Psy mogą pomóc w diagnostyce raka? Niesamowite odkrycie naukowców

Joanna Kamińska
17 lutego 2025, 10:38 • 1 minuta czytania
Psy od lat zadziwiają ludzi swoim niezwykle czułym zmysłem węchu. Niedawno opublikowane badanie w czasopiśmie "Veterinary and Comparative Oncology" pokazuje, że czworonogi potrafią wykrywać nowotwory u innych psów na podstawie zapachów. Wyniki tych badań otwierają nowe możliwości w diagnostyce weterynaryjnej, wskazując, jak psy mogą wspierać lekarzy w szybkim wykrywaniu groźnych chorób.
Psi węch i niesamowite odkrycie naukowców Fot. Pexels / Mahmoud Yahyaoui
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W czasopiśmie naukowym "Veterinary and Comparative Oncology" opublikowano pracę, która przedstawia niezwykłe zdolności psiego nosa. Jak twierdzą autorzy badania, psy potrafią wykrywać nowotwory u innych psów. W eksperymencie wzięły udział trzy czworonogi, które zostały wyszkolone przez ekspertów z organizacji Medical Detection Dogs (MDD). Zwierzaki nauczyły się rozpoznawać, czy próbka moczu, którą miały za zadanie powąchać, pochodzi od psa zdrowego, czy chorującego na raka pęcherza.


Psy mogą pomóc w wykrywaniu nowotworu pęcherza u innych czworonogów

Rak przejściowokomórkowy pęcherza moczowego to najczęściej występujący złośliwy nowotwór układu moczowego u psów. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz tendencją do naciekania otaczających tkanek i rozprzestrzeniania się na inne narządy, co sprawia, że jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierzęcia. Ze względu na jego częste występowanie u psów oraz trudności we wczesnym wykrywaniu, rak przejściowokomórkowy stanowi istotny obszar badań weterynaryjnych.

Czytaj też: Nosework, czyli praca węchowa. Do tego sportu nadaje się każdy pies. Wystarczy, że ma nos

Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie biopsji oraz wykonanie badań histopatologicznych. Okazuje się jednak, że z rozpoznaniem choroby świetnie radzą sobie czworonogi. Psy, które wzięły udział w badaniu, w 90% przypadków poprawnie rozpoznawały próbki – w 9 na 10 przypadków identyfikowały próbkę pochodzącą od chorego zwierzęcia.

Jak przebiegało badanie z udziałem psów?

Próbki umieszczano w metalowych stojakach, a pies miał za zadanie je powąchać i zareagować jedynie wtedy, gdy była to próbka pozytywna. W takim przypadku pies siadał, wstawał lub kierował wzrok na trenera. Jeśli próbka była negatywna, zwierzę powinno odejść od stojaka bez okazywania zainteresowania. Za każde poprawne rozpoznanie pies otrzymywał nagrodę w postaci smakołyka lub krótkiej chwili zabawy.

– Jesteśmy zachwyceni, że psom udało im tak skutecznie wykryć zapach raka pęcherza moczowego – powiedziała Claire Guest, współzałożycielka i główna naukowczyni MDD.

– Tę chorobę często rozpoznaje się dopiero w zaawansowanym stadium. Nowy, wczesny, tani, szybki i nieinwazyjny test diagnostyczny, który mógłby doprowadzić do wcześniejszej diagnozy, miałby wielką wartość – dodała.

Czy psy mogą pomóc w diagnostyce nowotworów u ludzi?

Istnieją dowody na to, że psy skutecznie wyczuwają zapachy związane ze zmianami zdrowotnymi zarówno u ludzi, jak i zwierząt, na co zwróciła uwagę dr Nicola Rooney z Bristol Veterinary School. Wielu opiekunów psów, relacjonowało, jak ich czworonogi wykrywały zmiany w zapachu ich ciał na długo przed postawieniem diagnozy.

Zobacz również: Węszy niezależnie od oddychania i wyczuwa emocje. 25 zdumiewających faktów o psim nosie

Istnieją także badania naukowe, które wykazują, że wyszkolony pies potrafi zidentyfikować próbki moczu osób z rakiem pęcherza trzykrotnie częściej niż w przypadku wyboru losowego. Zdolność psów do wykrywania nowotworów jest nadal przedmiotem badań, a organizacja Medical Detection Dogs dąży do wykorzystania tej umiejętności w medycynie, aby wspomóc lekarzy w opracowywaniu szybszych i tańszych metod diagnostycznych.

Źródło: National Geographic

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/569201,czego-najbardziej-boja-sie-psy