Psy mogą ugryźć człowieka z wielu powodów – strachu, obrony zasobów, potrzeby przestrzeni. Wcześniej jednak może ostrzegać przed nadchodzącym atakiem. Oto 7 sygnałów, że pies może ugryźć.
Reklama.
Reklama.
1. Warczenie i kłapanie
Warczenie jest najbardziej oczywistym sygnałem, że pies może zaatakować. Psy warczą, gdy próbują pokazać, że są zdenerwowane lub zaniepokojone. Jeśli pies warczy lub kłapie, kiedy się do niego zbliżasz, daj mu przestrzeń.
2. Machanie ogonem
Machanie ogonem nie zawsze oznacza szczęście. Pies, który ma zamiar ugryźć, stoi sztywno, ogon trzyma wysoko i wykonuje nim niewielkie szybkie ruchy. Taka pozycja sprzyja "rozpylaniu" zapachów z gruczołów okołoodbytowych – pies pokazuje w ten sposób, jaki jest "duży".
3. Najeżone futro
Kiedy psy są przestraszone lub podekscytowane, możesz zobaczyć, jak włosy na ich grzbiecie "stają dęba" – najczęściej w okolicach karku, między łopatkami. Jeśli pies na twój widok jeży się, lepiej się wycofaj.
4. Sztywna postawa ciała
Zrelaksowane psy mają zwykle rozluźnione ciało, położone uszy i machają serdecznie ogonem. Psy, które mogą ugryźć, są ich przeciwieństwem – ich uszy i ogon są postawione, ciało zamiera. Lepiej nie głaskać takich zwierząt.
5. Oblizywanie i ziewanie
Kiedy pies oblizuje wargi, ziewa i odwraca wzrok, próbuje przekazać ci, że czuje się niekomfortowo. Takie zachowanie może pojawiać się np. podczas kontaktu z dziećmi albo "przytulania na siłę". Pies, wykonując te gesty, próbuje złagodzić dyskomfort.
6. Oko wieloryba
Oko wieloryba, czyli odsłonięcie przez niego białek oczu, oznacza, że pies jest zaniepokojony i może ugryźć. Jeśli widzisz psa, którego białka oczu mają kształt półksiężyca, a pies lekko odchyla przy tym głowę, zostaw go w spokoju.
7. Kulenie się i podwijanie ogona
Kulenie się i podwijanie ogona to oznaki stresu u psa, które trudno przeoczyć. W ten sposób zachowują się czworonogi, które są przerażone i mogą ugryźć – w ich odczuciu w samoobronie. Pozwól takiemu psu podejść do siebie, gdy emocje opadną.
Jeśli pies cię ugryzie, skup się na dokładnym umyciu rany. Samo jej oczyszczenie zmniejsza ryzyko zachorowania na wściekliznę o 90 proc. Czas obmywania rany wodą lub solą fizjologiczną powinien wynosić nie mniej niż 60 sekund. Następnie zdezynfekuj ranę i załóż opatrunek.
Niezależnie od rozmiaru pogryzienia i tego, czy posiadasz wiedzę o szczepieniu psa, niezwłocznie udaj się do lekarza. Specjalista może zalecić szczepienie na tężca, wściekliznę, podanie antybiotyków i szycie rany. Pamiętaj, że po ugryzieniu przez psa istnieje duże ryzyko zakażenia, a najlepiej – unikaj pogryzień...
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.