Odrobina tej substancji może zabić psa. Jest składnikiem wielu produktów

Daria Siemion
05 września 2023, 10:52 • 1 minuta czytania
Wiele produktów, które uwielbiamy, może zawierać ksylitol – substancję silnie toksyczną dla psów. Spożycie nawet niewielkiej jej ilości może doprowadzić czworonoga do śmierci. W czym się znajduje i jak wygląda zatrucie?
Odrobina tej substancji może zabić psa fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czym jest ksylitol?

Ksylitol, nazywany inaczej cukrem brzozowym, to popularny zamiennik cukru. W naturze występuje w wielu roślinach, przede wszystkim w korze brzozy, a w śladowych ilościach w truskawkach i w śliwkach. W przemyśle spożywczym znajduje zastosowanie jako słodzik.


Jego przewaga nad cukrem polega na tym, że jest mniej kaloryczny, nie wywołuje próchnicy i ma działanie przeciwgrzybicze. Zalecany jest też dla diabetyków i osób na diecie. Z kolei dla psów jest silnie toksyczny – jego spożycie może prowadzić do śmierci.

Jakie są objawy zatrucia ksylitolem u psa?

Ksylitol uwalnia z trzustki czworonoga duże ilości insuliny, co w ciągu 60 minut wywołuje u psa hipoglikemię (niedocukrzenie) stan zagrażający życiu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla psich seniorów, psów z chorobami serca oraz szczeniąt.

Objawy zatrucia ksylitolem u psa:

W razie uszkodzenia wątroby może dojść też do zażółcenia błon śluzowych, m.in. twardówek oczu i dziąseł (żółtaczki). Wystąpienie objawów z powyższej listy wymaga natychmiastowej wizyty u weterynarza. Nieleczone zwierzę może umrzeć.

W jakich produktach znajduje się ksylitol?

Ksylitol w formie białego proszku występuje przede wszystkim w produktach spożywczych, ale także w niektórych lekarstwach i kosmetykach.

Produkty zawierające ksylitol:

Na opakowaniach produktów ksylitol oznaczony jest symbolem E967. Jego angielska nazwa to xylitol.

Pies zjadł ksylitol. Co robić?

W razie wystąpienia objawów zatrucia ksylitolem u psa należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zwlekanie z reakcją i leczeniem może doprowadzić zwierzę do śmierci. W trakcie podróży, jeśli lekarz weterynarii na to pozwoli, można podawać psu słodkie pokarmy, np. miód.

Na miejscu weterynarz zbada poziom cukru we krwi u psa, pobierze krew i poda mu leki. Pies przez kilka dni będzie musiał zostać pod jego opieką, by wykluczyć uszkodzenie wątroby. Po wyzdrowieniu zostanie wypisany do domu.

Czytaj także: https://natemat.pl/460219,jak-pies-pije-wode