Każdy opiekun kota pragnie, aby jego zwierzak cieszył się dobrą kondycją i zdrowiem przez jak najdłuższy czas. Kluczowym elementem dobrostanu pupila jest odpowiednie żywienie. Jak karmić kota, aby zapewnić mu zdrowie? Jakie pokarmy są niezbędne w kociej diecie? Wyjaśniamy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kotto zwierzę bezwzględnie mięsożerne. W swoim naturalnym środowisku poluje na małe ssaki, które dostarczają mu niezbędne białko oraz tłuszcze, a także niewielkie ilości węglowodanów i błonnika. Kot domowy powinien spożywać od kilku do kilkudziesięciu niewielkich, mięsno-tłuszczowych posiłków w ciągu dnia. Mruczki lubią jeść często, ale małe ilości. Jednorazowo kot może zjeść porcję, która odpowiada wielkości upolowanej myszy.
Mięso podstawą kociej diety
Kot nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować na diecie pozbawionej mięsa. Jego układ pokarmowy jest stosunkowo krótki, dlatego przystosowany jest do trawienia białka zwierzęcego. Kot ma ograniczoną ilość enzymów trzustkowych niezbędnych do trawienia produktów roślinnych, a ponadto jego organizm nie jest w stanie syntetyzować wystarczających ilości tauryny, którejźródłem są posiłki mięsne.
Tauryna to organiczny związek chemiczny wpływający na wzrok, zdrowie serca i trawienie. Niedobór tego składnika może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak kardiomiopatia lub problemy ze wzrokiem. Duże ilości tauryny znajdziemy m.in. w wątróbce wołowej, wątróbce z kurczaka, mięsie z indyka, tuńczyku i krewetkach. Co ciekawe, upolowana mysz zawiera pięć razy więcej tauryny niż wołowina.
Jak prawidłowo karmić kota?
Najlepiej, aby kocia dietaopierała się na mokrej karmie (zarówno domowej, jak i gotowej), podawanej regularnie w małych ilościach. Mokra karma ma wysoką zawartość wilgoci, co przypomina pokarm, który koty zdobywają w naturze. Wybierając odpowiednią gotową karmę, należy zwrócić uwagę na skład – im prostszy i krótszy, tym lepszy. Dobrze, jeśli karma ma wysoką zawartość mięsa i nie zawiera zbóż, ponieważ układ pokarmowy kota nie jest przystosowany do trawienia dużych ilości węglowodanów.
Naszemu pupilowi powinniśmy zapewnić stały dostęp do pożywienia, ponieważ naturalnie koty jedzą często, ale małe porcje. Najlepsza jest dla nich mokra karma, ponieważ mruczki pobierają wodę głównie z pożywienia. Koty starzeją się w różnym tempie, dlatego ważne jest, aby obserwować ich wagę i stan zdrowia. Często u kotów seniorów obserwuje się spadek masy ciała, dlatego karma powinna być bardziej kaloryczna i łatwiejsza do strawienia.
Koty sterylizowane potrzebują karmy o obniżonej zawartości tłuszczu i zbilansowanej dawce energii. Ważne jest, aby piły dużo wody, ponieważ są bardziej narażone na choroby dolnych dróg moczowych. Mruczki z problemami z nerkami wymagają specjalistycznej karmy o obniżonej zawartości białka i fosforu, a kotom z alergiami należy podawać karmę hipoalergiczną, która nie zawiera składników uczulających. Bardzo istotne jest to, aby podawać kotu karmę dostosowaną do wieku, kondycji i stanu zdrowia naszego pupila.
Jaką wodę podawać kotu?
Mruczki nie są przyzwyczajone do picia wody. Ich przodkowie, żyjący na pustyni, zaspokajali pragnienie podczas jedzenia, pobierając wodę z ciał swoich zdobyczy. Obecnie, kiedy koty jedzą suchą karmę, powinny pić więcej wody z miski. Nie przepadają jednak za wodą stojącą i bardziej przyciąga je bieżąca woda z kranu, która zawsze jest świeża. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup fontanny dla kotów, która zapewnia ciągły ruch wody. Mruczki traktują fontannę nie tylko jako źródło nawodnienia, ale również jako element zabawy.
Kotu najlepiej podawać wodę przefiltrowaną lub przegotowaną. Jeśli jednak sami pijemy kranówkę, ponieważ jest wysokiej jakości pod względem higienicznym, wówczas kot również może ją pić. Woda z miski powinna być regularnie zmieniana, aby nie było w niej zanieczyszczeń. Koty nie powinny pić wody z dużą zawartością minerałów. W związku z tym lepszym wyborem będzie woda źródlana, która zazwyczaj ma ich mniej. Dodatkowo woda źródlana ma bardziej neutralny smak, co może być istotne dla kociego podniebienia.