Po czym poznać, że pies cię kocha? 11 oznak, że jesteś dla niego całym światem

Daria Siemion
11 sierpnia 2022, 10:28 • 1 minuta czytania
Kochasz swojego psa i potrafisz to okazać przysmakami, drapaniem za uchem albo długim spacerem. A czy zastanawiałeś się kiedyś, jak pies okazuje miłość? Po czym poznać, że pies cię kocha? Jest wiele subtelnych sygnałów, które mogą świadczyć o psiej miłości.
11 oznak, że pies cię kocha fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Każdy opiekun psa wie, że czworonogi potrafią kochać. Sceptycy mogą powiedzieć, że to przesadna antropomorfizacja (nadawanie zwierzętom cech ludzkich), ale to nieprawda. Zwierzęta są zdolne do miłości. Dowiódł tego eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Emory w Atlancie.


Czworonogi zbadano za pomocą MRI, czyli rezonansu magnetycznego. Naukowcy sprawdzali aktywność psiego mózgu w reakcji na różne bodźce. Monitoring psiego mózgu dostarczył naukowcom wielu cennych informacji na temat stanu emocjonalnego zwierząt.

Okazało się, że czworonogi na zapach opiekuna reagują aktywacją układu nagrody, czyli części mózgu odpowiedzialnej za postrzeganie przyjemności. Dokładnie ta sama reakcja pojawia się u ludzi, gdy pokazuje im się zdjęcia kogoś, kogo kochają.

Tylko co zrobić, gdy nie mamy pod ręką rezonansu magnetycznego? Jak sprawdzić, czy czworonóg nas kocha? Jest na to kilka sposobów. Oto 11 oznak psiej miłości – najszczerszej, najlepszej, aż po grób.

1. Obwąchuje cię i twoje rzeczy

Dla psów najważniejszym zmysłem jest węch. Czworonogi poznają świat za pomocą swojego nosa – dzięki niemu potrafią wyczuwać ludzkie emocje i zdobywać wiele cennych informacji, np. z kim się dziś widziałeś, gdzie byłeś, co robiłeś.

W ten sposób zapoznają się też z innymi psami — otrzymują informację o ich nastroju, płci, wieku. Jednak obwąchiwanie ukochanej osoby to co innego.

Zapach opiekuna (albo zapach matki u szczeniaka) aktywuje w psim mózgu jądro ogoniaste, czyli jeden z elementów układu nagrody. Ten sam obszar pobudza się u ludzi, gdy widzą ukochaną osobą.

Teraz pytanie do ciebie — czy zdarzyło ci się kiedyś przeglądać na Facebooku zdjęcia osoby, w której skrycie się podkochujesz? Dokładnie to samo robi pies, gdy obwąchuje cię albo twoje rzeczy. Czerpie z tego przyjemność, bo chce być z tobą i cię kocha.

2. Wita cię przy drzwiach

Pies witający opiekuna przy drzwiach oznacza, że ich relacja jest bardzo głęboka. Ktoś może zarzucić, że pies może też cieszyć się z odwiedzin gości albo innych psów, więc ten sygnał nie jest jednoznaczny, ale wyobraźmy sobie odwrotną sytuację – że opiekun wraca do domu, a pies go nie wita. Ledwo podnosi głowę i ma pretensje, że został obudzony. Takie zachowanie z reguły ma dwa powody. Pierwszy to choroba, drugi to niechęć.

Psy potrafią też czekać przed drzwiami jeszcze przed naszym przyjściem. Skąd pies wie, która godzina? Ma to związek z ulatniającym się zapachem.

3. Chce z tobą spać

Wilki zasypiają w pozycji obronnej, tzn. z plecami zwróconymi do środka i wystawionym na zewnątrz nosem. Wspólnie tworzą mały krąg bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby w porę zareagować na zagrożenie. Bezdomne psy albo psy w schroniskach wykazują podobne tendencje.

