Bobry bohaterami. Dzięki nim zaoszczędzono 5 milionów
Zwykle bobry kojarzą się z szkodami, które powodują, a nie z korzyściami, jakie niosą ich działania. W Czechach ich populacja jest znacznie mniejsza niż w Polsce, ale również tam w ostatnich latach mówiło się o problemach związanych z tamami budowanymi przez te zwierzęta. Tym razem jednak bobry stały się prawdziwymi bohaterami! W czeskich Brdach armia wykopała niegdyś rów na poligonie, by osuszyć okolicę. W 2018 roku zdecydowano jednak, aby przywrócić terenowi pierwotny, podmokły charakter.
Zaczęto opracowywać plany rewitalizacji, przygotowywać projekty i występować o niezbędne zezwolenia, ale bóbr, sprytnie prześcignął wszystkich, budując tamę bez zbędnej biurokracji i oszczędzając przy tym miliony!
– Lasy Wojskowe oraz Zarząd Wód Wełtawy negocjowały między sobą w sprawie realizacji tych projektów i własności gruntów, ale bóbr ich wyprzedził – powiedział Bohumil Fišer, szef lokalnej administracji, cytowany przez portal CT24.
Przyznał, że dzięki budowie tamy przez bobry udało się zaoszczędzić nawet 30 milionów koron (ponad 5 milionów złotych).
Jak skomentował sprawę Jaroslav Obermajer, szef oddziału Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu Republiki Czeskiej, bóbr doskonale wie, jak to zrobić. Zawsze wybiera na budowę tamy najlepsze miejsce – lepsze niż człowiek mógłby zaprojektować na papierze.
W jakim celu bobry budują tamy?
Bobry budują tamy, aby podnieść poziom wody w swoim stawie, co zapewnia odpowiednią głębokość, zasłaniając wejścia do ich nor. Dzięki temu mogą swobodnie pływać, nurkować oraz transportować materiały. Do budowy tam wykorzystują głównie kłody, gałęzie oraz muł, roślinność i darń, które pełnią funkcję uszczelniającą. Tamowanie wody pozwala bobrom na kontrolowanie swojego otoczenia, chroni je przed drapieżnikami i zapewnia łatwy dostęp do pożywienia.
Stworzony w ten sposób zbiornik wodny stanowi idealne miejsce do zakładania żeremi – ich domów na wodzie. Żeremia budowane przez bobry składają się z gałęzi uszczelnianych mułem, tworząc konstrukcje o wysokości nawet 3,5 metra. Wewnątrz zazwyczaj znajduje się jedna komora mieszkalna, w której samice rodzą i wychowują swoje młode.
Źródła: tvp.info, wigry.org.pl
Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/569537,w-gliwicach-powstanie-cmentarz-dla-zwierzat-mieszkancy-podzieleni