
W trosce o zdrowie zwierząt, stołeczny ogród zoologiczny wprowadził istotne zmiany, zamykając niektóre strefy. Pawilon Żyrafiarni oraz arena Słoniarni pozostaną nieczynne do odwołania. Decyzja ta związana jest z zagrożeniem wirusem pryszczycy, która jest groźną chorobą zakaźną zwierząt parzystokopytnych.
Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, najbardziej wrażliwe na zakażenie pryszczycą jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Choroba charakteryzuje się występowaniem pęcherzy i owrzodzeń w jamie ustnej oraz na kończynach zwierząt.
Wirus wydalany jest przez zakażone zwierzę na około cztery dni przed pojawieniem się objawów chorobowych, a największa jego ilość znajduje się w płynach wypełniających pęcherze na ciele.
Maty dezynfekcyjne w zoo – apel do odwiedzających
"Kochani, przed weekendem przypominamy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt w Warszawskim ZOO wprowadziliśmy działania zapobiegawcze, mające na celu ochronę zwierząt w ZOO przed wirusem pryszczycy" – przypomina warszawskie zoo na Facebooku.
"Wchodząc do ZOO, prosimy Was o przejście przez maty dezynfekcyjne. Pawilon Żyrafiarni oraz arena Słoniarni pozostają zamknięte dla zwiedzających (zwierzęta możecie zobaczyć na wybiegach zewnętrznych). Część wybiegów jest dodatkowo wygrodzona, a odległość do niektórych zwierząt - zwiększona" – czytamy.
Czy pryszczyca jest groźna dla ludzi?
Ogród zoologiczny dziękuje wszystkim odwiedzającym za przestrzeganie zasad, jednocześnie uspokajając, że choć pryszczyca jest śmiertelna dla zwierząt, nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, zakażenia pryszczycą u ludzi są bardzo rzadkie i zwykle mają łagodny przebieg. Do zakażenia człowieka może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub spożycie niepasteryzowanego produktu pochodzenia zwierzęcego.
"Objawy u ludzi obejmują gorączkę, bóle głowy oraz pęcherze na błonach śluzowych jamy ustnej i skórze dłoni oraz stóp. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka i zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu 1–2 tygodni" – czytamy na gov.pl.
Zobacz także