11 ciekawostek o lwach. Ich samice wolą... "brunetów"
1. Żyją w stadach
Lwy są jedynymi wielkimi kotami, które żyją w stadach. Typowe stado składa się z kilku spokrewnionych samic, jednego lub dwóch samców i ich potomstwa.
2. Samice wolą "brunetów"
Samce mają charakterystyczną grzywę, która świadczy o ich wieku i zdrowiu. U dojrzałych i zdrowych samców jest ciemna – takich samców preferują samice. Grzywa wyrasta samcom w okolicach drugiego roku życia.
3. To znakomici myśliwi
Lwy są jednymi z najskuteczniejszych myśliwych wśród wielkich kotów. Aż 30 proc. ich polowań kończy się sukcesem. U gepardów tylko 10 proc. Wszystko dlatego, że polują grupowo. Ich najczęstszą ofiarą padają zebry, antylopy i bawoły.
4. Polują samice
To lwice zajmują się polowaniem, podczas gdy samce odpoczywają i pilnują terytorium. W razie potrzeby walczą z innymi lwami, które chcą "przejąć" stado i zabić ich dzieci.
5. Są olbrzymie
Lwy są jednymi z największych drapieżników lądowych na świecie. Ciała samców mogą mieć nawet dwa metry długości, ważą około 250 kg. Największy znany samiec ważył 375 kg – miał na imię Simba.
6. Uwielbiają ze sobą "rozmawiać"
Lwy komunikują się ze sobą za pomocą różnorodnych odgłosów, takich jak piszczenie, chrumkanie, ryczenie. Członkowie stada pozdrawiają się poprzez lizanie i wspólne spanie. Ich ryk słychać z odległości 8 km.
7. Lwiątka mają wielu wrogów
Samice lwa rodzą od 2 do 4 młodych, które są nieznacznie większe od zwykłego kota. Młode lwy są narażone na atak ze strony innych drapieżników, zwłaszcza hien. Matki chronią je, pełniąc "dyżury". Połowa młodych nie dożywa drugiego roku życia.
8. Mają coś z wielbłądów
Lwy są w stanie przeżyć bez wody kilka dni. Większość wody pobierają z pożywienia.
9. Są bardzo szybkie
Mimo swoich potężnych rozmiarów, lwy są doskonałymi sprinterami. Na krótkich odcinkach osiągają prędkość do 80 km/h.
10. W niewoli żyją dłużej
W środowisku naturalnym lwy żyją od 10 do 14 lat, a w niewoli prawie dwa razy dłużej – od 20 do 25.
11. Terytorium to dla nich świętość
Lwy są bardzo terytorialne. Swoje terytoria oznaczają za pomocą moczu, znaków pazurami i zapachów z gruczołów na policzkach.
Czytaj także: https://natemat.pl/446623,11-najgorszych-matek-w-swiecie-zwierzat