Pluskwa domowa często kojarzona jest z brudem, wzbudza wstręt i obawy. Przez lata wokół niej powstało wiele mitów. Czy jej obecność oznacza ryzyko dla zdrowia? Czy każdy z nas jest zagrożony jej atakiem? W artykule przyjrzymy się dziewięciu kluczowym faktom i mitom na temat pluskiew.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W przeciwieństwie do karaluchów lub prusaków, pluskwy nie żywią się resztkami jedzenia i ich obecność nie jest związana z czystością pomieszczeń. Pluskwy są pasożytami, które żywią się ludzką krwią i przebywają w pobliżu ludzi, niezależnie od higieny otoczenia. Oznacza to, że mogą pojawić się zarówno w czystych, jak i brudnych miejscach. Mimo że brak porządku w domu nie jest głównym powodem występowania pluskiew, w miejscach, gdzie nie dba się o czystość, rozwój populacji pluskwy może być bardziej dynamiczny.
Czytaj także: Czy owady czują ból? Prawda jest brutalna. Będziesz mieć wyrzuty sumienia
2. Pluskwy występują tylko w starych budynkach - MIT
Chociaż wiele owadów panoszy się w starym budownictwie, gdzie panuje brud i nadmierna wilgoć, pluskwy są pasożytami ludzkimi i mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie jest człowiek. W rzeczywistości pluskwy częściej występują w nowoczesnych budynkach, w których mieszkają ludzie o wyższym standardzie socjalnym. Dzieje się tak dlatego, że osoby te często podróżują i śpią w różnych miejscach, co zwiększa ryzyko przywiezienia pluskiew z hotelu czy lotniska.
3. Pluskwę można przynieść do domu z autobusu - FAKT
Pluskwy występują zwłaszcza tam, gdzie przebywa dużo ludzi. Do tego typu miejsc należą między innymi środki transportu publicznego, takie jak autobusy, pociągi czy tramwaje. Istnieje ryzyko, że pluskwy mogą znajdować się w obiciach siedzeń i przenieść się na ubrania lub bagaże pasażerów.
4. Pluskwy chowają się tylko w łóżkach - MIT
Pluskwy najczęściej zakładają gniazda w łóżkach, ponieważ chcą być jak najbliżej żywiciela. Nie są to jednak jedyne miejsca w domu, gdzie można je spotkać. Te drapieżne insekty lubią zagnieżdżać się w tapicerowanych meblach, zasłonach oraz na ścianach za obrazami. Jeśli więc podejrzewamy, że możemy mieć w domu pluskwy, warto sprawdzić wszystkie te zakątki.
5. Ugryzienia pluskwy przypominają ugryzienia komara - FAKT
Pluskwy żywą się krwią zwierząt ciepłokrwistych, a zwłaszcza ludzi. Ich ugryzienia przypominają ukąszenia komara, jednak są znacznie bardziej swędzące i piekące oraz powodują powstawanie większych bąbli. Pluskwy najczęściej gryzą w jednej linii, zazwyczaj po 3-4 ugryzienia. Przeważnie wybierają te okolice ciała, gdzie skóra jest najcieńsza, m.in. wewnętrzne strony rąk i ud, kark i szyję.
6. Ugryzienie pluskwy może powodować reakcję alergiczną - FAKT
Ukąszenia pluskwy mogą wywoływać reakcje alergiczne. Objawiają się one obrzękiem, zaczerwienieniem, swędzeniem, a nawet bólem w miejscu ukąszenia. Nie każdy reaguje jednak w ten sam sposób i nie u każdego występuje reakcja alergiczna. Jeśli jeden z partnerów nie ma żadnych śladów po ugryzieniach, prawdopodobnie jego organizm nie reaguje alergicznie na ślinę pluskwy. Reakcje alergiczne mogą być szczególnie nasilone u osób starszych i dzieci. W skrajnych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który objawia się obrzękiem języka i gardła, utrudniając oddychanie.
7. Pluskwy mogą przenosić choroby - FAKT
Pluskwy rzadko przenoszą choroby, jednak stanowią pewne ryzyko związane ze zdrowiem. Przede wszystkim mogą powodować alergie i choroby skórne, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Mogą także zarazić człowieka gronkowcem złocistym, wywołać chorobę Chagasa czy też Gorączkę Q. Warto jednak podkreślić, że ryzyko zarażenia się tymi chorobami od pluskiew jest niskie.
8. Pluskiew można się pozbyć domowymi sposobami - MIT
Aby pozbyć się pluskiew z domu, należy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Domowe sposoby często zawodzą, a środki dostępne w sprzedaży nie dają gwarancji całkowitego wytępienia insektów. Firmy zajmujące się odpluskwianiem przeprowadzają dezynsekcję metodą parowania i zamgławiania. Jest to skuteczne w zwalczaniu nie tylko dorosłych osobników, ale także ich jaj. Aby jednak skutecznie wyeliminować pluskwy na każdym etapie rozwoju, należy przeprowadzić serię zabiegów.
9. Jeśli w domu są pluskwy, trzeba wyrzucić meble - MIT
Obecność pluskiew w domu zazwyczaj nie wiąże się z koniecznością pozbycia się mebli. Istnieją sprawdzone metody ich zwalczania, które nie wymagają tak drastycznych kroków. Należy jednak skorzystać z usług profesjonalnej firmy do dezynsekcji, która dysponuje specjalistycznym sprzętem i środkami owadobójczymi skutecznie eliminującymi pluskwy i ich jaja ze wszystkich zakamarków.