Biedronki azjatyckie a polskie biedronki - jak je odróżnić?

Joanna Kamińska
15 października 2024, 17:36 • 1 minuta czytania
W ostatnich latach biedronki azjatyckie masowo nawiedzają polskie domy. Problem nasila się w okresie jesienno - zimowym, kiedy szukają ciepłego schronienia do przezimowania. Na pierwszy rzut oka przypominają nasze rodzime biedronki, jednak w rzeczywistości różnią się znacząco. Jak je odróżnić?
Biedronki azjatyckie atakują domy w okresie jesienno - zimowym Fot. Pexels / Jana Ohajdova
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Biedronka azjatycka, znana także jako biedronka ninja lub arlekin, to owad pochodzący z centralnej i wschodniej Azji. Została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych do zwalczania mszyc. Stamtąd przywędrowała do Europy Zachodniej, aż w końcu dotarła do Polski. Choć skutecznie zjada mszyce, ma też poważne wady. W sytuacji niedoboru pożywienia zaczyna atakować owoce oraz inne owady, w tym pożyteczne gatunki. Zagraża również naszym rodzimym biedronkom, prowadząc do ich wypierania ze środowiska.


Biedronka azjatycka stanowi poważne zagrożenie dla populacji biedronki siedmiokropki i została uznana przez Komisję Europejską za gatunek inwazyjny. W Polsce pierwszy raz zaobserwowano ją w 2006 roku, jednak jej prawdziwa inwazja zaczęła się niedawno. W okresie jesienno-zimowym owady te poszukują ciepłego schronienia, gdyż w niskich temperaturach giną. Masowo atakują zarówno wsie, jak i miasta. Często można zobaczyć ich liczne skupiska na oknach i parapetach.

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej biedronki siedmiokropki?

Aby zweryfikować, z jaką biedronką mamy do czynienia, należy zwrócić uwagę na liczbę kropek na pancerzu owada. Biedronka siedmiokropka, jak sugeruje jej nazwa, ma 7 kropek: po trzy na każdej pokrywie i jedną wspólną pośrodku. Natomiast biedronka azjatycka pokryta jest licznymi kropkami i może mieć ich nawet 20. Zdarzają się także osobniki, które nie mają ich wcale.

Aby odróżnić od siebie poszczególne gatunki, warto również zwrócić uwagę na ich rozmiar i kolor. Biedronka azjatycka jest nieco większa od siedmiokropki. Jeśli chodzi o kolor, siedmiokropka występuje tylko w czerwonym odcieniu, podczas gdy biedronka azjatycka może mieć różnorodne barwy: czerwoną, pomarańczową, żółtą, a nawet czarną.Obserwując te cechy, łatwo rozróżnisz oba gatunki.

Czy biedronka azjatycka jest groźna dla człowieka?

Biedronka azjatycka zazwyczaj nie jest agresywna w stosunku do ludzi, jednak w sytuacji zagrożenia potrafi ugryźć, co w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych skutków. Jej ukąszenie zazwyczaj nie jest bolesne, ale może wywołać silne reakcje alergiczne. Alergię wywołuje żółtawa ciecz zwana hemolimfą, która jest wydzielana przez biedronkę w momentach stresowych lub gdy zostanie rozgnieciona.

Jeśli substancja ta dostanie się do oczu, może wywołać silne podrażenie, dlatego należy być ostrożnym. Jeżeli doszło do ugryzienia przez biedronkę azjatycką, powinniśmy umyć dokładnie miejsce ukąszenia wodą z mydłem, a następnie zastosować środek odkażający. Jeśli pojawią się poważne reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka czy duszności, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jak chronić się przed biedronkami azjatyckimi?

Na rynku dostępnych jest wiele środków odstraszających biedronki azjatyckie, jednak nie są one zalecane, ponieważ ich stosowanie może stanowić większe zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dzieci, niż same owady. Istnieją inne skuteczne metody, takie jak:

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/568955,w-latach-90-zolwie-ozdobne-byly-hitem-dzis-zagrazaja-zolwiom-blotnym