Takiego widoku nikt się nie spodziewał – niezwykłe nagranie z polskich lasów

Joanna Kamińska
10 lutego 2025, 15:21 • 1 minuta czytania
W lasach świętokrzyskich jedna z foto-pułapek zarejestrowała niezwykły widok – rodzinę wilków o czarnym umaszczeniu. Nagranie szybko zdobyło popularność w Internecie, wzbudzając ogromne zainteresowanie miłośników przyrody i internautów. To niezwykle rzadkie zjawisko w Polsce, ponieważ wilki o takim umaszczeniu występują głównie w Ameryce Północnej, a w Europie pojawiają się bardzo sporadycznie.
Niezwykłe nagranie z polskich lasów Fot. Pexels / Taylor Marx, Facebook / Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W lasach Suchedniowa w województwie świętokrzyskim foto-pułapka Fundacji SAVE Wildlife uchwyciła niecodzienny widok w naszym kraju – rodzinę wilków o czarnym umaszczeniu. Nagranie szybko zrobiło furorę w Internecie, przyciągając uwagę nie tylko pasjonatów przyrody. Przyrodnicy zaznaczają, że czarne wilki można spotkać w naturze, ale w naszej szerokości geograficznej to rzadkość.


Czarne wilki w Polsce to niecodziennie zjawisko

Jak podaje Fundacja SAVE Wildlife, wilki o ciemnym umaszczeniu występują w różnych częściach świata. Są powszechne w Ameryce Północnej, zwłaszcza w Parku Narodowym Yellowstone, jednak w Europie pojawiają się znacznie rzadziej. W Polsce ich obserwacja jest zjawiskiem wyjątkowym i rzadko kiedy udaje się je udokumentować.

"Pierwszy raz zarejestrowaliśmy niezwykłego wilka latem, gdy przekraczał wraz z osobnikiem o standardowo szarym wyglądzie rozlewisko. Jakiś czas potem oko naszej kamery 📸 uchwyciło podobne zdarzenie, ale tym razem wilki były już trzy – dwa czarne i jeden szary" – napisała Fundacja SAVE Wildlife na Facebooku.

"Czy to ciemniejsze ubarwienie pozostanie już na stałe w wilczej rodzinie, czy zaniknie? Będziemy obserwować!" – dodała.

Czarne umaszczenie u wilków może być wynikiem krzyżowania ich z psami

Jak informuje Fundacja SAVE Wildlife, planowane są badania genetyczne wilczych odchodów, które mogą pomóc w ustaleniu pochodzenia czarnych osobników w świętokrzyskich lasach. Jednocześnie prosi o wsparcie finansowe, które umożliwi przeprowadzenie tych analiz oraz tłumaczy, skąd bierze się czarne umaszczenie u wilków.

"Umaszczenie takie jest wynikiem mutacji genetycznej związanej z genem K-locus, a dokładniej z jego wersją (allelem) KB, który powoduje nadprodukcję melaniny, barwnika odpowiadającego za ciemne ubarwienie sierści. Co ciekawe, badania genetyczne wykazały, że wariant ten pojawił się u wilków najpewniej poprzez krzyżowanie z psami, co nastąpiło kilka tysięcy lat temu" – czytamy na Facebooku Fundacji SAVE Wildlife.

Co ciekawe, gen odpowiedzialny za czarne umaszczenie u wilków daje im większą odporność na groźną chorobę wirusową – nosówkę. Najnowsze badania wykazują, że czarne wilki są bardziej odporne na nosówkę i mają większą szansę na przeżycie w przypadku zachorowania, w porównaniu do wilków o szarym umaszczeniu.

Źródło: Facebook / Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/569585,dlaczego-wilki-sa-nam-potrzebne