W Brazylii odkryto nowy gatunek [url=http://tinyurl.com/nhqsl3m]delfina[/url].
W Brazylii odkryto nowy gatunek [url=http://tinyurl.com/nhqsl3m]delfina[/url]. Fot. Shutterstock
Reklama.
Amazońskie delfiny rzeczne, które mogą być różowe albo szare, mają dłuższy dziób niż delfiny morskie. Niestety, są także celem polowań kłusowników i to mimo legend, które krążą wśród lokalnej społeczności dorzecza Amazonki. Dodatkowo ich zdrowie narażone jest również na uszczerbek przez odpady z funkcjonujących przy rzece elektrowni wodnych.
Rzeczne delfiny są jednymi z najrzadziej występujących na świecie zwierząt. Dotychczas odkryto ich tylko cztery gatunki - wszystkie są na światowej czerwonej liście gatunków zagrożonych. Żyją w Amazonce (Brazylia), Gangesie i Indiach (Indie i Pakistan), w Jangcy (Chiny) oraz w La Placie (Argentyna i Urugwaj).
Dane dotyczące populacji delfinów rzecznych są niekompletne, więc ich rzeczywista liczba jest nie do końca znana. Jedno jest natomiast pewne - jest ich znacznie mniej niż popularnych delfinów morskich, których populacje składają się z setek tysięcy osobników.
logo
Nowy gatunek delfina rzecznego. Fot. Shutterstock
Wszystkie cztery gatunki delfinów rzecznych charakteryzują się przede wszystkim wydatnym czołem, małą płetwą grzbietową i dłuższym, ale węższym niż u morskich delfinów dziobem, który świetnie nadaje się do wyławiania ryb z plątaniny korzeni nabrzeżnych drzew, oraz przekopywania mulistego dna w poszukiwaniu skorupiaków. Mają także mniejsze oczy. Co niezwykle interesujące, delfiny te potrafią odchylić głowę nawet pod kątem prostym, ponieważ ich kręgi szyjne (inaczej niż u butlonosów), nie są zrośnięte. Są także wyjątkowo inteligentne.
Naukowcy oficjalnie ogłosili odkrycie nowego gatunku delfina rzecznego w opublikowanym online badaniu "PLOS ONE". Nowy gatunek nazywa się Ina Araguaiaensis, a swoją nazwę zawdzięcza głównie rzece Araguaia, w której żyje na co dzień. Nowo odkryty delfin najbardziej przypomina różowego delfina Inia, a naukowcy wierzą, że gatunki te rozdzieliły się ponad 2 miliony lat temu. Badacze porównali DNA trzech gatunków delfinów, aby udowodnić, że każdy z nich ewoluował oddzielnie, a nowo odkryte zwierzę nie narodziło się w wyniku skrzyżowania dwóch różnych gatunków. Porównano także dwie czaszki delfinów płci męskiej i żeńskiej. Tezę, że zwierzęta z rzeki Araguaia są odrębnym gatunkiem, potwierdzają także badania krwi, natomiast gołym okiem widać głównie różnicę w wielkości i liczbie zębów.
Jak to się stało, że przez tak długi czas ten wyjątkowy gatunek delfina nie został zauważony przez naukowców? Zdaniem dr. Hrbeka, który zajmuje się badaniami nad tym gatunkiem, wpływ na to miał przede wszystkim bardzo zbliżony do pozostałych gatunków wygląd, a jednocześnie ich niewielka populacja. – Na podstawie danych możemy mieć pewność, że populacja nowo odkrytego gatunku to zaledwie tysiąc osobników. To bardzo mało – powiedział ekspert w rozmowie z "Sciencemag". Obecnie naukowcy prowadzą szczegółowe badania nad nowym gatunkiem delfina rzecznego. Jego wyniki poznamy za kilka tygodni.
źródło: plosone.org