
1. Przytulanie na siłę
Miło jest popatrzeć na zdjęcia ludzi przytulających się do swoich czworonogów, ale rzeczywistość wcale nie jest taka urocza, na jaką wygląda. Wiele psów nie lubi przytulania i okazuje to poprzez wyrywanie się i "wielorybie oko”.
Okiem wieloryba u psa nazywane jest spojrzenie, kiedy pies lekko przechyla głowę, patrzy jakby z boku i uwidaczniają się białka oczu, które przybierają kształt półksiężyców. Jest to oznaka, że pies czuje się niekomfortowo, a zaistniałą sytuację odbiera jako zagrożenie.
Co innego, jeśli pies sam zabiega o pieszczoty. Wtedy możemy przytulać go spokojnie.
2. Zabranianie obwąchiwania
Psy są zwierzętami z ogromną potrzebą eksploracji, a ich najważniejszym zmysłem jest węch. Pies, który nie może spokojnie obwąchiwać krzaków, może czuć się bezsilny, zły i sfrustrowany. Można porównać to do braku prądu podczas oglądania ulubionego serialu.
Pamiętaj, że węszenie rozwija psi mózg, a praca węchowa (nosework) jest jednym z najpopularniejszych sportów kynologicznych. Jeżeli pies jest czymś zainteresowany i jest to dla niego bezpieczne, pozwól mu za tym podążać.
3. Patrzenie obcym psom w oczy
Nigdy nie patrz obcemu psu w oczy. Dla czworonoga to sygnał, że przymierzasz się do ataku i chcesz go zdominować. Część psów może spróbować wyprzedzić twój atak i zaatakować pierwsza. Dla nich to jedna z najlepszych metod samoobrony.
W przypadku własnego psa jest odwrotnie — ukochanemu czworonogowi możesz bez obaw patrzeć w oczy. Dla psa to oznaka miłości. W jego organizmie wyzwala się wtedy oksytocyna – hormon odpowiadający za przywiązanie.
Zobacz także
4. Nachalne powitania
Wiele psów nie życzy sobie dotykania przez obcych po głowie, łapkach, miejscach intymnych i ogonie. Nie przepadają też za staniem nad nimi i biegnięciem w ich kierunku. Nie witaj się tak z psem, jeśli nie znasz psa zbyt dobrze. To tak jak rzucanie się z pocałunkami na obcą osobę!
Zamiast tego stań równolegle do czworonoga i poczekaj, aż do ciebie podejdzie. Kiedy to zrobi, uklęknij lub kucnij (nadal będąc do niego bokiem), delikatnie pogłaszcz jego bok, powiedz jego imię i daj mu przysmak. Tym sposobem pies zobaczy, że mu nie zagrażasz, a wręcz przeciwnie — jesteś całkiem fajny.
5. Brak rutyny i jasnych zasad
Psy są zwierzętami z ogromną potrzebą stabilizacji. Wiedzą, która jest godzina i lubią dostawać jedzenie o tej samej porze. Na pewno wiesz, co dzieje się, gdy masz "delikatny poślizg” i spóźniasz się z kolacją. Może twój pies rzuca miską, a może kładzie na tobie łapę. Na pewno robi coś, by zwrócić twoją uwagę.
To oczywiste, że brak stabilizacji rujnuje u psów poczucie bezpieczeństwa, ale tak samo jest z brakiem zasad. Raz pozwalasz psu wchodzić na łóżko, a później go wyganiasz? Raz pozwalasz mu wylizywać talerz, a później dziwisz się, że "prosi o jedzenie”? W ten sposób sprawiasz, że twój pies traci pewność siebie i jest nieszczęśliwy.
Zobacz także
6. Krzyczenie i bicie
Nikt nie lubi, gdy ktoś na niego krzyczy. Tak samo jest z psami. Niektóre psy mogą zachorować z tego powodu na psią depresję albo same stać się agresywne. Lepiej tego unikać i skupić się na pozytywnym wzmocnieniu.
Pozytywne wzmocnienie to sztuka nagradzania psa wtedy, gdy postępuje dobrze, np. przychodzi do nas na zawołanie, schodzi z kanapy, gdy go prosimy, daje łapę. Nagrody nie tylko poprawiają posłuszeństwo psa, ale i wzmacniają wzajemną relację.
7. Przebieranie, gdy pies tego nie chce
Słodkie chihuahua w tiulowej sukience? A może buldożek francuski z cygarem i w ramonesce? Ludzie, na litość boską, przestańcie stroić psy na swój wzór i podobieństwo! To nie są lalki Barbie, które można przebierać, wyginać im ręce i nie mają uczuć.
Owszem, niektóre czworonogi potrzebują dodatkowej ochrony zimą, ale na pewno nie są to szykowne spódnice i skórzane kurtki. Takie stroje to fanaberia na równi z farbowaniem psom futra albo malowaniem im paznokci.
Zobacz także
8. Ignorowanie wyższych potrzeb
Idziesz z psem na spacer, ale zamiast na niego patrzysz w telefon? Ok, ale nie miej potem pretensji, że pies cię nie słucha i nie ma między wami więzi. Przypomnij sobie, jak czułeś się w dzieciństwie, kiedy rodzice mówili, że "nie mają teraz czasu”, a wcale nie robili niczego ważnego.
Wiadomo, że nie można bawić się z psem zawsze, kiedy tego chce, ale prawda jest taka, że wiele osób nie bawi się z psami w ogóle, a ich opieka sprowadza się do jedzenia, picia i spacerów. To o wiele za mało, by wychować zrównoważonego i szczęśliwego psa. Pies potrzebuje treningu, szkoleń, zabawy, a przede wszystkim — wyzwań.
9. Zmuszanie do niekomfortowych sytuacji
Pies wdał się przed chwilą w bójkę z innym psem, a ty karzesz "im się pogodzić"? A może nie lubi nowego sąsiada, a ty ciągniesz go na siłę, by do niego podszedł? Nie rób tego — nie zmuszaj psa do sytuacji, w których czuje się niekomfortowo. W ten sposób pies traci do ciebie zaufanie.
Zamiast tego okaż mu wsparcie i pokaż, że z nim jesteś. Zachęć go przysmakiem, chwal za każdy krok i pod żadnym pozorem — nie krzycz na niego i nie okazuj niezadowolenia. W razie problemów możesz skontaktować się z behawiorystą lub behawiorystką, który pomoże w przepracowaniu problemu.
10. Drażnienie
W tym wypadku nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że psy tego nie lubią. Ciąganie psów za łapy, ogon, uszy, przewracanie ich, warczenie do nich – to nie są dobre pomysły, a takie, które mogą zrodzić w czworonogu niechęć lub agresję. Tak, psy nigdy nie atakują bez powodu.