Kolore ptaki i różowy konik polny
8 najbardziej barwnych zwierząt w Polsce Fot. Canva / Marcello Calandrini, David Birkenfeld. Kolaż: KlubZwierzaki
Reklama.

1. Żołna zwyczajna

logo
Żołna w locie Fot. Canva / Piotr Krzeslak

Żołna to jeden z najbardziej barwnych ptaków w Polsce, z intensywnymi turkusowymi, zielonymi, niebieskimi i żółtymi odcieniami na skrzydłach, grzbiecie i ogonie. Jej niezwykłe upierzenie czyni ją wyjątkowo efektowną. Żołna jest bardzo energiczna, a jej jaskrawe barwy szczególnie przyciągają uwagę podczas lotu w promieniach słońca. Żołny można spotkać głównie w południowo-wschodniej części naszego kraju.

2. Rusałka pawik

logo
Rusałka pawik z rozłożonymi skrzydłami Fot. Canva /

Rusałkę pawika łatwo rozpoznać po charakterystycznych, wielokolorowych plamkach przypominających "pawie oczka", które znajdują się na końcach przednich i tylnych skrzydeł motyla. Kiedy jednak jego skrzydła są złożone, przypominają uschnięty liść pokrzywy. Rusałkę pawika można spotkać na terenie całego kraju.

3. Złotka jasnotowa

logo
Złotka jasnotowa na liściu Fot. Canva / Egor Kamelev

Złotka jasnotowa to mały chrząszcz o intensywnych metalicznych barwach, w odcieniach zieleni, złota, niebieskiego i czerwieni. Jej błyszcząca powłoka i jaskrawe kolory sprawiają, że jest jednym z najbardziej efektownych owadów. Złotkę jasnotową można spotkać na terenie całej Polski, najczęściej na obrzeżach lasów i w pobliżu wód.

4. Salamandra plamista

logo
Salamandry plamiste Fot. Canva / slowmotiongli

Salamandra plamista to charakterystyczny płaz o czarnym ciele z jaskrawymi, żółtymi plamami. W Polsce występuje głównie w wilgotnych lasach, szczególnie w górach – w Karpatach i Sudetach. Preferuje chłodne i wilgotne środowiska, gdzie spędza większość swojego życia. Jest to gatunek chroniony, dlatego spotkanie jej należy do rzadkości.

5. Paw królewski

logo
Paw królewski prezentujący swój ogon Fot. Canva / nreflect

Paw królewski to ptak o niezwykle efektownym upierzeniu, które przyciąga wzrok swoimi intensywnymi kolorami. Jego grzbiet, szyja i ogon mają odcienie zieleni, niebieskiego, złota i fioletu, a długie pióra ogonowe zdobią charakterystyczne "oczy'". W Polsce pawie można spotkać głównie w ogrodach zoologicznych oraz w parkach, gdzie są hodowane, ponieważ nie występują naturalnie w naszym kraju.

6. Różowy konik polny

logo
Różowy konik polny Fot. Canva / chris2766

Różowy konik polny to bardzo rzadko spotykany owad, którego ujrzenie uważane jest za prawdziwą rzadkość. Naukowcy podejrzewają, że jego nietypowe ubarwienie może być efektem erytryzmu, czyli mutacji genetycznej, która prowadzi do większej produkcji czerwonego pigmentu. Jeśli spotkasz różowego konika polnego, możesz uznać się za prawdziwego szczęściarza.

7. Zimorodek

logo
Zimorodek Fot. Canva / tarantinovideo

Zimorodek to ptak o jaskrawych, intensywnych barwach. Jego grzbiet i skrzydła są turkusowe, brzuch pomarańczowy, a na głowie znajduje się charakterystyczna niebieska czapeczka. Zimorodki mają również długi, ostry dziób, którym łowią ryby. W Polsce można je spotkać głównie w pobliżu czystych wód, takich jak rzeki, jeziora i stawy, szczególnie na południu i wschodzie kraju.

8. Mieniak tęczowiec

logo
Mieniak tęczowiec Fot. East News / ANP Kina

Mieniak tęczowiec to motyl o wyjątkowych barwach. Jego skrzydła połyskują w odcieniach fioletu i granatu, a na ich powierzchni występują białe plamki, które u niektórych osobników mogą być mniej widoczne. Na drugiej parze skrzydeł widnieje charakterystyczne "oczko" z pomarańczową obwódką. Motyle te można spotkać w całej Polsce, głównie na południu kraju.