Jak dokarmiać ptaki zimą? Na nasiona słonecznika znajdzie się wielu amatorów
Nadejście prawdziwej zimy to dla wielu pierwszy sygnał, że czas wywiesić karmniki. Jak dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić? Lepiej zrezygnujmy z chleba i innych przetworzonych produktów na rzecz nasion i ziaren. Te będą cieszyć się wśród naszych skrzydlatych przyjaciół prawdziwym powodzeniem.
Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?
Warto pamiętać, że zwierzęta, dużo lepiej przyzwyczajone do naturalnego rytmu natury, radzą sobie lepiej znacznie lepiej, niż mogłoby nam się wydawać. Ważne, żeby nie dokarmiać zwierzyny przed nadejściem pierwszego mrozu. Do tego czasu ptaki poradzą sobie same.Czytaj także: Idzie mróz! Silne ochłodzenie na południu Polski
Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do dokarmiania. Jeśli więc już zdecydujemy się na wykładanie dla nich jedzenia, to powinniśmy robić to w miarę regularnie i nie zmieniać lokalizacji karmnika, ptaki bowiem przyzwyczajają się do miejsca.
Karmnik powinien być raz na jakiś czas czyszczony, aby nie zaczęły rozprzestrzeniać się tam bakterie czy grzyby. Zepsute jedzenie nie służy zwierzętom tak samo, jak ludziom. Nie wolno zatem pozbywać się resztek, licząc, że zjedzą je ptaki. Może i zjedzą, ale jest to dla nich wysoko niewskazane. Karmnik to nie śmietnik.
Nie dokarmiaj ptaków chlebem
Choć tak bardzo popularny, chleb wcale nie jest dobrym pożywieniem dla ptaków. Przeciwnie - często może im szkodzić. Nawet ten kupiony z piekarni często zawiera duże ilości soli, która jest szkodliwa dla zwierząt oraz różnego rodzaju ulepszaczy i konserwantów. Lepiej zainwestować w ziarna i nasiona.
Podobnie, jeśli chcemy dokarmiać drapieżniki, warto pamiętać, aby nie dokarmiać ich resztkami boczku czy szynki. Te przetworzone produkty zawierają dużą ilość soli, która dla ptaków może być bardzo szkodliwa. Rozwiązaniem w tym przypadku może być niesolona surowa słonina.
Czym dokarmiać ptaki?
- nasiona słonecznika, owsa, pszenicy, konopii, prosa czy też płatki owsiane sprawdzą się idealnie dla wróbli, sikorek, trznadli, kowalików czy dzwońców
- pocięte kawałki jabłka czy gruszki, suszone jagody, jarzębinę, namoczone wcześniej rodzynki i świeże śliwki lub winogrona to dobry pokarm dla kosów, kwiczołów, rudzików i śpiewaków
- pszenica i gruba kasza znajdą amatorów wśród gawronów, kawek, sierpówki czy gołębi
- surowa niesolona słonina będzie cieszyć się popularnością wśród dzięciołów i sikorek
- drobno pokrojone ziemniaki, buraki czy kukurydza, ale tylko podczas silnych mrozów, nadadzą się dla łabędzi, kaczek i innych ptaków wodnych
Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, kiedy ptaki będą już w stanie same zdobyć pożywienie. Koniec marca lub początek kwietnia to dobry czas, aby pozwolić zwierzętom na samodzielne zdobywanie jedzenia.
źródło: jestemnaptak.pl / gdos.gov.pl
Czytaj także: Piękny i biały jak śnieg łoś sfotografowany w Szwecji