logo
Fruczak gołąbek Fot. Pexels / Chris F
Reklama.

1. Różowy konik polny

logo
Różowy konik polny na liściu Fot. screenshot YouTube: Alien Inventory

Różowy konik polny to niezwykle rzadko spotykany owad, którego zobaczenie jest porównywane do wygranej w Lotto. Jego nietypowa barwa może wynikać z erytryzmu, czyli mutacji genetycznej zwiększającej produkcję czerwonego pigmentu. Istnieją różne teorie wyjaśniające ten fenomen: jedna sugeruje zaburzenia w syntezie pigmentów, a druga wskazuje na dominujący gen odpowiedzialny za kolor. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że różowy kolor może czynić te owady bardziej narażonymi na drapieżniki, co ogranicza ich liczebność. Pomimo tego, pochodzenie ich nietypowego zabarwienia wciąż pozostaje tajemnicą dla badaczy.

2. Zmierzchnica trupia główka

logo
Zmierzchnica Trupia Główka Fot. screenshot YouTube / Insektarium GAROD

Zmierzchnica trupia główka to ćma będąca jednym z największych polskich, a zarazem europejskich motyli. Ma duże skrzydła, które osiągają rozpiętość do 14 cm, a jej ubarwienie zazwyczaj jest oliwkowo-brązowe. Nazwa "trupia główka" pochodzi od charakterystycznego wzoru na tylnych skrzydłach, który przypomina czaszkę. W Polsce motyla tego można spotkać w różnych regionach, ale jest to zjawisko bardzo rzadkie. Zmierzchnica trupia główka żywi się miodem i często wchodzi do uli w poszukiwaniu pożywienia. Dzięki wydzielanym substancjom chemicznym, pszczoły nie rozpoznają jej jako intruza.

3. Fruczak gołąbek

logo
Fruczak gołąbek w locie Fot. East News / PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Czy to ptak czy motyl? Fruczak gołąbek nie bez powodu został okrzyknięty "polskim kolibrem". Ze względu na swój charakterystyczny wygląd i sposób poruszania się, owad ten łudząco przypomina najmniejszego ptaka na świecie. Zawisa w powietrzu nad kwiatami niczym koliber, szybko poruszając skrzydłami (ok. 80 uderzeń na sekundę) i spija nektar przy pomocy długiej ssawki. Fruczak gołąbek to motyl z rodziny zawisakowatych. W naszym kraju występują dwa pokolenia tego owada. Pierwsze pojawia się na przełomie maja i czerwca po migracji z południa Europy, a drugie w sierpniu, po przejściu cyklu rozwojowego w Polsce.

4. Turkuć podjadek

logo
Turkuć podjadek w bliskim kadrze Fot. East News / PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Turkuć podjadek to jeden z największych i najdziwniejszych owadów w Polce. Osiąga długość nawet do 6 cm, a jego nietypowa budowa, sprawia, że wygląda nieco jak połączenie świerszcza i kreta. Ma dużą głowę z długimi czułkami i zredukowane skrzydła, co uniemożliwia mu latanie. Jego przednie kończyny są silnie rozwinięte, przystosowane do kopania nor w ziemi. Owad ten żyje w podziemnych norach, które wykopuje w miękkiej glebie. Jest roślinożerny, a jego dieta składa się głównie z korzeni roślin i innych części roślin. Uważa się go za szkodnika, zwłaszcza w kontekście upraw rolnych i ogrodniczych.

5. Modliszka

logo
Modliszka w bliskim kadrze Fot. Pexels / chris clark

Modliszka jest jednym z bardziej fascynujących owadów w przyrodzie. Ma charakterystyczne, wydłużone ciało oraz duże, wyraziste oczy, a jej przednie odnóża są przekształcone w chwytne. Modliszki często przybierają pozycję zgiętych przednich odnóży, przypominając ludzi modlących się, co przyczyniło się do nadania im takiej nazwy. Są to drapieżniki polujące na inne owady, a najbardziej kontrowersyjnym aspektem ich zachowania jest to, że niektóre samice zjadają samców po kopulacji. Niezwykłą umiejętnością modliszek jest ich zdolność do obracania głową bez ruszania całym ciałem, czego nie potrafi żaden inny owad.

Czytaj także: