Wrony "zbierają" śmieci. Nietypowy pomysł Szwedów

Natalia Kamińska
Szwedzi "zatrudnili" wrony w zakładzie oczyszczania miasta Södertälje pod Sztokholmem. Ptaki nie pracują charytatywnie. Za znajdowanie śmieci dostają bowiem jedzenie.
Jedno ze szwedzkich miasteczek testuje "pracę" wron. Fot. Piotr Kamionka/Reporter
Dziennik "The Guardian" pisze, że zatrudnienie wron do pracy w zakładzie oczyszczania miasta to pomysł, który zakończył się zaskakującym wynikiem, gdyż wyjątkowo się powiódł.

Wrony "pracują" dobrowolnie

Ptaki nie są do tego zmuszane. – Dzikie ptaki biorą udział w naszym projekcie dobrowolnie – powiedział Christian Günther-Hanssen, czyli założyciel Corvid Cleaning. To firma, w której "pracują" wrony.


Ptaki mają za zadanie umieścić zebrane przez siebie śmieci, np. niedopałki papierosów, w specjalnie zaprojektowanej maszynie. Nie pracują jednak za darmo. Za swoją pracę dostają jedzenie, takie które najbardziej lubią.

Pomysł jest bardzo ekologiczny. Zdaniem Günther-Hanssena, pomoc wron pozwala na zredukowanie kosztów zbierania drobnych śmieci w mieście o 75 proc. Z danych fundacji Keep Sweden Tidy wynika, iż każdego roku na ulice miast w Szwecji trafia ponad miliard niedopałków papierosów.

Södertälje płaci za oczyszczanie miasta prawie 9 mln zł

Szwedzkie miasto Södertälje, które teraz testuje "pracę" wron, płaci za oczyszczanie ulic 20 milionów koron szwedzkich. To prawie 9 mln złotych.

Czytaj też: Chcesz zadbać o planetę, swoje ubrania i portfel? Oto co musisz wiedzieć nt. suszarek do ubrań

Jeden z urzędników pracujący w wydziale komunalnym w gminie Södertälje, który rozmawiał z dziennikiem, pozytywnie ocenia nowy sposób zbierania odpadów. Pokreślił jednak, że łatwiej było nauczyć wrony tej "pracy", niż ludzi oduczyć tego, aby nie rzucali petów na ziemię.

Dodajmy, że Södertälje jest miastem w środkowej Szwecji nad jeziorem Melar. Założone zostało w X wieku. W mieście znajduje się główna siedziba firmy Scania AB, z czego miasto jest dość znane. https://natemat.pl/388469,volvo-concept-recharge-ekologiczne-cechy-samochodu-koncepcyjnego-volvo

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut