Na Instagramie National Geographic pojawił się filmik, który totalnie zaskoczył i rozbawił internautów. Delfin, leżąc na plecach na wodzie, wykonuje niezwykły i zaskakujący trik – sika do góry. Z tego niecodziennego wyczynu tworzy się fontanna, która wygląda, jakby delfin wykonywał własny pokaz. To nietypowe zachowanie, uchwycone w naturze, szybko zyskało popularność, a pod postem posypało się mnóstwo lajków i komentarzy.
"Oddawanie moczu lotniczego" jest bardziej powszechne, niż myśleliśmy
Jak się okazuje, "oddawanie moczu lotniczego" nie było jednorazowym wyczynem. W ramach nowego badania, które trwało 218,9 godzin, naukowcy zaobserwowali, że samce delfinów amazońskich tryskały moczem w powietrze aż 36 razy, co stanowi dowód na to, że to zachowanie jest bardziej powszechne, niż myśleliśmy.
Dlaczego delfiny sikają do góry?
To nietypowe zjawisko, w którym delfiny oddają mocz w powietrze, może pełnić rolę w ich zachowaniach społecznych i seksualnych. Naukowcy sugerują, że może to być sposób na prezentowanie siły, zdrowia lub statusu społecznego samca. Takie zachowanie może być częścią szerszego repertuaru używanego przez delfiny w interakcjach z innymi osobnikami, obok innych, takich jak agresywne pokazy między samcami.
– Możliwe, że oddawanie moczu z powietrza jest kolejnym zachowaniem w repertuarze społeczno-seksualnym samców – mówi Claryana Araújo-Wang, badaczka z Botos Cerrado Research Project w Brazylii i CetAsia Research Group w Kanadzie, która wraz z kolegami niedawno opublikowała badanie na temat tego zjawiska, po obserwacji delfinów przez 218,9 godzin.
– Na tym etapie nie można tego stwierdzić na pewno. Delfiny mogą używać sygnałów chemicznych do wskazywania tożsamości, statusu społecznego i zdrowia fizycznego, albo może to być po prostu "zabawna rzecz, którą robią" – mówi Jason Bruck, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Stanowym Stephena F. Austina, ekspert w zakresie badań nad delfinami.
Aby dokładniej określić, dlaczego delfiny tryskają moczem w górę, naukowcy muszą przeprowadzić dalsze badania, które pozwolą lepiej zrozumieć znaczenie tego zachowania. Wciąż pozostaje pytanie, czy pełni ono funkcję społeczną, czy też jest po prostu zwykłą zabawą w ich codziennym życiu.
Źródło: National Geographic
Zobacz także