Zbyt długie pazury mogą powodować ból i dyskomfort, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych psa. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o regularne przycinanie pazurów pupila. Jeżeli nie czujesz się pewnie, zalecamy, aby pierwszy taki zabieg wykonać u weterynarza. Jak prawidłowo obcinać pazury psa i na co zwrócić szczególną uwagę? Jak obcinać czarne pazury? Co robić, jeśli pies boi się obcinania pazurów? Odpowiadamy.
Reklama.
1. Dobierz narzędzie odpowiednie do rozmiaru psa
Wybierz produkt, którego obsługa będzie dla Ciebie komfortowa. Alternatywą dla cążek jest gilotyna, ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Należy zachować ostrożność i stopniowo przycinać każdy pazur, żeby uniknąć krwawienia. Duże rasy psów mają mocne pazury, dlatego istotne jest, aby korzystać z narzędzi, które zapewnią bezpieczeństwo i skutecznie obetną pazur bez jego miażdżenia.
Na rynku dostępne są cążki rozmiarze „large” zaprojektowane z myślą o większych psach. Dla małych psóworaz tych z delikatnymi pazurkami zaleca się używanie narzędzi do precyzyjnego cięcia, takich jak cążki w rozmiarze „small”. Do wygładzania obciętych pazurów lub usuwania nierówności stosuje się pilnik.
2. Namocz pazury
Proces obcinania pazurów będzie znacznie prostszy, jeśli będą one lekko namoczone. Pazury po namoczeniu są łatwiejsze do przycięcia i mniej podatne na uszkodzenia. Dlatego warto przed zabiegiem wybrać się z psem na spacer po wilgotnej powierzchni, takiej jak trawa, lub po prostu zamoczyć jego łapki w wodzie.
3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Przy obcinaniu paznokci psa istotne jest zapewnienie dobrego oświetlenia. Warto zainwestować w dodatkowe źródło światła, które oświetli łapki pupila, takie jak np. lampka biurkowa. Odpowiednie oświetlenie pozwoli lepiej zobaczyć macierz w pazurach, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo psa podczas tej czynności.
4. Zadbaj o spokojną i przyjazną atmosferę
Pamiętaj, że Twoje nastawienie ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli Twój pupil obawia się takich zabiegów. Psy są bardzo wrażliwe na emocje, a Twój spokój wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zachowanie czworonoga. Najlepiej uczyć psa już od najmłodszych lat, że zabiegi pielęgnacyjne są czymś normalnym, co ułatwi nam to zadanie w przyszłości.
Jeśli Twój pies boi się obcinania pazurów, wybierz jego ulubione smakołyki, używaj spokojnego tonu i chwal swojego pupila. Dzięki temu poczuje się on komfortowo i bezpiecznie. Ważne, aby obcinanie pazurów było dla psa pozytywnym doświadczeniem. Stopniowe przyzwyczajanie oraz regularne nagradzanie za spokojne zachowanie na pewno sprawią, że ten zabieg stanie się rutyną i nie będzie wywoływał u zwierzęcia stresu.
5. Zwróć uwagę, gdzie znajduje się macierz pazura
Obcinanie pazurów psa wymaga od właściciela nie tylko pewności siebie, ale także zrozumienia, jak zbudowane są psie pazury. Kluczowe jest, aby znać miejsce, w którym zaczyna się macierz, czyli obszar zawierający naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Podczas obcinania pazurów należy zachować odpowiednią odległość od tej wrażliwej tkanki wewnętrznej. Kieruj się zasadą, że lepiej obciąć mniej pazura i w razie potrzeby powtórzyć czynność, niż narażać pupila się na ryzyko zranienia.
Zbyt krótko przycięty pazur u psa będzie krwawić i sprawiać ból, co może spowodować, że Twój przyjaciel długo będzie pamiętał tę nieprzyjemną sytuację. Ułóż psa w komfortowej dla niego pozycji i weź jedną z jego przednich łapek w dłoń. Obcinacz trzymaj prostopadle do pazura i tnij pod kątem 45 stopni. Ostrożnie skróć pazury, obcinając tylko ich końcówki, aby uniknąć przycięcia macierzy. Przy jasnym pazurze, zwróć uwagę na bladoróżową linię oznaczającą macierz i obetnij pazur co najmniej 2 mm od niej. W przypadku ciemnego pazura możesz zidentyfikować macierz, znajdując w środku ciemną plamkę.
6. Nagródź psa
Psy szybko przyswajają nowe umiejętności dzięki pozytywnemu wzmocnieniu, na przykład za pomocą ulubionych smakołyków. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych kluczem do sukcesu jest zapewnienie pupilowi miłych doświadczeń. Nagroda w postaci smakołyków, pieszczot i pochwał sprawi, że pies będzie kojarzył obcinanie pazurów z czymś pozytywnym i z pewnością z chęcią pozwoli się na to w przyszłości. Na początku skup się na nagradzaniu każdego etapu, ponieważ chcesz, aby Twój pies zaakceptował cały proces tego zabiegu.