Jeżeli twój pies zasypia z tobą w łóżku, oznacza to, że ma do ciebie bezgraniczne zaufanie i wie, że go nie skrzywdzisz. Traktuje cię jak członka rodziny i w razie potrzeby będzie cię chronić (albo na odwrót – ma nadzieję, że to ty go ochronisz).

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nie pozwalasz psu wchodzić na łóżko albo gdy zwierzak traktuje łóżko lub ciebie jako zasób.

4. Przynosi prezenty

Wszyscy wiemy, że koty uwielbiają przynosić swoim opiekun prezenty w postaci martwych myszy lub ptaków. Mowa oczywiście o kotach wychodzących, czego nie pochwalam, ale psy też potrafią przynosić opiekunom prezenty. Mogą to być gryzaki, zabawki, skarpetki. Pies, wręczając je opiekunowi, mówi: "spójrz na mnie”, "przytul mnie", "baw się ze mną”.

Po prostu chce, by właściciel zwrócił na niego uwagę. Istotne przy takim zachowaniu jest to, żeby nie wynikało ono z braku umiejętności wyciszenia lub nieznajomości zasad. Po wykluczeniu tych czynników pies jest jak natarczywy przyjaciel, który wydzwania, bo tęskni i chce się spotkać.

5. Chodzi za tobą krok w krok

Wpraszanie się do łazienki, obserwowanie kąpieli w wannie, chodzenie pod nogami w sypialni… Można by tak długo. Większość ludzi na pewno zauważyła, że ich psy to prawdziwi stalkerzy.

Na stronie brytyjskiej organizacji The Kennel Club czytamy, że "jeśli twój pies wszędzie za tobą chodzi, to znak, że ci ufa i ciebie kocha, a ty sprawiasz, że w twoim towarzystwie czuje się bezpiecznie”. Moim zdaniem, nic dodać, nic ująć.

Psy to bardzo towarzyskie stworzenia, dla których najważniejsze jest tu i teraz, więc jeśli mają do wyboru: być z opiekunem albo być same, to w 90 proc. przypadków wybiorą to pierwsze. Trudno mieć o to do nich pretensje. Z drugiej strony pamiętajmy, żeby nauczyć psa zajmowania się sobą.

6. Nawiązuje kontakt wzrokowy

Mówi się, "żeby nie patrzeć psu w oczy, bo ugryzie”, ale to nie do końca prawda. Obcym psom lepiej nie patrzeć w oczy, żeby nie doprowadzić do zbędnej konfrontacji, ale w przypadku własnych psów, sytuacja wygląda zgoła inaczej.

Większość trenerów psów zaleca, aby uczyć swojego psa patrzenia w oczy – dzięki temu czworonóg lepiej skupia się na przewodniku i pogłębia z nim więź. W trakcie szkolenia pies jest chwalony lub nagradzany przysmakiem za każdym razem, gdy spojrzy opiekunowi w oczy.

Badania naukowe potwierdzają, że gdy pies patrzy opiekunowi w oczy, w jego organizmie wzrasta poziom oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie miłości i przywiązania. Ten sam hormon odpowiada u ludzi m.in. za miłość do nowo narodzonego dziecka.

7. Ożywia się na twoje imię

Psy reagują na swoje imiona, ale wiele z nich wie też, jak nazywa się ich opiekun. Nie zawsze będzie to imię, np. w domu, w którym jest kilkoro dzieci zwracających się do kobiety „mama”, to dla psa też będzie to "mama”. Można zapytać psa „gdzie jest mama?” albo zlecić mu szukanie mamy, a okaże się, że doskonale wie, o kim mowa.

Jeżeli ożywia się na samo przypadkowe wspomnienia imienia/przydomka oznacza to, że ta osoba nie jest mu obojętna. To tak jak z „obiadem” albo „masz” – te słowa oznaczają dla psa jedzenie, w które czworonóg chce się zaangażować. W przypadku wspomnienia czyjegoś imienia celem zaangażowania ma być kontakt.

