10 najpopularniejszych ras psów w Polsce. Nie uwierzycie, które stanęły na podium! [RANKING 2022]

Daria Siemion
28 lipca 2022, 10:52 • 1 minuta czytania
Polacy wolą maltańczyki czy labradory? Znamy odpowiedź. Oto 10 najpopularniejszych ras psów w Polsce 2022. Niektóre pozycje zaskakują!
10 najpopularniejszych ras psów w Polsce 2022 fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ranking najpopularniejszych ras psów w Polsce 2022 powstał na podstawie ilości wyszukiwań informacji o danej rasie, ilości zarejestrowanych hodowli ZKwP oraz liczby ogłoszeń ze szczeniakami na popularnym portalu aukcyjnym. Pod uwagę wzięłam również grupy na FB zrzeszające miłośników konkretnych ras, konsultacje z weterynarzem oraz obserwacje własne wynikające z praktyki jako trenerka i behawiorystka psów.


10. Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie doskonale sprawdzają się jako psy pasterskie, rodzinne, a także jako psy policyjne i służbowe. Wiele osób, gdy myśli o owczarku, przywołuje do głowy obrazy "Komisarza Alexa" albo wiernego i oddanego Szarika. Jednak, aby czworonogi zachowywały się w określony sposób, muszą być szkolone. To rasa, która uwielbia wyzwania i kontakt z człowiekiem. Owczarki co do zasady są pewne siebie, odważne i bardzo lojalne.

9. Jack Russel terrier

Jack Russel terrier to maluch z potężnym charakterem. Lubi stawiać na swoim, jest pewny siebie i przekonany o swoich walorach. Ma silne zapędy myśliwskie — z przyjemnością przekopie ogródek w poszukiwaniu nornic i kretów. Szybko się uczy, ale może cierpieć na "wybiórczą głuchotę". Wymaga od opiekuna ogromnej wiedzy i konsekwencji. Zdecydowanie, mimo rosnącej popularności, nie jest to pies dla każdego.

8. Amerykański Staffordshire terrier (amstaff)

Wiele osób zalicza amstaffy do trudnych ras psów, ale wbrew pozorom, mimo muskularnej sylwetki i groźnej miny, są to doskonałe psy rodzinne. Zła opinia o nich wynika z nieznajomości rasy oraz tego, że amstaffy bardzo często trafiają w ręce osób nieodpowiedzialnych — są nagradzane za agresję, szczute, niekiedy nawet bite. Dobrze prowadzone są oddanymi i łagodnymi przyjaciółmi.

7. Maltańczyk

Maltańczyki są zaliczane do małych ras psów "z włosami". Oznacza to, że mają długi i gęsty włos okrywowy i niewielką ilość podszerstka. To jedna z najpopularniejszych ras psów wśród alergików. Na korzyść maltańczyków przemawia również sprawność fizyczna oraz wesoły i ciekawski charakter. Maltańczyki z łatwością dostosowują się do trybu życia opiekunów — mogą być typowymi kanapowcami albo startować w psich sportach.

6. Szpic miniaturowy (pomeranian)

Szpice miniaturowe to małe i puchate pieski, których charakter może zaskoczyć. Dawniej były wykorzystywane jako psy stróżujące. Są pewne siebie, uwielbiają ruch i wyzwania umysłowe. To psy, które każdego dnia testują swojego opiekuna i stale próbują przesunąć granicę. Pod względem pielęgnacji sierści są bardzo wymagające. Wymagają codziennego czesania. W okresie linienia lepiej zaopatrzyć się w samojezdny odkurzacz...

5. Mops

Mopsy to niewielkie, muskularne psy. Niewiele osób o tym wie, ale mogą ważyć nawet 8 kg! Charakteryzują się pogodnym, towarzyskim charakterem. Niestety nie należą do najzdrowszych ras. Mają tendencję do chorób oczu, problemów z rodzeniem i anemii. Co ciekawe, są jedną z najstarszych ras psów na świecie. Mopsa ma Hugh Laurie — serialowy dr House.

4. Buldog francuski

Buldogi francuskie to jedne z najczęściej spotykanych psów w polskich miastach. Są pogodne, towarzyskie, niezbyt szczekają. Wydaje się, że mają same zalety, ale nic bardziej mylnego. Ich słabą stroną, podobnie jak u mopsów, jest zdrowie. Większość szczeniaków rodzi się przez cesarskie cięcie, bo ich głowa jest za duża i nie może przejść przez łono matki. Buldożki mają też tendencję do dysplazji i chorób oczu.

3. Shih tzu

Shih tzu są przyjazne, mają pogodne usposobienie i cieszą się dobrym zdrowiem. Odpowiednio socjalizowane dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. To doskonałe psy rodzinne. W ich naturze nie leży samotność, dlatego już w pierwszych tygodniach życia, należy przyzwyczajać szczeniaka do zostawania samemu w domu. W przeciwnym razie mogą wystąpić objawy lęku separacyjnego, czyli panicznego strachu przed rozdzieleniem z opiekunem.

2. Border collie

Border collie to średniej wielkości psy z zamiłowaniem do pracy. Chętnie współpracują z człowiekiem i szybko się uczą. Osiągają wiele sukcesów w psich sportach (np. w dogfrisbee), często grają w filmach, ale nie są "łatwą rasą". Bordery mają tendencję do ganiania rowerzystów, samochodów, ptaków. Mogą podgryzać właścicieli, a z domu zostawić same futryny. Nie jest to pies dla każdego i lepiej nie traktować go w kategoriach "wyzwania".

1. Golden retriever

Golden retriever to doskonały pies rodzinny. Ma przyjazne, pogodne usposobienie i jest podatny na szkolenie. Z człowiekiem potrafi zbudować bardzo silną więź, a wobec dzieci jest czuły i cierpliwy. Goldeny są wykorzystywane jako psy terapeutyczne i tropiące. Są to jednak psy pracujące, które potrzebują nie tylko kontaktu z człowiekiem, ale również wyzwań umysłowych i szkolenia.

Zanim kupisz psa modnej rasy:

Czytaj także: https://natemat.pl/405574,10-najtrudniejszych-do-ulozenia-ras-psow-niektore-sa-bardzo-modne