Czym karmić dzikie kaczki, by im nie zaszkodzić? Oto produkty, które są dla nich zdrowe i smaczne

Daria Siemion
Kaczki karmione chlebem umierają w męczarniach. Puchną im żołądki i nie mogą latać. Ale to niejedyny błąd popełniany przy karmieniu ptactwa. Dowiedz się, czego nie robić, by nieumyślnie nie zaszkodzić kaczkom.
Czym karmić dzikie kaczki, by im nie zaszkodzić? fot. 123rf.com

Czy można karmić kaczki słonecznikiem?

Słonecznik jest jednym z najlepszych pokarmów dla kaczek. Ptaki najprościej radzą sobie z czarnym słonecznikiem. Zawiera duże ilości witamin (szczególnie witaminy E) i minerałów, m.in. żelaza i wapnia. Jego zaletą jest miękka skorupka i niewielki rozmiar.

Kaczki mogą jeść słonecznik przeznaczony do konsumpcji przez ludzi, np. słonecznik szary. Ważne jest to, aby nie był prażony i nie posiadał dodatków w postaci przypraw lub soli. Ptaki spokojnie poradzą sobie z jego rozłupaniem.

Kaczkom można podawać też słonecznik łuskany. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli kaczek jest dużo i służby nie nadążają ze sprzątaniem łupinek. Kilogram słonecznika to koszt ok. 8 zł. Najlepiej kupować go w centralach nasiennych.


Czy kaczki jedzą płatki owsiane?

Płatki owsiane nie występują naturalnie w przyrodzie, ale mimo to są niezwykle odżywczą formą jedzenia dla kaczek. Stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika. Zawierają witaminę B1, B5 oraz E.

Płatki owsiane hamują uczucie łaknienia, dzięki czemu kaczki najadają się szybciej i na dłużej. Ponadto mają właściwości oczyszczające jelita i obniżają poziom cholesterolu. Kaczkom najlepiej podawać płatki owsiane górskie.

Czy kaczki lubią płatki owsiane? Niestety, niełatwo przekonać je do zdrowego jedzenia. Jeżeli dokarmianym kaczkom nie smakują płatki owsiane, można spróbować z komosą ryżową albo z kaszą jaglaną, które są równie zdrowe.

Czy kaczki mogą jeść bułki i chleb?

Dawanie kaczkom bułek albo chleba nie jest dla nich zbyt zdrowe. Duża ilość pieczywa w pożywieniu ptactwa wodnego prowadzi do rozwoju kwasicy i anielskiego skrzydła. Na czym polega to schorzenie? Skrzydła, zamiast układać się wzdłuż ciała, wystają prostopadle na zewnątrz, co uniemożliwia ptakom latanie.
Michał Mołdoch
Lekarz weterynarii

– Dawanie im pokarmu takiego jak bułki prędzej czy później może okazać się dla ptaków tragiczne w skutkach. Bułki puchną im w żołądkach i mogą powodować mechaniczną niedrożność przewodu pokarmowego. Taka kaczka umrze w męczarniach. Jeśli nawet będzie te bułki trawiła, to jest to pokarm niedoborowy. Będziemy mieli problem dużej ilości białka i węglowodanów, co nie jest dobre dla tych zwierząt. Karmienie kaczek przede wszystkim pieczywem powoduje niedobory witaminowe, głównie witaminy D i E. Przy takiej diecie u młodych ptaków może się pojawić problem niedorozwoju skrzydeł. Cierpiące na to schorzenie kaczki nie będą mogły latać i nie będą w stanie opuścić tego stawu. I w późniejszym czasie będą skazane na śmierć – mówił w radiu Lublin.

Dokarmianie kaczek chlebem szkodzi nie tylko im, ale całemu środowisku. Naukowcy z organizacji „The Canal and River Trust” udowodnili, że rozkładający się chleb wspomaga wzrost pleśni i wytwarza toksyny groźne dla ryb i innych ptaków.
Anielskie skrzydło u kaczkiTony Alter from Newport News, USA, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Jakie jedzenie szkodzi kaczkom?

Kaczki bardzo często karmione są w sposób przypadkowy i nieprzemyślany. Do zbiorników wodnych trafia przeterminowany chleb tostowy, ziemniaki, które zostały z obiadu i słodycze. Wszystko to powoduje niedobory składników pokarmowych i pogorszenie zdrowia kaczek.

Te produkty szkodzą kaczkom:
Pod tym względem należy edukować również innych. Świadomość, że chleb szkodzi kaczkom, nadal towarzyszy niewielkiej części społeczeństwa. Na szczęście powoli zmienia się to na lepsze, np. w Biłgoraju stanął automat ze zdrową żywnością dla kaczek.

Czym karmić małe dzikie kaczki? Czym karmić kaczki w parku?

Małe dzikie kaczki należy karmić drobno pokrojonymi warzywami. Mogą to być zarówno warzywa gotowane, jak i surowe. Doskonałą opcją są buraki, marchewka, kapusta i kukurydza. Jednak lepiej nie dawać im owoców, szczególnie egzotycznych.

Bardzo dobrym wyborem są ziarna zbóż. Świetnie sprawdzą się też płatki owsiane (dla małych kaczek najlepsze będą błyskawiczne) oraz komosa ryżowa i siemię lniane. Pokarmem dla kaczątek mogą być też ziarna kukurydzy.

Generalnie młode kaczki można karmić tym samym, co kaczki dorosłe, ale trzeba zadbać o odpowiednie rozdrobnienie pokarmu. W sklepach zoologicznych można kupić też gotowe mieszanki dla młodych ptaków.

Pokarmu dla kaczek nie wolno wrzucać do wody. Bardzo szybko opada na dno, gdzie gnije i stwarza zagrożenie dla ekosystemu. Ponadto nasiąka wodą i szkodzi kaczkom. Jedzenie najlepiej rozsypywać na brzegu. Te zasady dotyczą wszystkich gatunków kaczek.

Co jedzą kaczki domowe?

Żywienie kaczek domowych różni się od żywienia kaczek dzikich. Kaczki domowe są karmione przede wszystkim tym, co spowoduje szybki przyrost ich masy. Zwierzęta są mordowane, gdy osiągają masę 2 kg.

Kaczki domowe powinny mieć dostęp do świeżej wody oraz specjalistycznej karmy. Niestety nie wszyscy hodowcy stosują się do tych zaleceń. Część z nich karmi kaczki zielonkami: chwastami, naciami, głąbami, resztkami z obiadu i ziemniakami pastewnymi.
Biegusy indyjskie — jeden z gatunków kaczek domowychNienetwiler, CC BY 2.5 CH , via Wikimedia Commons

Kiedy dokarmiać kaczki?

Nie ma potrzeby, by dokarmiać kaczki przed pojawieniem się mrozów. Ptactwo wodne zdobywa pożywienie ze zbiorników wodnych. Staje się to niemożliwe dopiero wtedy, gdy rzeki i jeziora zamarzają.

Dokarmianie kaczek latem ma poważne konsekwencje. Ptaki przebywają w nieznacznej odległości od siebie, co ułatwia przenoszenie groźnych chorób (m.in. ptasiej grypy), pasożytów i bakterii. Kolejnym problemem jest uzależnianie dzikich zwierząt od człowieka.

Kaczki tak bardzo przyzwyczają się do dokarmiania przez ludzi, że zamiast szukać pożywienia w wodzie, oczekują wizyty człowieka. Bardzo często zamiast bogatych w minerały ziaren i warzyw, wybierają chleb. https://natemat.pl/232057,co-robia-mewy-w-warszawie-nadmorskie-ptaki-sa-nawet-w-krakowie