logo
Zaskakujące narodziny rekina w amerykańskim akwarium Fot. Pexels / Public Domain Pictures
Reklama.

W akwarium w Shreveport w Stanach Zjednoczonych miało miejsce nadzwyczajne zjawisko. W zbiorniku, w którym przebywały dwie samice rekina, nie mające kontaktu z samcem przez ponad 3 lata, znaleziono jajko, z którego wykluł się rekinek nazwany Yoko. Pomimo braku samców w pomieszczeniu, istnieją dwa możliwe sposoby, jak mogło dojść do zapłodnienia.

Teoria nr 1– partenogeneza

Pierwsza teoria zakłada, że doszło do zjawiska zwanego partenogenezą, czyli rzadką formą rozmnażania bezpłciowego, w której zarodek rozwija się z komórki jajowej bez zapłodnienia.

Jak wyjaśnił CNN Kevin Feldheim, kierownik Laboratorium Systematyki Molekularnej i Ewolucji Pritzkera, którego badania koncentrują się na systemie godowym i biologii populacji rekinów, partenogeneza została zaobserwowana u wielu gatunków rekinów, w tym rekina zebry, rekina bambusowego białoplamego oraz u jednego gatunku płaszczki.

"Jak zaczyna się partenogeneza lub co wskazuje na samice... aby rozpocząć ten proces, pozostaje do odkrycia" – powiedział Feldheim.

"Ogólnie uważamy, że jest to ostatnia deska ratunku ze strony samicy, aby przekazać swoje geny" – dodał.

Teoria nr 2 – opóźnione zapłodnienie

U rekinów może występować opóźnione zapłodnienie, w którym zapłodnienie komórki jajowej następuje długo po kopulacji. Rekiny mają różne strategie reprodukcyjne, a niektóre gatunki wykorzystują tę formę rozmnażania, aby zwiększyć szansę na przetrwanie potomstwa.

Opóźnione zapłodnienie jest szczególnie ważne u gatunków rekinów, które żyją w niestabilnych ekosystemach, gdzie czasami warunki mogą się szybko zmieniać. Feldheim powiedział, że naukowcy obecnie nie wiedzą "prawie nic na temat tego, jak długo samice mogą przechowywać plemniki u każdego gatunku". U jednego gatunku rekina zanotowano, że samica przechowywała nasienie przez co najmniej 45 miesięcy.

Badania genetyczne mają odkryć tajemnicę narodzin Yoko

Akwarium w Shreveport poinformowało, że gdy rekinek Yoko będzie wystarczająco duży, zostanie mu pobrana krew do badań genetycznych, aby dokładnie określić, w jakich okolicznościach przyszedł na świat.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że w nadchodzących miesiącach będziemy mogli potwierdzić, czy rzeczywiście był to przypadek partenogenezy, czy też było to opóźnione zapłodnienie. To naprawdę dowodzi, że życie... znajdzie na to sposób" – powiedział w komunikacie prasowym Greg Barrick, kurator akwarium ds. żywych zwierząt.

Źródło: cnn.com

Czytaj także: