"Oko wieloryba" jest przykładem komunikacji psa za pomocą mowy ciała i może być oznaką, że pies się stresuje. Czworonóg odwraca wtedy lekko głowę, a jego białka przybierają kształt półksiężyca. Jak wesprzeć pupila, gdy odczuwa niepokój?
Reklama.
Reklama.
Co to jest "oko wieloryba" u psów?
"Oko wieloryba" to termin używany przez behawiorystów i trenerów psów do opisania języka ciała psa, gdy białka jego oczu (twardówki) są widoczne. Pies lekko odwraca wtedy głowę, a jego wzrok zostaje wpatrzony w źródło niepokoju.
Białka oczu przybierają wtedy kształt półksiężyca, zwykle po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie oka, ale czasami u góry lub u dołu. "Oko wieloryba" bywa też nazywane "okiem półksiężyca".
Co oznacza "oko wieloryba" u psów?
Pies robiący "oko wieloryba" zwykle wyraża niepokój i dyskomfort w związku z sytuacją, którą przeżywa. Taki pies jest zestresowany i przestraszony. "Oko wieloryba" może być też oznaką, że pies może ugryźć w samoobronie.
Pies może robić "oko wieloryba", gdy czuje się nieswojo z powodu tego, co ktoś mu robi, np. przytulania na siłę, obcinania pazurów, krzyczenia. Taki pies zazwyczaj okazuje też inne sygnały świadczące o niepokoju.
"Oku wieloryba" może towarzyszyć:
oblizywanie warg;
ziewanie;
unikanie kontaktu wzrokowego;
zjeżenie sierści na grzbiecie;
warczenie;
zesztywnienie.
Ważne! U niektórych ras psów trudno dostrzec "oko wieloryba". Szczególnie dotyczy to psów ras brachycefalicznych, które częściej odsłaniają twardówkę. To, co w takiej sytuacji bierzemy za "oko wieloryba", w rzeczywistości może być patrzeniem na boki.
Czy "oko wieloryba" zawsze jest złe?
"Oko wieloryba" bywa mylone ze spojrzeniem wyrażającym żartobliwość, zdziwienie lub podekscytowanie, np. gdy pies ma zabawkę i patrzy na człowieka bez poruszania głową, co może być znakiem, że chce się bawić.
Tak naprawdę wszystko zależy od scenariusza i pozostałej mowy ciała psa. Kluczowe znaczenie ma to, czy ciało psa jest zrelaksowane, czy napięte i w jakiej sytuacji pies odsłania twardówkę.
Co zrobić, gdy pies robi "oko wieloryba"?
Jeżeli zbliżasz się do obcego psa i widzisz, że robi "oko wieloryba", wycofaj się, aż pies się zrelaksuje i poczuje się bardziej komfortowo lub przynajmniej do czasu, gdy pojawi się wspierający opiekun.
Jeżeli "wielorybie oko" robi twój pies, odbierz to jako szeptanie do ucha: "nie czuję się w tej sytuacji komfortowo, czy możesz mi pomóc"? Jeśli możesz zidentyfikować problem i wesprzeć psa, jest to najlepsze, co możesz zrobić.
Rozejrzyj się wokół i oceń, czego obawia się czworonożny przyjaciel. Może ktoś dotyka go w miejscu, w którym nie lubi? Może dziecko przytula go na siłę? Może boi się huku na zewnątrz? Jeśli tak to (w miarę możliwości) usuń stresor lub zabierz zwierzaka na spacer.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.