Pokazali serce wieloryba. Jest wielkości małego samochodu

Joanna Kamińska
05 lutego 2025, 21:10 • 1 minuta czytania
Jedyne zachowane serce płetwala błękitnego, największe serce na świecie, waży 200 kg, a jego rozmiar można porównać do samochodu typu smart. Trudno uwierzyć, jak ogromny jest ten organ! To niezwykły przykład potęgi, jaką osiągają te majestatyczne stworzenia.
Serce wieloryba wielkości samochodu Fot. Canva / aurore murguet
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W Royal Ontario Museum w Toronto znajduje się serce płetwala błękitnego. To pierwsze serce tego gatunku, które udało się zakonserwować. Pochodzi ono od walenia wyrzuconego na brzeg Nowej Fundlandii w 2014 roku. Wieloryb ten był jednym z dziewięciu ssaków, które zginęły po utknięciu w lodzie. Serce pozyskane z martwego zwierzęcia miało wymiary 1,5x1,2x1,2 m i pompowało 220 litrów krwi na uderzenie.


Jak zakonserwowano największe serce na świecie?

Po wyjęciu serca z ciała wieloryba okazało się, że znajduje się w doskonałym stanie. Podjęto więc decyzję o jego konserwacji za pomocą techniki plastynacji, która polegała na przepompowaniu serca formaldehydem w celu usztywnienia mięśni i zatrzymania rozkładu. Następnie organ został zanurzony w acetonie, aby usunąć wodę z tkanki. Dzięki temu zachował większość swoich właściwości. Gigantyczne serce trafiło do Royal Ontario Museum w Toronto, stając się częścią wystawy "Out of the Depths".

Płetwal błękitny – największe znane zwierzę w historii Ziemi

Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus) to gatunek ssaka morskiego z rodziny płetwalowatych. Jest to największe znane zwierzę w historii naszej planety – większe niż jakikolwiek dinozaur! Płetwale błękitne mogą osiągać długość do 33 metrów i masę do 190 ton. Jedynym naturalnym wrogiem płetwali błękitnych są orki. Dawniej w oceanach żyło wiele osobników tego gatunku, jednak masowe polowania w XX wieku spowodowały znaczne zmniejszenie populacji płetwala błękitnego.

Długość życia tego majestatycznego stworzenia wynosi średnio 80 lat. Płetwal błękitny charakteryzuje się błękitnoszarą skórą, która może być cętkowana. Jego dieta składa się głównie z ryb, mięczaków, skorupiaków i zooplanktonu. Płetwale błękitne osiągają dojrzałość płciową po przekroczeniu 20 metrów długości, a ciąża trwa około 11 miesięcy. Noworodek, który w momencie narodzin ma około 7 metrów długości i waży 2700 kg, rośnie w imponującym tempie, przybierając na wadze aż 4 kg na godzinę przez pierwsze 9 miesięcy życia.

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/569546,zaskakujace-narodziny-rekina-w-amerykanskim-akwarium