Kolorowe papugi, bizony, tygrysy... Aż chce się powiedzieć: cudze chwalicie, a swego nie znacie. Oto 9 najpiękniejszych zwierząt w Polsce. Niektóre z nich często spotykasz.
Reklama.
Reklama.
9. Łabędź niemy
Łabędzie nieme to jedne z najpiękniejszych i najbardziej majestatycznych ptaków w Polsce. Mają białe pióra, długą szyję i kolorowy dziób. Mogą ważyć nawet 12 kg, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi nawet 2,4 metra. Zdenerwowane łabędzie potrafią być niebezpieczne.
8. Szop pracz
Niewiele osób o tym wie, ale szop pracz występuje w Polsce. Do środowiska przeniknął z nielegalnych hodowli i ferm futerkowych. Jest uważany za gatunek inwazyjny, ale trzeba przyznać, że uroku mu nie brak. Ma piękne umaszczenie, puchaty ogon i wyraziste, bystre oczy.
7. Wiewiórka pospolita
Tego gryzonia łatwo spotkać w Polsce. Wiewiórka pospolita zamieszkuje miejskie parki, osiedlowe skwery i lasy. Ma rude futro, puszysty ogon i biały brzuszek. Zimą nie zapada w sen zimowy, a zmienia futro na szare. Trzeba przyznać, że ten zwierzak wzbudza sympatię.
6. Dudek
Dudek to jeden z najpiękniejszych ptaków w Polsce. Ma czarno-białe skrzydła i czarny ogon z białą przepaską. W locie wygląda jak ogromny motyl. Jego znakiem rozpoznawczym jest pomarańczowy czub z czarną kocówką. Zwierzę porusza nim, gdy jest czymś wyraźnie zaniepokojone.
5. Lis
Jedni uważają go za szkodnika, inni za jedno z najpiękniejszych zwierząt na świecie. Mowa o lisie, którego można spotkać w rodzimych lasach. Jego charakterystyczną cechą jest słodki pyszczek, rude futro i czarne łapki. W Polsce łącznie występuje ok. 198 tys. przedstawicieli tego gatunku.
4. Jeleń
Jeleń to duży ssak kopytny, którego można spotkać na terenie całej Polski. Dorosłe samce mogą ważyć nawet 200 kg, więc nie podchodzić do nich zbyt blisko. Głowę jelenia zdobią przepiękne poroże, które wiosną zwierzę wymienia na nowe.
3. Bielik zwyczajny
Waży prawie 5 kg, rozpiętość jego skrzydeł wynosi 2,5 metra. Mowa o bieliku zwyczajnym, jednym z najpiękniejszych ptaków drapieżnych w Polsce. W Polsce jego liczebność szacuje się na ok. 1500 par. Został umieszczony w Umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.
Polska Czerwona Księga Zwierząt — rejestr zagrożonych gatunków występujących w Polsce.
2. Wilk szary
Wilk szary waży 45 kg, ma puszystą, gęstą sierść i przenikliwe spojrzenie. Jest dalekim kuzynem psów. Jego populacja w Polsce jest oceniana na ok. 2 tysiące osobników. Występuje głównie na zachodzie kraju, a także w Tatrach.
1. Ryś euroazjatycki
Ryś euroazjatycki ma 130 cm długości, waży 30 kg. Jego znakiem rozpoznawczym są "pędzelki" na uszach, szerokie łapki i krótki ogon. Najliczniej występuje w lasach na terenie Tatr i w okolicach Białowieży. Jest bardzo czujny i płochliwy — trzeba mieć wielkie szczęście, żeby go spotkać.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.