Trzy rasy psów, którym najczęściej wypadają gałki oczne. Co robić w takiej sytuacji?
Najczęstszymi przyczynami wypadnięcia gałki ocznej u psów są urazy, uderzenia, upadki, a także zbyt mocne pociągnięcie za smycz i ucisk. Przyczyną takiego stanu może być także rozrost zmiany nowotworowej zlokalizowanej zagałkowo. Wyjątkowo podatne na wypadanie gałki ocznej są psy ras brachycefalicznych, które charakteryzują się krótszą i szerszą czaszką. Mają krótkie pyski, spłaszczone nosy i często duże oczy.
Nietypowy kształt czaszki może być uważany za uroczy, jednak tak znacząca modyfikacja wyglądu głowy psa wiąże się z poważnymi skutkami zdrowotnymi. Psy ras brachycefalicznych często cierpią na liczne schorzenia, które mogą znacznie obniżyć ich jakość życia, a w skrajnych przypadkach prowadzić do przedwczesnej śmierci. Z tej przyczyny niektóre kraje, takie jak Norwegia, wprowadzają zakazy dotyczące hodowli tych ras.
Jedną z najczęstszych dolegliwości psów z cechami brachycefalicznymi są problemy z oczami, takie jak m.in. niedrożność kanałów łzowych, wypadanie gałki ocznej, zawinięcie brzegu powieki do wewnątrz czy zapalenie gruczołu trzeciej powieki. U wspomnianych czworonogów nawet niewielkie uderzenie może doprowadzić do wypadnięcia gałki ocznej ze względu m.in. na płytki oczodół. Problem ten dotyczy zwłaszcza trzech ras psów.
1. Pekińczyk
Pekińczyki są szczególnie narażone na problemy z wypadającymi oczami, ze względu na ich budowę anatomiczną – płaski pyszczek i bardzo płytkie oczodoły. Ich gałki oczne są przez to mniej osłonięte i bardziej podatne na urazy oraz wypadanie.
2. Shih tzu
Shih tzu to kolejna rasa narażona na problem wypadania gałki ocznej ze względu na swoją budowę anatomiczną, typową dla ras brachycefalicznych. Shih tzu mają płaskie pyszczki i duże, wyłupiaste oczy znajdujące się w płytkich oczodołach. Powoduje to, że ich oczy są bardziej podatne na urazy i wypadanie gałki ocznej.
3. Mops
Mopsy, podobnie jak inne rasy brachycefaliczne, są szczególnie narażone na wypadanie gałki ocznej, co związane jest z ich charakterystyczną budową – krótką kufą i dużymi, wyłupiastymi oczami osadzonymi w płytkich oczodołach.
Psu wypadła gałka oczna - co robić?
Jeśli dojdzie do sytuacji, że naszemu pupilowi wypadła gałka oczna, jak najszybciej skontaktujmy się z weterynarzem. Tutaj czas odgrywa kluczową rolę i często zależy od niego rokowanie. Jedna z ważniejszych rzeczy, które należy zrobić to nawilżanie. Wysunięte oko nie jest odpowiednio nawilżane oraz chronione przez łzy i powieki, przez co szybko może dojść do jego przesuszenia. W tym celu możemy zastosować m.in. sól fizjologiczną, krople tzw. "sztuczne łzy" oraz nawilżające maści do oczu.
Nawilżajmy oko pupila często, nawet co kilka minut do czasu wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Kolejną ważną kwestią jest ochrona przed urazami. Wysunięte oko jest bardzo podatne na uszkodzenia z otoczenia, a także przez samego psa, który może pocierać je łapami. Aby temu zapobiec, na głowę psa możemy nałożyć specjalny kołnierz, a jego oko zabezpieczyć nasączoną gazą. Do czasu wizyty u weterynarza należy także maksymalnie ograniczyć każdy ruch psa, taki jak bieganie czy skakanie. Pamiętajmy, że sytuacja wymaga szybkiej pomocy i interwencji medycznej, ponieważ w grę wchodzi uratowanie wzroku naszego pupila.