W policji służą zarówno wielkie owczarki, jak i malutkie foksteriery
W policji służą zarówno wielkie owczarki, jak i malutkie foksteriery fot. KGP
Reklama.

O to, jakie rasy psów służą w polskiej policji, zapytaliśmy rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji inspektora Mariusza Ciarkę.

Funkcjonariusz wymienił następujące rasy psów:

  • owczarek niemiecki;
  • owczarek belgijski malinois;
  • owczarek holenderski;
  • labrador;
  • wyżeł niemiecki;
  • bloodhound;
  • posokowiec bawarski;
  • foxterier;
  • parson russell terrier;
  • terrier walijski;
  • płochacz niemiecki;
  • jagdterrier (niemiecki terier myśliwski);
  • mały münsterlander;
  • ogar polski;
  • rottweiler.
  • Jak wyglądają i na czym polega ich praca? Zostańcie z nami. Przygotowaliśmy dla was krótki materiał z opisem i zdjęciami.

    Oto 15 ras psów, które pracują w polskiej policji.

    1. Owczarek niemiecki

    logo
    Owczarek niemiecki w polskiej policji fot. KMP Suwałki

    logo
    Owczarek niemiecki fot. Julissa Helmuth / Pexels

    Te psy są nieustraszone, lojalne, szybkie, ich wygląd budzi szacunek. Nie boją się stanąć w obronie przewodnika i chętnie z nim współpracują. Sprawdzają się przede wszystkim w grupach patrolowych, bojowych i patrolowo–tropiących.

    2. Owczarek belgijski malinois

    logo
    Malinois w polskiej policji fot. KMP Wrocław

    logo
    Owczarek belgijski malinois fot. Pixabay

    Malinoisy sprawdzają się zarówno jako psy tropiące, jak i patrolowe oraz bojowe. Mają doskonały węch i uwielbiają zabawę. Bardzo często wykorzystywane są w służbach więziennych, gdzie szukają narkotyków i pilnują porządku. Psy tej rasy są niezwykle odważne i chętne do współpracy z człowiekiem. Są sprawniejsze od owczarków niemieckich i cieszą się lepszym zdrowiem.

    3. Owczarek holenderski

    logo
    Owczarek holenderski w polskiej policji fot. KPP Polkowice

    logo
    Owczarek holenderski fot. 123rf.com

    Owczarek holenderski jest bliskim kuzynem owczarka belgijskiego. Ma pręgowaną sierść i lekko wydłużony tułów. Budową i charakterem przypomina owczarka niemieckiego. Jest pracowity, nieustraszony, oddany swojemu opiekunowi. Sprawdza się zarówno w grupach patrolowych, jak i w trakcie poszukiwań czy zabezpieczania imprez masowych. Nic dziwnego, że służy w polskiej policji.

    4. Labrador

    logo
    Labrador w polskiej policji fot. policja.pl
    logo
    Labrador fot. Pexels

    Labradory są kojarzone przede wszystkim jako znakomite psy rodzinne oraz niezawodni asystenci osób niewidomych i niedowidzących. Okazuje się, że te sympatyczne psy sprawdzają się też w policji. Można zauważyć je na lotniskach oraz w trakcie przeszukiwań. Mają ponad 23 mln komórek węchowych. W polskich służbach tropią narkotyki, amunicję, bomby, zaginionych.

    5. Wyżeł niemiecki

    logo
    Wyżeł niemiecki w polskiej policji fot. st. asp. Dariusz Ratajczak/ZKP

    logo
    Wyżeł niemiecki fot. Helena Lopes / Pexels

    Wyżły niemieckie to psy myśliwskie obdarzone doskonałym węchem i uwielbiające pracę w terenie. Posiadają znakomity instynkt, potrafią pracować samodzielnie, ich wytrwałość jest godna podziwu. W polskiej policji są wykorzystywane do poszukiwania zapachu ludzkich zwłok i tropienia. Czworonogi te pracują zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Mocno zżywają się ze swoim przewodnikiem i są mu bezwzględnie posłuszne.

    6. Bloodhound

    logo
    Bloodhound w polskiej policji fot. KGP

    logo
    Bloodhound fot. 123rf.com

    Bloodhound to pies, który do swojej pracy podchodzi śmiertelnie poważnie. Jest uparty, zacięty, niezależny. Ma nadzwyczaj silny węch i wrodzoną pasję do poszukiwań. To pierwsza rasa psów, którą zaczęto wykorzystywać do akcji poszukiwawczych, co miało miejsce w 1805 roku w Anglii. W polskiej policji bloodhoundy zajmują się poszukiwaniem zaginionych osób i tropieniem niezidentyfikowanych sprawców przestępstw.

    7. Posokowiec bawarski

    logo
    Posokowce bawarskie w polskiej policji fot. KGP

    logo
    Posokowiec bawarski fot. 123rf.com

    Posokowiec bawarski to pies wyczulony na posokę, czyli krew. To pies zwinny, szczupły, z bardzo dobrym węchem. W polskiej policji jest wykorzystywany jako pies tropiący. To czworonóg stworzony do pracy na zewnątrz – ceni sobie przestrzeń i bliskość przyrody. Bywa też wykorzystywany do poszukiwania ludzkich zwłok. W stosunku do swojego przewodnika jest serdeczny i bardzo wylewny. W stosunku do obcych zachowuje dystans.

