Po czym poznać, że pies cię nie lubi? 10 oznak, że twoje towarzystwo to problem

Daria Siemion
05 września 2022, 15:22 • 1 minuta czytania
Podejrzewasz, że pies cię nie lubi? Ucieka na twój widok albo warczy? Nie stresuj się, możliwe, że da się to naprawić. Oto 10 oznak, że pies za tobą nie przepada i kilka wskazówek, co robić, aby to zmienić.
Po czym poznać, że pies cię nie lubi? 10 oznak, że coś jest nie tak fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wiedząc, że psy to istoty społeczne, świadomość, że jeden z czworonogów cię nie lubi, może być ciężka. To przykre, gdy masz dobre zamiary, chcesz pogłaskać pieska, a on ucieka. Wie o tym każdy, kogo to spotkało.


Takie zachowanie psa odbieramy jako osobistą niechęć. W rzeczywistości może chodzić o coś znacznie więcej. To, co my w uproszczeniu nazywamy "nielubieniem” może być brakiem zaufania, nieprzepracowaną traumą lub strachem.

Negatywne nastawienie psa jest szczególnie dotkliwe, jeżeli dotyczy czworonoga, którego właśnie adoptowaliśmy ze schroniska albo psa należącego do najbliższych przyjaciół lub rodziny. Po czym poznać, że nas nie lubi? Co z tym zrobić?

1. Przyglądanie się z dystansu

Pies uważnie cię obserwuje, ale nie chce podejść? Macha przy tym pionowo ogonem? Możliwe, że ci nie ufa albo czuje się w twoim towarzystwie nieswojo. Jednocześnie "chce mieć cię na oku”, żebyś nie wyrządził krzywdy jemu albo jego bliskim.

2. Unikanie kontaktu wzrokowego

Z drugiej strony psy, które nas znają i lubią, patrzą nam w oczy. W ich organizmie wydziela się wtedy oksytocyna, tzw. hormon miłości i przywiązania. Każdy psiarz wie, o czym mowa — to spojrzenie, gdy pies merda ogonem i patrzy nam w oczy.

Jeżeli pies, o którego względy zabiegasz, nie patrzy ci w oczy, odwraca wzrok, gdy na niego patrzysz, to znaczy, że nie życzy sobie z tobą kontaktu i nie ma między wami więzi. Pamiętaj jednak, by rozróżniać "kochające spojrzenia" od "wrogiego wpatrywania".

3. Ukrywanie się

Pies wychodzi z pokoju, gdy do niego wchodzisz? A może idzie do łazienki albo chce na dwór? W ten sposób może chcieć się zdystansować. Dla niego to zazwyczaj lepsza opcja niż konflikt.

Możliwe też, że pies się ciebie boi i ukrywa się przed tobą w najgłębszych zakamarkach domu. W takiej sytuacji może kulić się, cofać uszy, chować między nogami ogon. W ekstremalnych przypadkach może drżeć ze strachu.

4. Odmawianie smakołyków

Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z psami, wie, jak bardzo lubią przysmaki. Jeżeli pies nie chce ich od ciebie przyjąć to albo został wyszkolony, aby nie brać jedzenia od obcych, albo nie ma do ciebie zaufania.

5. Odmawianie zabawy

Większość psów lubi się bawić. Szarpak, łapanie frisbee, węszenie – to tylko niektóre z psich rozrywek. Jeżeli pies nie chce się z tobą bawić, a jest gotów do zabawy z innymi, wiedz, że coś jest nie tak. Przyczyną jest wasza relacja.

6. Wyginanie pleców w łuk

Pies, który wygina plecy w łuk, nie jest do ciebie pozytywnie nastawiony. Jeśli dodatkowo warczy, a jego sierść się jeży, natychmiast zrób mu przestrzeń. Podobnie, jeśli między łapami trzyma podwinięty ogon — taki pies się boi.

