Dlaczego kot sika na łóżko i co wtedy zrobić?

Joanna Kamińska
23 grudnia 2024, 08:37 • 1 minuta czytania
Koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami, dbającymi o czystość. Zwykle opiekunowie nie mają problemu z nauczeniem ich korzystania z kuwety. Niemniej jednak czasem zdarza się, że mruczek zaczyna załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą, na przykład na łóżko. Warto zrozumieć, co stoi za tym zachowaniem, aby znaleźć skuteczne metody rozwiązania problemu. Jakie mogą być przyczyny sikania kota na łóżko i jak sobie radzić w takiej sytuacji?
Kot na łóżku Fot. Pexels / Наталья Светлова
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

1. Problemy zdrowotne

Sikanie na łóżko może świadczyć o problemach z układem moczowym, takich jak kamienie w pęcherzu moczowym, kamienie nerkowe i kryształki kwasu moczowego, zapalenie pęcherza moczowego lub niewydolność nerek. Oddawanie moczu poza kuwetą może być także symptomem cukrzycy. Często przyczyny związane ze stanem zdrowia mogą prowadzić do nagłej potrzeby załatwienia się, a dodatkowy stres i ból sprawiają, że kot przypadkowo sika najczęściej do łóżka lub legowiska, gdzie czuje się bezpiecznie.


2. Stres

Koty są bardzo wrażliwymi zwierzętami, a rutyna ma dla nich duże znaczenie. Nawet drobne zmiany w ich życiu lub otoczeniu mogą wywołać u nich uczucie lęku i niepokoju. Sytuacjami stresowymi mogą być dla kota między innymi: przeprowadzka do innego domu, przemeblowanie pokoju, nietypowe wydarzenia (np. wybuchy fajerwerków w Sylwestra), wprowadzenie nowej osoby lub zwierzęcia do domu, a także nieobecność lub śmierć bliskiego członka rodziny. Sikanie na łóżko może być dla mruczka formą reakcji na niepokojące czynniki lub znaczenia terytorium.

3. Nieodpowiednia kuweta lub żwirek

Jeśli kot, który nie ma problemów zdrowotnych i behawioralnych sika na łóżko, problem może tkwić w kuwecie. Może się okazać, że mruczkowi nie odpowiada typ kuwety, np. nie przepada za zamkniętymi kuwetami. Warto również zwrócić uwagę na żwirek – jakiego jest rodzaju i kiedy był ostatnio wymieniany. Być może spróbowanie innej odmiany żwirku rozwiąże problem. Ponadto zbyt rzadko czyszczona kuweta lub jej niewłaściwe umiejscowienie mogą być przyczyną, dla której kot nie chce z niej korzystać.

4. Znakowanie terytorium

Sikanie na łóżko może być formą oznaczania terytorium przez kota. Mruczki używają moczu, aby zaznaczyć swoje terytorium i komunikować innym zwierzętom, że dane miejsce należy do nich. Łóżko, w którym kot czuje się bezpiecznie, może stać się obszarem, który chce oznaczyć, zwłaszcza jeśli w domu lub w jego pobliżu znajdują się inne zwierzęta. Warto pamiętać, że niewykastrowany kot zawsze będzie oznaczał swoje terytorium. To naturalny instynkt, a jedynym rozwiązaniem problemu jest kastracja. Zabieg ten powinien być przeprowadzony jak najwcześniej, ponieważ nawyk do oznaczania terenu łatwo się utrwala i trudno jest później go wyeliminować.

Co zrobić, kiedy kot sika na łóżko?

W pierwszej kolejności upewnij się, że kuweta kota jest czysta, systematycznie czyszczona i właściwie usytuowana. Mruczki mogą niechętnie korzystać z kuwety, jeśli jest brudna, zbyt mała lub źle umiejscowiona. Sprawdź również, który rodzaj żwirku najbardziej odpowiada Twojemu kotu. Aby to ustalić, można ustawić kilka kuwet z różnymi rodzajami żwirku i obserwować, którą z nich mruczek wybiera najczęściej.

Jeśli ani kuweta, ani żwirek nie stanowią problemu, zabierz kota do weterynarza, aby ocenił jego stan zdrowia. Jeżeli zdiagnozuje chorobę, odpowiednia terapia pomoże kotu odzyskać zdrowie i stopniowo wrócić do korzystania z kuwety. Pamiętaj, żeby zadbać o to, aby kot miał odpowiednie warunki do życia. Staraj się unikać stresujących sytuacji, zapewnij mruczkowi odpowiednią liczbę zabawek i okazji do zabawy, a także regularnie spędzaj z nim czas. Kot może sikać z tęsknoty lub z powodu braku uwagi.

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/566231,8-ras-kotow-idealnych-dla-seniorow