Płazy i gady na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne. Poruszają się nisko przy ziemi, często można spotkać je w wodzie, są zmiennocieplne. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są między nimi różnice i jak je rozpoznać.
Reklama.
Reklama.
Mają inną skórę
Gady od płazów najłatwiej odróżnić po skórze. Gady mają suchą skórę pokrytą łuskami. Płazy mają gładką skórę pokrytą śluzem. U niektórych gatunków, np. u ropuch dodatkowo pojawiają się wypukłe gruczoły.
Przez skórę płazów przenikają zanieczyszczenia, dlatego w mocno zanieczyszczonej wodzie nie ma żab, salamander ani ropuch. Inaczej jest w przypadku gadów, dla których skóra jest barierą ochronną. Z tego samego powodu gady mogą żyć w słonej wodzie, a płazy nie.
Składają inne jaja
Gady zazwyczaj wylęgają się z jaj, które przypominają jajka kury. Na zewnątrz mają kruchą lub skórzastą skorupkę, a wewnątrz zapłodnioną komórkę jajową. Młode to zwykle miniaturowe wersje dorosłych. Jaja są składane na lądzie, a do zapłodnienia konieczna jest kopulacja.
Płazy mają galaretowate, przejrzyste jaja, które samice składają w wodzie. "Pisklęta" są kijankami, a więc nie przypominają osobników dorosłych. Z czasem upodabniają się do swoich rodziców: wyrastają im kończyny, zaczynają wychodzić na ląd. Samiec zapładnia jaja zewnętrznie.
Inaczej oddychają
Po narodzinach płazy oddychają skrzelami. U większości gatunków przekształcają się one w płuca, u niektórych zostają skrzela. Co ciekawe, niektóre płazy mogą oddychać przez wilgotną, porowatą skórę – takie zwierzęta nie mają skrzeli ani płuc.
Gady oddychają za pomocą pofałdowanych płuc, a ich klatka piersiowa, tak jak u ludzi, unosi się podczas wdechu. Młode wykluwają się z wykształconymi płucami. Podczas przebywania pod wodą wstrzymują powietrze.
Inne dźwięki
Gady syczą, chrząkają i ryczą, a płazy wydają charakterystyczne gardłowe dźwięki, których nie sposób pomylić z niczym innym. Najłatwiej usłyszeć je w trakcie okresów godowych w stawach, na bagnach i mokradłach.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.