8. Chce się z tobą bawić

Psy to najszczersze stworzenia na świecie — nie marnują czasu na rzeczy, których nie chcą i ludzi, których nie lubią. Jeśli twój pies chce się z tobą bawić i zachęca cię do tego, to wiedz, że cię lubi, a może nawet więcej!

Warto skorzystać z zaproszenia czworonoga, gdyż zabawa z psem stymuluje jego umysł, jest świetną okazją do nauki i pomaga w budowaniu więzi. Dobrym pomysłem jest zabawa szarpakiem, aportowanie, a także treningi sportów kynologicznych, np. nosework lub dogfrisbee.

9. Liże cię po rękach, twarzy i stopach

Lizanie przez psa może być oznaką miłości. Suczka po urodzeniu szczeniąt oczyszcza je w ten sposób, dzięki czemu wzmacnia ich odporność i okazuje im troskę. Możliwe, że szczenięta uczą się tego zachowania, a następnie przelewają je na ludzi. Argumentem przemawiającym za tą tezą jest to, że psy, które przedwcześnie zabrano od matki, rzadziej mają nawyk lizania. Jest też druga teoria.

Większość ludzi pozytywnie reaguje na lizanie przez psa, więc czworonóg odbiera to zachowanie jako pożądane i poprzez lizanie próbuje sprawić opiekunowie przyjemność, a także... podlizać się. Pies może też próbować w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Czasami takie zachowanie przeradza się w kompletną obsesję na punkcie lizania i wymaga fachowej pomocy.

Trzecia teoria głosi, że przed chwilą miałeś w rękach lub ustach coś smacznego i pies koniecznie chce tego spróbować, ale bądźmy optymistami — na pewno nie o to chodzi.

10. Przytula się do ciebie

Tak, psy okazują uczucia poprzez przytulanie. Mogą kłaść się obok właściciela i przylegać do niego ciałem, kłaść na jego kolanach głowę albo po prostu go obejmować i lizać.

Niezależnie od tego, czy akurat siedzisz na podłodze, czy leżysz na kanapie, jeśli twój pies opiera się o ciebie, to znaczy, że czuje się w twoim towarzystwie dobrze i bezpiecznie. Czy to nie świadczy, że pies cię kocha?

Może też przyklejać się do ciebie, gdy czuje się zagrożony – to oznacza, że traktuje cię jako swojego obrońcę. Co ważne, przytulanie lub kładzenie się na opiekunie nie świadczy o próbie dominacji — ta teoria już dawno została obalona.

11. Uśmiecha się do ciebie

Uśmiech psa różni się od ludzkiego. U ludzi odsłonięcie zębów na ogół wiąże się z pozytywnymi odczuciami. U psów pokazywanie zębów to oznaka agresji i groźba. Na szczęście psy wiedzą, że ich mowa ciała nie przekłada się na ludzi.

Co więcej, niektóre psy naśladują swoich opiekunów i uśmiechają się z zębami. Pozostałe czworonogi, gdy są szczęśliwe, pokazują to całym sobą – merdają ogonem, kręcą ciałem na boki, ich żuchwa swobodnie opada, a fafle delikatnie się unoszą.

_

Pamiętajmy, że każdy pies jest inny. Nie wszystkie psy okazują uczucia w ten sam sposób. Niektóre psy nie lubią się bawić albo przytulać, ale nie oznacza to, że nie kochają swojego opiekuna. Są też czworonogi, które ze względu na zaburzenia behawioralne nie dopuszczają nikogo do swoich zabawek — takie zachowanie świadczy o problemie zwanym obroną zasobów, a nie o nienawiści do właściciela. Dlatego też powyższą listę traktujmy z przymrużeniem oka, ale jeśli pies wykazuje wszystkie opisane oznaki miłości albo ich większość, to gratuluję — na pewno cię kocha.

Czytaj także: https://natemat.pl/425518,po-czym-poznac-ze-pies-umiera-16-oznak-ze-pies-odchodzi