8 zaskakujących przykładów kanibalizmu wśród ssaków. Okrutne oblicze natury
1. Niedźwiedź polarny
W niektórych przypadkach kanibalizm może pojawiać się lub nasilać u gatunków, które wcześniej przejawiały takie zachowania niezwykle rzadko. Dotyczy to niektórych niedźwiedzi polarnych. Kanibalizm wśród tych zwierząt występuje w ekstremalnych sytuacjach niedoboru pożywienia i wygłodzenia. Wówczas dorosłe osobniki mogą polować na przedstawicieli własnego gatunku i zabijać młode niedźwiadki.
2. Lew
Innym gatunkiem, który zabija młode własnego rodzaju, jest lew. Takie zachowanie ujawnia się w wyniku walk o dominację w stadzie. Kiedy nowy samiec przejmuje stado, zazwyczaj zabija lwiątka, ponieważ nie chce zostać ich "ojczymem". Czasami, ale nie zawsze, wiąże się to z kanibalizmem. Priorytetem samca jest spłodzić własne potomstwo w jak najszybszym czasie, a w ten sposób prowokuje samice do wejścia w ruję.
3. Chomik europejski
Tak, to prawda, ten uroczy gryzoń może być kanibalem. Kanibalizm wśród chomików często wynika z instynktu przetrwania. Zdarza się, że samice pożerają swoje nowonarodzone młode. Uważa się, że robią to wtedy, kiedy brakuje im ważnych witamin i minerałów. Aby przetrwać, matki są skłonne do podjęcia drastycznych decyzji dotyczących swojego potomstwa.
4. Królik
Króliki wydają się niezwykle urocze, jednak w sytuacji, kiedy głód bierze górę, potrafią dopuścić się kanibalizmu. Gdy samice odczuwają głód, mogą zjeść swoje młode. Zdarza się, że robią to również wtedy, kiedy tylko pojawi się jakiekolwiek zagrożenie, takie jak m.in. obecność drapieżnika, stres, pragnienie lub spadek temperatury. Niektóre matki decydują się nawet na pożarcie swoich dzieci, aby zachować porządek w gnieździe.
5. Szympans
Kanibalizm wśród szympansów, choć rzadki, występuje głównie w specyficznych okolicznościach, takich jak rywalizacja między samcami o dominację i reprodukcję. Samce mogą zabijać i zjadać nowo narodzone młode, jeśli nie są ich potomkami. Tego typu działania mają na celu eliminację konkurencji i zwiększenie własnych szans na przekazanie genów.
6. Hipopotam
Wśród hipopotamów również zdarzają się przypadki kanibalizmu, choć jest to zjawisko rzadkie i zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że są to zwierzęta przede wszystkim roślinożerne. Zarejestrowano sytuacje, w których dorosłe osobniki zjadały ciała innych hipopotamów. Naukowcy uważają, że kanibalizm wśród tych zwierząt pojawia się w ekstremalnych sytuacjach, np. gdy dostęp do pożywienia jest bardzo ograniczony, zmuszając je do szukania alternatywnych źródeł pokarmu.
7. Foka szara
Foki szare żywią się głównie rybami, jednak w skrajnych przypadkach mogą dopuścić się kanibalizmu. Badanie z 2019 roku, opublikowane w Journal of Sea Research, opisało przypadek samca foki, który zabił młodocianego osobnika, a następnie przez 90 minut spożywał jego mięso, korzystając z bogatych w energię warstw tłuszczowych ofiary. Tego rodzaju zachowanie zazwyczaj podyktowane jest ekstremalnymi warunkami, takimi jak niedobór pożywienia.
8. Tygrys
Badacze wciąż analizują zachowania kanibalizmu u tygrysów, jednak istnieją dowody, że tygrysy od czasu do czasu zjadają młode i inne dorosłe osobniki. Jak poinformował "Times of India", w 2019 roku samiec tygrysa zabił i zjadł dorosłą samicę, a później dwa młodociane tygrysy w Parku Narodowym Kanha w Indiach. Akty kanibalizmu zwierzęcia zaskoczyły tym bardziej, że w okolicy było dużo ofiar innych gatunków.
Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/568955,w-latach-90-zolwie-ozdobne-byly-hitem-dzis-zagrazaja-zolwiom-blotnym