6 najczęstszych błędów w szkoleniu psa. Sprawdź, czy je popełniasz
1. Poleganie jedynie na smakołykach
Smakołyki są bardzo skuteczne, zwłaszcza na początku szkolenia psa. Wiele osób zapomina jednak, aby stopniowo ograniczać ich ilość, aż staną się zbędne. Ważne jest także, aby wprowadzać różnorodność w nagrodach i nie zapominać o pochwałach słownych. Można także użyć zabawki lub zaplanować wspólną zabawę. Dzięki temu pies zrozumie, że nie zawsze otrzyma smakołyk za wykonane polecenie. Jeśli zbytnio polegasz na przysmakach, może się zdarzyć, że pies będzie reagować tylko wtedy, kiedy będziesz mieć jedzenie pod ręką.
2. Brak pochwał
Nie ma efektywnego szkolenia bez pochwały. To kluczowy komunikat, obok komendy zakazu. Dzięki słowom uznania możemy na bieżąco informować psa, że jego działania są przez nas doceniane i że wkrótce otrzyma nagrodę. Pochwała powinna być pierwszą reakcją na udane wykonanie ćwiczenia. Ważniejsze od wyciągania smakołyku, podawania przysmaków, rzucania piłki czy głaskania, są entuzjastyczne słowa typu: "Dobrze!", "Świetnie!", "Brawo!". Ważne, aby pojawiały się one przed nagrodą – nie w trakcie ani po nagrodzeniu. Tylko w ten sposób możemy stopniowo wycofywać przysmaki, nie tracąc motywacji psa.
3. Trenowanie tylko w domu
Ograniczając trening do jednego miejsca, na przykład do domu, pies uczy się reagować na twoje polecenia tylko w tym konkretnym otoczeniu. Gdy wychodzisz z nim na spacer, zewnętrzne bodźce mogą całkowicie pochłonąć jego uwagę, przez co twoje komendy stają się dla niego mało istotne. Spróbuj szkolić psa w różnych lokalizacjach, np. na podwórku lub parku. Dzięki temu pies nauczy się reagować na twoje polecenia niezależnie od miejsca i sytuacji, w jakiej się znajdujecie.
4. Brak systematyczności
Twój pies może być bardzo bystrym uczniem, jednka nic z tego nie będzie, jeśli nie będziesz z nim ćwiczyć regularnie. Podobnie jak ludzie, psy nie są w stanie zapamiętać wszystkiego na stałe. Bez systematycznego treningu pies może zapomnieć wcześniej nauczone komendy i umiejętności. Szkolenie powinno być kontynuowane także w dorosłym życiu pupila, aby jego umysł pozostał w dobrej kondycji jak najdłużej. Warto ćwiczyć z czworonogiem przez całe jego życie.
5. Napinanie smyczy
Wiele początkujących trenerów ma tendencję do napinania smyczy, skracania jej, owijania wokół dłoni i przyciągania psa do siebie. Pies zazwyczaj reaguje instynktownie, ciągnąc w przeciwną stronę. Choć napięta smycz daje właścicielowi poczucie kontroli, w rzeczywistości pies jest od niego oddalony, kierując się w stronę bodźców, które go interesują, jak inne psy czy zapachy. Aby pies mógł uczyć się i koncentrować na przewodniku, smycz powinna być trzymana luźno. Ćwiczenia takie jak chodzenie przy nodze, siadanie czy przywoływanie będą skuteczne tylko wtedy, gdy pies ma luz na obroży.
6. Zbyt męczące treningi
Pozytywna motywacja i dobra zabawa są dla czworonoga kluczowe. Doświadczeni treserzy uważają, że psa można nauczyć prawie wszystkiego, ale musi czerpać z treningu przyjemność i traktować go jako formę zabawy. Staraj się więc emanować pozytywną energią i podchodzić do szkolenia z humorem – pies to wyczuje. Lepiej postawić na krótsze, intensywne sesje niż na długie. Zmęczony pies nie będzie tak skoncentrowany jak ten wypoczęty, co wpłynie na efektywność treningu.
Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/566489,na-czym-polega-program-500-plus-na-psa-i-kota-spiesz-sie-z-wnioskiem