Pies robi wiele rzeczy, aby się z nami skomunikować. Szczeka, podskakuje, macha ogonem. Czasami jednak bardzo trudno go zrozumieć. Co próbuje nam powiedzieć, gdy kładzie na nas łapę? Oto 7 rzeczy, które chce zakomunikować.
Reklama.
Reklama.
1. Chce się bawić
Pies przybiega do ciebie z zabawką i kładzie łapę na twoim kolanie lub ręce? Patrzy ci w oczy, a jego łapy są skierowane w twoją stronę? Psy bardzo często inicjują w ten sposób zabawę. Robią to nie tylko z ludźmi, ale również z innymi zwierzętami.
2. Jest głodny
Pies trąca cię łapą albo opiera ją o twoje ciało? Może zapomniałeś go nakarmić? Psy doskonale wiedzą, która jest godzina. Szczególnie dotyczy to pory spacerów i karmienia – z tym nigdy nie odpuszczają!
3. Jest zaniepokojony
Drapanie łapami może oznaczać, że pies czymś się niepokoi i szuka twojego wsparcia. Szczególnie jeśli towarzyszą temu takie objawy jak intensywne ziajanie, ślinienie, czy nerwowe machanie ogonem. Sprawdź, co go stresuje i spróbuj mu pomóc.
4. Coś go boli
Pies może zaczepiać cię łapą, kiedy nie czuje się komfortowo. Może mieć nudności, zaparcia, bóle brzucha. Jeżeli taka sytuacja bardzo często się powtarza, a pies dodatkowo nie chce jeść lub się bawić, koniecznie odwiedźcie weterynarza.
5. Domaga się głaskania
Kiedy głaszczesz psa, a on kładzie łapę na twojej nodze lub ręce, to chce, żebyś nie przestawał tego robić. Może też szturchać cię łapą w rękę, gdy przestajesz go głaskać. Chce ci w ten sposób powiedzieć: "o, jak dobrze, jeszcze chwilkę!”.
6. Kocha cię
Jeśli twój pies kładzie się obok ciebie i kładzie na tobie łapy, to próbuje ci w ten sposób powiedzieć, że cię kocha. Psy szukają kontaktu fizycznego z bliskimi im osobami. Mogą przywierać do nich plecami albo kłaść na nich łapki. Nie ma w tym nic z dominacji.
7. Potrzebuje pomocy
Zabawka pod kanapą? Brak wody w misce? Coś strasznego w łazience? Psy są nauczone, żeby prosić ludzi o pomoc. Mogą to robić na różne sposoby: szczekać, prowadzić w dane miejsce, a także – kłaść na nich łapę. Twój pies tak robi? Zastanów się, jaki ma problem i jak mu pomóc.
Jednak zanim zaczniesz wyciągać wnioski, dlaczego twój pies kładzie na tobie łapę, uważnie obserwuj jego zachowanie i weź pod uwagę całą mowę ciała – ustawienie uszu, ogona, a także kontekst. Pamiętaj, że każdy pies jest wyjątkowy.
Interesuję cię mowa ciała psów? Sprawdź nasz inny artykuł na temat merdania ogonem.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.