Węszy niezależnie od oddychania i wyczuwa emocje. 25 zdumiewających faktów o psim nosie

Daria Siemion
21 grudnia 2022, 15:15 • 1 minuta czytania
Węszy niezależnie od oddychania, każdy zapach wyczuwa osobno, jednocześnie wdycha i wydycha powietrze. Oto 25 rzeczy, których nie wiedziałeś o psim nosie.
Psi nos skrywa wiele tajemnic fot. Tadeusz Lakota / Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

1. Psi węch to potęga

Człowiek ma w swoim nosie ok. 6 mln receptorów zapachowych, a pies ponad 300 mln, czyli 50 razy więcej. To nie wszystko. U czworonogów część mózgu odpowiedzialna za rozpoznawanie zapachów, jest 40 razy większa niż u ludzi.


2. Mokry nos lepiej wyczuwa zapachy

Mokry nos sprawia, że przyklejają się do niego drobne cząsteczki zapachowe, co zwiększa zdolność psa do skutecznego tropienia. To tak samo, jak z mokrą szmatką, która zbiera kurz i zabrudzenia o wiele lepiej, niż sucha.

3. Psie nosy potrafią wyczuwać raka

Naukowcy ze Szpitala Akademickiego w Sacramento w Kalifornii ustalili, że psy potrafią rozpoznawać czerniaka, raka pęcherza, jajnika, piersi i płuca. W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad zatrudnieniem ich w roli diagnostów.

4. Każdy psi nos to unikat

Psie nosy są unikatowe jak odciski palców u ludzi. Ten fakt jest znany od dawna, bo od 1926 roku. Dawniej, kiedy nie było jeszcze mikroczipów, psie nosy wykorzystywano jako ich "dowody tożsamości” – tak było przynajmniej w Kanadzie.

5. Psy jednocześnie wciągają i wypuszczają powietrze

Podczas gdy wewnętrzna część dziurki w psim nosie pobiera powietrze, jej zewnętrzna część przypominająca rozcięcie, wydmuchuje je – dzięki temu powstaje wir powietrza, który unosi więcej cząsteczek zapachowych z badanych powierzchni.

6. Psy poruszają nozdrzami niezależnie od siebie

Badania przeprowadzone przez prof. Marcello Siniscalchi z Uniwersytetu w Bari wskazują, że psy mają tendencję do używania lewego nozdrza do wąchania rzeczy ocenianych jako niegroźne i wąchania wyłącznie prawym nozdrzem rzeczy związanych z zagrożeniem.

7. Psy nie boją się zapachu grzechotników

Psy wąchają ślady grzechotników lewym nozdrzem, co oznacza, że nie oceniają ich jako zagrożenia. W Stanach Zjednoczonych skutkuje to dużą ilością ukąszeń psów przez grzechotniki i dużą śmiertelnością z tego powodu.

8. Długie uszy i fafle pomagają w tropieniu

Dla myśliwskich ras psów – szczególnie tych odpowiedzialnych za tropienie – typowe są długie, zwisające uszy i luźne fafle, czyli "wargi”, na których zbierają się cząsteczki zapachów, dzięki czemu pies nie gubi tropu.

9. Psy węszą niezależnie od oddychania

W psim nosie znajduje się porowata tkanka kostna, która pełni rolę filtra. Osadzają się na niej zapachy, które nie wylatują z nosa podczas wydechu. Podczas węszenia powietrze przepływa przez tę strukturę, po czym trafia do nabłonka węchowego. Z kolei podczas oddychania powietrze przepływa pod porowatą tkanką kostną i trafia bezpośrednio do płuc. Co ciekawe, oddychanie zmniejsza efektywność węszenia o ok. 40 proc.

10. Najlepszy węch wśród psów ma Bloodhound

Bloodhound to pies z wrażliwym nosem, wiszącymi faflami i uszami. Wszystko to sprawia, że jest najlepszym tropicielem na świecie, co doceniają nie tylko myśliwi, ale również policjanci i celnicy. Pies tej rasy potrafi wyczuć kroplę płynu w zbiorniku wielkości dwóch basenów olimpijskich.

11. Węszenie uszczęśliwia psy

Badania naukowe dowodzą, że praca węchowa zwiększa u psów optymizm, zmniejsza lęk i buduje pewność siebie. Dając psom czas na obwąchiwanie słupków, trawników i drzewek lub - co jeszcze lepsze - uprawiając z nimi nosework, działamy na ich korzyść.

12. Szczeniaki mają w nosie czujniki ciepła

Szwedzki naukowiec Yngve Zotterman odkrył, że nowo narodzone szczenięta mają w szczelinach obok nosa specjalne czujniki ciepła, które pozwalają im na lokalizowanie ciepłych przedmiotów, a przede wszystkim – rodzeństwa i swojej mamy.

