę na zachowanie mruczka, co pozwoli zlokalizować ewentualne miejsce bólu. Zdrowy brzuch powinien być miękki, a nie twardy lub wzdęty. Należy być także wyczulonym na obecność wszelkich guzków, stwardnień i zgrubień.

Pamiętajmy, aby w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów, niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. Wczesne działania mogą pomóc w szybkiej diagnozie problemów zdrowotnych kota, co przełoży się na wyższą skuteczność leczenia i poprawę jakości życia pupila.

Czytaj także: