Tak wygląda atak szerszeni na ul pszczół. Pszczoły odpierają atak tzw. "kulą obronną" [WIDEO]

Joanna Kamińska
27 marca 2025, 17:42 • 1 minuta czytania
Wstrząsające wideo, które dokumentuje atak szerszeni na ul, ukazuje dramatyczną walkę pszczół o przetrwanie. Szerszenie z pełną agresją próbują zniszczyć kolonię, jednak pszczoły nie poddają się łatwo.
Atak szerszeni na ul pszczół Fot. Canva / Inventori, PollyDot, dkidpix. Kolaż: KlubZwierzaki
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Na facebookowym profilu Pelea de Insectos można zobaczyć dramatyczne wideo, które pokazuje brutalny atak szerszeni na ul pszczół. Te agresywne owady, zwłaszcza szerszenie azjatyckie są w stanie szybko zniszczyć kolonię pszczół, jednak nie wszystkie starcia kończą się sukcesem. Po serii ataków, w kolejnej części filmu ukazane jest, jak pszczoły bronią się przed szerszeniem, skutecznie uśmiercając intruza.


Dlaczego szerszenie atakują ule pszczół?

Szerszenie atakują ule w poszukiwaniu pożywienia. Te niebezpieczne owady zabijają nie tylko dorosłe pszczoły, ale przede wszystkim ich larwy, które są dla nich łatwym źródłem białka. Podczas natarcia szerszenie niszczą też struktury ula i wyjadają zapasy miodu.

Takie ataki są szczególnie groźne, ponieważ szerszenie są znacznie większe i silniejsze od pszczół. Łatwo pokonują pojedynczą pszczołę, a w grupie potrafią w krótkim czasie zniszczyć całą kolonię. Szerszenie, zwłaszcza azjatyckie, stwarzają ogromne zagrożenie dla zapylaczy, prowadząc do poważnych strat w ich populacji.

"Kula obronna", czyli jak pszczoły bronią się przed szerszeniami

Choć ataki szerszeni na ule są przerażające, pszczoły wypracowały unikalny sposób obrony, który pozwala im skutecznie chronić siebie i swoje terytorium. Najbardziej fascynującą taktyką jest tzw. "kula obronna". Pszczoły tworzą zwartą kulę wokół szerszenia, ogrzewając ją do bardzo wysokiej temperatury, znacznie przekraczającej granicę, jaką szerszeń może znieść.

W rezultacie owad traci życie z powodu przegrzania i uduszenia. Tego typu taktyka jest nie tylko doskonałym przykładem współpracy w obrębie kolonii, ale również dowodem na to, jak pszczoły potrafią wykorzystywać swoje umiejętności, by chronić siebie i terytorium.