13. "Przedziałek” na psim nosie ma swoją funkcję

Uważa się, że przedziałek na nosie psa, znajdujący się na środku dolnej części wargi i nosa, odpowiada za przenoszenie wilgoci z pyszczka do nosogardzieli, dzięki czemu nos jest mokry, bardziej lepki i lepiej wyczuwa zapachy.

14. Psy mają narząd Jacobsona

Narząd Jacobsona, nazywany inaczej narządem lemieszowo-nosowym, działa jak drugi nos. Jest to plaster komórek czuciowych znajdujących się tuż nad podniebieniem. Przeznaczony jest do wyczuwania zostawianych w moczu psich feromonów.

15. Psy nie bez powodu znaczą słupki

Psy, poprzez zostawianie śladów moczu na różnych powierzchniach, komunikują się z innymi psami, zostawiając im swoją "wizytówkę”. Znacząc pionowe przedmioty: słupki, drzewa, ogrodzenia, sprawiają, że ich "prezentacja" ląduje na wysokości nosa.

16. Suchy nos u psa nie oznacza choroby

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że suchy nos u psa to objaw choroby, ale nie jest to prawda. Pies może mieć suchy nos po intensywnym wysiłku, drzemce, spacerze na zewnątrz. Nie ma nic wspólnego z chorobą "nosówką”.

17. Psie nosy są pokryte rzęskami

Nos psa posiada specjalne czujniki, które wyczuwają na powierzchni nosa ciała obce. Kiedy czujniki te wykrywają na nosie coś, czego nie powinno na nim być, aktywują się obecne na nosie rzęski, które zaczynają łaskotać psa i wywoływać kichanie.

18. Niektóre rasy psów mają "podwójne” nosy

Do psów z "podwójnymi” nosami zaliczamy wyżła starohiszpańskiego, tureckiego Catalburuna oraz dwunosego tygrysiego psa andyjskiego. Ich "podwójne” nosy to po prostu nosy z nozdrzami przedzielonymi na pół pasmem skóry.

19. Psy mogą mieć katar

Jednym z objawów przeziębienia u psa jest katar. Wydzielina zazwyczaj jest prześwitująca i wodnista, rzadziej żółtawa lub ropna. W przypadku pojawienia się kataru u psa należy skontaktować się weterynarzem, który wykluczy poważniejsze schorzenia.

20. Psy używają nosów do uspokajania

Kiedy pies na widok innego psa przykleja nos do podłoża i zaczyna węszyć, pokazuje mu w ten sposób, że nie stanowi zagrożenia i nie jest zainteresowany ewentualnym konfliktem. To sygnał przeciwny do np. pokazywania zębów i jeżenia.

21. Psy dotykają nawzajem swoich nosów

Psy na powitanie mogą stykać się nosami, żeby zdobyć więcej informacji na temat swojego przyjaciela. Dzięki temu zachowaniu mogą dowiedzieć się, co zjadł ich nowy przyjaciel, a także… czy w okolicy są jakieś przysmaki.

22. Szczękanie zębami wzmacnia zapachy

Pies powąchał coś i zaczął szczękać zębami? Nic dziwnego. W ten sposób sprawia, że zapach wędruje do specjalnego guzka na podniebieniu (brodawki siekaczkowej), który pomaga interpretować psu zapachy.

23. Psy czują każdy zapach osobno

Kiedy człowiek czuje zapach gotującego się rosołu, czuje rosół i tyle. Natomiast pies w tym samym momencie czuje gotującą się marchewkę, mięso i przyprawy - to dlatego psów poszukujących przestępców nie zwodzą cudze ubrania i perfumy.

24. Psy wyczuwają ludzkie emocje

Ludzki mózg wytwarza substancje, które towarzyszą konkretnym nastrojom, np. za uczucie szczęścia odpowiada dopamina, a za stres kortyzol. Pies wyczuwa te substancje i wie, kiedy mamy zły humor. Nie oszuka go udawanie, że "wszystko w porządku”.

25. Psy wyczuwają nosem upływ czasu

Opiekunowie czworonogów często zastanawiają się, skąd ich psy wiedzą, która jest godzina albo kiedy wrócą z pracy. Jest to możliwe, dzięki badaniu stężenia zapachu właściciela w mieszkaniu. Zapach na odpowiednim poziomie oznacza, że właściciel wkrótce wróci.

Czytaj także: https://natemat.pl/404493,skad-pies-wie-ktora-jest-godzina-poczucie-czasu-psow