7. Wykonywanie nerwowych gestów

Pies, który denerwuje się na twój widok, może się oblizywać, ziewać lub machać pionowo ogonem. Takie zachowanie to psie odpowiedniki zabawy włosami lub nerwowego tupania nogą.

8. Zastyganie w bezruchu

Jeżeli czworonóg sztywnieje na twój widok, to znaczy, że postrzega cię nie jako przyjaciela, a zagrożenie. Niektóre czworonogi mogą podnosić przy tym przednią łapę, co akurat w tej sytuacji, może wskazywać na duży niepokój.

9. Unikanie głaskania

Chcesz go pogłaskać, a on odsuwa głowę? Cóż, może za tobą nie przepada. Drugą opcją jest ogólna niechęć do ludzkiego dotyku. Zastanów się, czy pies, który się od ciebie odsuwa, jest łasy na pieszczoty od innych.

Jeśli nie, to ma z tobą problem albo musisz podszkolić się z głaskania, np. nie głaskać psa po łapkach lub ogonie, ponieważ większość czworonogów uważa te miejsca za newralgiczne i nie życzy sobie ich dotykania.

10. Warczenie lub gryzienie

Najczęstszą przyczyna ataków psów na ludzi jest poczucie zagrożenia i nieprawidłowa socjalizacja. Jeśli pies na ciebie warczy, odejdź. W przeciwnym razie pies może cię zaatakować.

Dlaczego pies cię nie lubi?

Brak sympatii ze strony psa nie wiąże się z twoimi poglądami, religią, orientacją seksualną, czy rasą. Psy oceniają ludzi na podstawie swoich doświadczeń zarówno względem konkretnych osób, jak i tych bardziej ogólnych.

Oznacza to, że pies może cię nie lubić z miliona powodów. Może machasz gwałtownie rękami i boi się, że skrzywdzisz jego właściciela? A może kiedyś na siłę trzymałeś go na rękach i on to zapamiętał? Może go przestraszyłeś albo nosisz w sobie złe emocje, które pies wyczuwa?

Równie dobrze przyczyną niechęci do ciebie mogą być traumatyczne wydarzenia, w których nie brałeś udziału. Może ktoś podobny do ciebie maltretował czworonoga? Może oprawca miał taką samą kurtkę, co ty? Psy są wrażliwe na takie sygnały. Jedyne co próbują, to siebie chronić.

Jak przekonać do siebie psa?

Niezależnie od tego, czy twoja relacja z psem zmieniła się nagle, czy nigdy nie była najlepsza, są rzeczy, które możesz zrobić, by żyło wam się lepiej. Będzie to jednak wymagało do ciebie sporo pracy.

Po pierwsze, zwróć uwagę na swoją mowę ciała i lepiej poznaj mowę ciała czworonoga. Naucz się rozpoznawać sygnały, które świadczą o niepokoju i te, które świadczą o szczęściu. Dowiedz się też, jak okazać psu miłość.

Po drugie, nie przytulaj psa na siłę i nie głaszcz go, jeśli sobie tego nie życzy. Nie zaczepiaj go, gdy odpoczywa i nie wsuwaj mu do pyszczka zabawek. Być może jest to powód, dla którego pies cię unika i nie lubi. Pamiętaj: nic na siłę!

Możesz stosować też pozytywne wzmocnienie. Poproś opiekunów psa, aby nagradzali go, gdy reaguje na ciebie dobrze lub obojętnie. Jeżeli mieszkasz z takim psem pod jednym dachem, poproś o to osobę, z którą ma najlepszą relację.

Zdobycie zaufania psa może zająć trochę czasu. Bardzo ważne jest to, żeby być konsekwentnym i cierpliwym. Może jednak zdarzyć się tak, że pies cię nie polubi i koniec, kropka. W takiej sytuacji skontaktuj się z behawiorystą lub odpuść.

W końcu ty też nie lubisz każdego.

Czytaj także: https://natemat.pl/430606,po-czym-poznasz-ze-pies-cie-kocha