"Ryba zagłady" na Wyspach Kanaryjskich. To morskie stworzenie budzi niepokój

Joanna Kamińska
20 lutego 2025, 13:43 • 1 minuta czytania
Na Wyspach Kanaryjskich doszło do niecodziennego zdarzenia. Na brzeg wyrzucone zostało niezwykłe morskie stworzenie, które według legend i wierzeń zapowiada nadchodzące nieszczęście. Te tajemnicze istoty są często kojarzone z katastrofami naturalnymi, takimi jak trzęsienia ziemi, tsunami czy huragany, dlatego niecodzienne znalezisko wywołało niepokój wśród lokalnych mieszkańców i internautów.
"Ryba zagłady" na Wyspach Kanaryjskich Fot. Daily Mail, Canva / underworld111
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kiedy takie stworzenie pojawia się poza swoimi naturalnymi wodami – głębokościami oceanu – zawsze budzi strach, będąc uznawane za zły omen. Mowa o gatunku wstęgora królewskiego, rybie głębinowej, jednej z najdłuższych ryb na świecie. Wstęgor królewski porusza się falistymi, wężowatymi ruchami, co najprawdopodobniej przyczyniło się do powstania opowieści o wężach morskich.


Wstęgor królewski na plaży: Zjawisko, które budzi niepokój

Ta rzadko spotykana ryba została znaleziona przez kąpiących się na Playa Quemada, co zostało uwiecznione na filmie, który ma już ponad 9 milionów wyświetleń na Instagramie. Zjawisko na Wyspach Kanaryjskich miało miejsce zaledwie kilka tygodni po tym, jak podobna ryba wywołała niepokój na plaży w Meksyku.

Miejscowy, będący świadkiem tego zdarzenia powiedział: "Mówią, że te ryby pojawiają się, gdy nadchodzi bardzo silne tsunami". W mitologii japońskiej wioślarz, znany jako Ryūgū no tsukai – czyli "posłaniec boga morza" – od wieków kojarzony jest z przepowiadaniem katastrofalnych zjawisk, takich jak huragany, trzęsienia ziemi, tsunami i cyklony.

Skąd się wziął przydomek "królewski"?

Wstęgor królewski posiada wąskie, taśmowate ciało, które jest mocno bocznie spłaszczone. Przydomek "królewski" odnosi się do charakterystycznej płetwy grzbietowej, biegnącej od głowy do ogona i pełniącej funkcję napędu. Płetwa ta ma rekordową liczbę promieni – od 414 do 449. Początkowe promienie są dłuższe i grubsze, tworząc strukturę przypominającą koronę.

Pod wodą wstęgor ma prawdopodobnie jaskrawoczerwoną barwę płetw, która blaknie w świetle. Tułów tej ryby jest jasny i srebrzysto połyskujący. Wstęgor królewski osiąga zwykle do 8 metrów długości, choć maksymalna potwierdzona długość to 11 metrów, a istnieje również doniesienie o osobniku mierzącym 17 metrów. Średnia masa ciała przedstawicieli tego gatunku nie została określona. Najcięższy potwierdzony osobnik ważył 272 kilogramy.

Źródło: dailymail.co.uk