Naukowcy z uniwersytetu British Columbia przeprowadzili obserwacje pozwalające określić poziom inteligencji czworonogów. Badania dotyczyły umiejętności rozwiązywania problemów oraz podatności na szkolenie. Na ich podstawie wytypowano 10 najmądrzejszych ras psów. Oto one.
Reklama.
Reklama.
Badaniom na uniwersytecie British Columbia przewodził Stanley Coren – jeden z najbardziej rozpoznawalnych psich psychologów na świecie. Naukowiec przeanalizował kilka rodzajów psiej inteligencji.
Coren podzielił psią inteligencję na:
adaptatywną (odpowiadającą za kreatywność i rozwiązywanie problemów);
inteligencję pracy (związaną z posłuszeństwem i wykonywaniem komend);
instynktowną (tutaj zaliczył wrodzone predyspozycje);
kinetyczną (świadomość własnego ciała, szybkie uczenie się ruchów).
Badania kanadyjskich naukowców opierają się na opiniach 199 ekspertów w zakresie szkolenia psów. Każdy z nich przeanalizował zachowanie danej rasy. Wyniki analiz były bardzo podobne.
Trenerzy podkreślali jednak, że pochodzenie odgrywa ważną rolę w psiej psychice, ale równie istotne (a nawet jeszcze ważniejsze) jest odpowiedzialne wychowanie i trening. Bez tego żaden pies nie będzie się słuchał.
Są jednak rasy, którym nauka przychodzi łatwiej i takie, którym przychodzi trudniej. To drugie szczególnie dotyczy ras, od których wymagano dużej samodzielności. Takie psy nie są posłuszne, bo nie rozumieją. One po prostu "wiedzą lepiej".
Do takich "trudnych ras psów" zaliczamy np. hodowaną do walk akitę, obdarzonego potężnym instynktem łowieckim husky, a także owczarka kaukaskiego — urodzonego stróża. Te psy też są inteligentne, tylko inaczej!
Coren wyniki swoich badań opublikował w książce "Inteligencja psów". Według naukowca opisane poniżej rasy psów nowych komend uczą się w mniej niż 5 prób, a ich posłuszeństwo sięga 95. proc.
1. Border collie
Border collie uchodzą za najmądrzejsze psy na świecie. Błyskawicznie uczą się nowych sztuczek, chętnie współpracują z opiekunem, królują w psich sportach. Mają też swoją drugą stronę. U borderów powszechne są problemy z wyciszeniem, zaganianiem rowerzystów, podgryzaniem opiekunów.
Są to też psy wrażliwe, czułe, łaknące kontaktu z człowiekiem. Nie można zostawić ich samych na podwórku albo zamykać w kojcu. To prawdziwi pracoholicy, którzy potrzebują wymagających zadań. Z drugiej strony, bordera łatwo "przebodźcować". Wtedy zamienia się w niszczycielskiego demona.
2. Pudel
Pudle mogą być największym zaskoczeniem w tym rankingu. Są inteligentne i łatwe w szkoleniu. Dawniej pracowały jako psy pasterskie oraz myśliwskie. Polowały na ptactwo wodne i drobną zwierzynę. Występowały też w cyrkach.
Pudel to pies, który wymaga sporo uwagi. Lepiej nie zostawiać go na długo samego w domu. Pies będzie z tego powodu cierpiał. Bardzo ważne jest to, żeby jego aktywność nie ograniczała się do spacerów – tylko tak można rozwinąć pełen potencjał pudla.
3. Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki to rasa słynąca z odwagi, wierności i skupienia na przewodniku. Przedstawiciele tej rasy doskonale sprawdzają się w obedience, czyli posłuszeństwie. Owczarki pracują też jako psy policyjne, bojowe, pasterskie.
Chętnie wykonują zlecone im komendy – dla tych psów najważniejsze jest zadowolenie przewodnika. Nie jest to jednak pies, który z zadowoleniem będzie biegł obok roweru. Owczarki potrzebują wyzwań umysłowych – węszenia, aportu, zabawek.
4. Golden retriever
Golden retriever jest najpopularniejszą rasą psów w Polsce 2022. I nic dziwnego! Te piękne psy chętnie poddają się szkoleniu. Ich ogromną zaletą jest łagodny charakter i towarzyskie usposobienie. To psy, które źle znoszą samotność.