    8. Foksterier

    logo
    Foksterier w polskiej policji fot. KMP Bydgoszcz

    logo
    Foksterier fot. George Dulishkovych / Unsplash

    Foksteriery to psy obdarzone znakomitym węchem i ogromną energią. Dawniej wykorzystywano je podczas nagonek na lisy oraz do wypłoszenia zwierząt łownych z jam i nor. Obecnie foksteriery są popularnymi psami policyjnymi. Doskonale sprawdzają się przy poszukiwaniu materiałów wybuchowych i narkotyków – są małe, zwinne i mogą dostać się wszędzie tam, gdzie nie wejdzie większy pies, np. bloodhound.

    9. Parson russell terrier

    logo
    Parson russell terrier w polskiej policji fot. KMP Opole

    logo
    Parson russell terrier fot. Lena Balk / Unsplash

    Parson rusell terrier to pies wytrwały, mały i zwinny. Jest łatwy w szkoleniu i inteligentny. Psy tej rasy pierwotnie wykorzystywano do polowań na lisy w norach. Współcześnie są popularnymi psami towarzyszącymi i policyjnymi. W polskiej policji zajmują się przeszukiwaniami. Ich ogromną zaletą jest wytrzymałość, niewielki rozmiar i czujność. Psy tej rasy znakomicie sprawdzają się w psich sportach.

    10. Terrier walijski

    logo
    Terrier walijski w polskiej policji fot. KMP Szczecin

    logo
    Terrier walijski fot. 123rf.com

    Terrier walijski to niewielki pies osiągający 39 cm wysokości w kłębie i masę ciała nieprzekraczającą 10 kg. W policji jest wykorzystywany jako pies do poszukiwania narkotyków i materiałów wybuchowych oraz broni. Ze względu na swój rozmiar znakomicie sprawdza się podczas przeszukiwania pojazdów. To pies aktywny, chętny do współpracy, pogodny, czuły, jednocześnie bardzo bystry i zdrowy.

    11. Płochacz niemiecki (wachtelhund)

    logo
    Płochacz niemiecki w polskiej policji fot. https://suwalki.policja.gov.pl/
    logo
    Płochacz niemiecki (wachtelhund) fot. 123rf.com

    Płochacz niemiecki należy do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Jest to pies myśliwski hodowany w celu wyszukiwaniu tropu zwierzyny, aportowania i pracy w wodzie oraz lesie. W pracy jest niestrudzony i posłuszny. Z radością wykonuje powierzone mu zadanie. W polskiej policji płochacze niemieckie są wykorzystywane do wyszukiwania zapachu narkotyków.

    12. Jagdterrier (niemiecki terier myśliwski)

    logo
    Jagdterrier (niemiecki terier myśliwski) w polskiej policji fot. KPP Wałbrzych

    logo
    Jagdterrier (niemiecki terier myśliwski) fot. 123rf.com

    Rozmiary jagdterriera nie budzą szacunku, jak to jest w przypadku owczarków niemieckich, ale pozwalają mu dotrzeć w niedostępne dla większych psów miejsca. Te psy świetnie sprawdzają się przy przeszukiwaniu mieszkań i pojazdów. Niemieckie teriery myśliwskie są szybkie, pełne energii i nieustępliwe. W polskich służbach zajmują się poszukiwaniem materiałów wybuchowych i narkotyków.

    13. Mały münsterlander

    logo
    Mały münsterlander w polskiej policji fot. KWP w Opolu

    logo
    Mały münsterlander fot. 123rf.com

    Mały münsterlander to najmniejszy z wyżłów. Jego wysokość w kłębie to 50–58 cm u samców i 48–56 cm u samic. To wszechstronny pies myśliwski, bardzo dobrze sprawdzający się w pracy na śladzie i tropieniu postrzelonych zwierząt. W polskiej policji jest wykorzystywany do tropienia zaginionych osób oraz niezidentyfikowanych sprawców przestępstw. W pracy jest radosny, wytrwały i chętnie się uczy.

    14. Ogar polski

    logo
    Ogar polski w polskiej policji (drugi od lewej) fot. asp.szt. Dariusz Ratajczak/ KGP

    logo
    Ogar polski fot. CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=467264

    Ogar polski jest jedną z pięciu polskich ras psów. Jest to średniej wielkości pies, wytrzymały i zwinny. W stosunku do przewodnika ogar jest oddany i chętnie się uczy. Ma jednak niezależność, potrzebną do tropienia. W polskiej policji zajmuje się tropieniem osób zaginionych i sprawców przestępstw. Ogar sprawdza się w tym doskonale, ponieważ jak na psa gończego, ma świetny węch.

    15. Rottweiler

    logo
    Rottweiler w polskiej policji fot. KWP w Szczecinie

    logo
    Rottweiler fot. Kevin Seibel / Unsplash

    Rottweilery dawniej wykorzystywano do zaganiania bydła, jako duże psy stróżujące, pracowały także jako psy kata. W polskiej policji rottweilery są psami patrolowymi oraz psami do działań antyterrorystycznych. Psy tej rasy biorą udział w zatrzymywaniu i doprowadzaniu podejrzanych oraz w innych zaplanowanych akcjach. Z natury są odważne, nieufne w stosunku do obcych i nieustępliwe.