Należy jednak pamiętać, że to psy pracujące, które potrzebują wyzwań nie tylko fizycznych, ale przede wszystkim – umysłowych. Goldeny chętnie aportują, nadają się do pracy węchowej, sprawdzają się też jako psy do poszukiwań oraz przewodnicy.
5. Doberman pinczer
Do dobermana nie bez powodu przylgnął przydomek "pies żandarma”. Ten czworonóg doskonale sprawdza się w pracy w policji. Jest nieustraszony, kreatywny, wierny. Bardzo przywiązuje się do swojego przewodnika i zrobi dla niego wszystko.
Doberman sprawdza się też jako pies stróżujący. Nie obcy mu aport, tropienie i posłuszeństwo. Wobec obcych może być nieco podejrzliwy. Jego socjalizację należy rozpocząć od pierwszych chwil w nowym domu.
6. Owczarek szetlandzki
Owczarek szetlandzki to jeden z najmądrzejszych małych psów. Przez wiele osób jest uważany za miniaturkę "Lassie”, ale to nie do końca prawda. Owczarki szetlandzkie i szkockie to dwie różne rasy, choć nie da się ukryć – pod wieloma względami są do siebie podobne.
Owczarki szetlandzkie chętnie wykonują polecenia opiekuna. Znakomicie sprawdzają się w psich sportach. Są niezwykle kreatywne i ciekawskie. Z racji pasterskiego rodowodu mogą mieć tendencje do szczekania i zaganiania rowerzystów/samochodów.
7. Labrador retriever
Labradory to pogodne i mądre psy, które bardzo cenią sobie zabawę, a jeszcze bardziej – przysmaki. Dla jedzenia są gotowe zrobić wszystko. Ich pracowitość, łagodność i ufność, zostały docenione przez wiele służb. Labradory pracują jako psy przewodnicy, psy ratunkowe na plażach, psy tropiące przemytników i wiele innych.
Jeżeli chodzi o użytkowość i mnogość wykonywanych prac – nie mają sobie równych. Z drugiej strony za młodu potrafią być uparte i rozbrykane, a ich wychowanie przysparza niemałych problemów: niszczą, uciekają, opiekuna mają za nic. Kto jednak mądrze wychowa labradora, ten zyska przyjaciela na lata.
8. Papillon
Dawniej psy rasy papillon były wykorzystywane do polowania na ptactwo wodne. Obecnie świetnie sprawdzają się jako psy towarzyszące i rodzinne. Mają pogodne usposobienie i z łatwością dostosowują się do trybu życia opiekunów. Mogą spędzać czas, trenując psie sporty (szczególnie agility) albo spokojnie spacerując.
Dorosłe spaniele kontynentalne (to inna rasa papillonów) ważą 3-4 kg. To psy bardzo wrażliwe. Najlepiej, gdyby ich opiekunem była osoba łagodna i zrównoważona. W przeciwnym razie u psa mogą pojawić się zaburzenia lękowe, np. strach przed innymi psami albo określonym typem ludzi. Rasa jest dość szczekliwa.
9. Rottweiler
Rottweilery to psy z niezwykłą pewnością siebie. Są inteligentne, a ich cechą charakterystyczną jest ogromna chęć do pracy. Nie mają problemów ze skupieniem się na powierzonym zadaniu albo długotrwałym wysiłkiem.
Prawidłowo wychowane wyrastają na zrównoważone i odważne psy. Kochają swoich opiekunów i nie zawahają się, gdy będą musiały go bronić. Są też samodzielne – podporządkują się tylko osobie, której ufają. Suczki z reguły są łagodniejsze od samców.
10. Australian cattle dog
Australian cattle dog, nazywany inaczej australijskim psem zaganiającym, został stworzony do zaganiania bydła. Jest wytrzymały, inteligentny i pewny siebie. Sprawdzi się zarówno jako pies pracujący, jak i pupil.
Jego cechą charakterystyczną jest zapał do pracy. Nie są to psy odpowiednie dla osób, które nie mogą poświęcić im dużo czasu. Australian cattle dog potrzebuje dużej dawki ruchu oraz zadań umysłowych. Bez tego szybko dopada go frustracja i może być agresywny.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.