5 najlepszych zabawek dla psa

Daria Siemion
22 czerwca 2022, 12:56 • 1 minuta czytania
Szukasz pomysłu na prezent dla psa? A może chcesz zainwestować w zabawkę, która nie tylko bawi, ale i uczy? Dobrze się składa! Przygotowaliśmy zestawienie 5. najlepszych zabawek dla psów. Post nie jest sponsorowany.
5 najlepszych zabawek dla psów fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

5. Frisbee

Łapanie frisbee to rozrywka, która nadaje się dla większości zdrowych i dorosłych psów. Na początku przygody z frisbee nie trzeba inwestować w drogi sprzęt – wystarczy kilka dysków i chęć do wspólnej zabawy.


Korzyścią z trenowania frisbee dla psa jest wzrost skupienia na opiekunie, poprawa komunikacji, zagospodarowanie niespożytych pokładów energii, a także wzrost pewności siebie.

Na początek najlepiej wybrać dysk w standardowym rozmiarze i standardowej twardości. Pamiętaj jednak, by nie kupować go w sklepach dla ludzi, a w sklepach zoologicznych lub punktach specjalizujących się w sprzedaży dogfrisbee.

Czytaj także: Jak nauczyć psa łapać frisbee? 5 kroków

4. Mata węchowa

Mata węchowa to zabawka, która uspokoi psa i pomoże w jego wyciszeniu. Składa się z gumowej podstawy i kawałków materiału, do których można włożyć przysmaki. Zadanie psa polega na wywęszeniu ich i zjedzeniu. Maty węchowe są również dostępne w formie kul.

Mata węchowa wycisza psa, pomaga w łagodzeniu lęków, zwiększa pewność siebie pupila, stymuluje najważniejszy dla psów zmysł – węch. To produkt, który zajmie psa na dłużej. Po zabawie pies będzie zrelaksowany i zmęczony. Nic nie zmęczy go tak jak węszenie!

Co ważne, mata węchowa to produkt, którym może bawić się każdy pies. Szczególnie sprawdzi się w przypadku psów nadpobudliwych i reaktywnych, a także u czworonogów w okresie rekonwalescencji, które nie mogą spożytkować energii przez bieganie.

Czytaj także: Nosework, czyli praca węchowa. Ten sport może uprawiać każdy pies Wystarczy, że ma nos

3. Mata do lizania

Szukasz sposobu na wyciszenie lub zajęcie swojego czworonoga? Zainwestuj w matę do lizania. To niewielka plastikowa tacka, którą możesz wysmarować specjalną pastą albo innym produktem lubianym przez twojego psa.

Ten produkt nie dość, że wycisza i relaksuje psa, to jeszcze ma działanie prozdrowotne. Wypustki na macie oczyszczają język, zwiększają wydzielanie śliny, wspierają higienę jamy ustnej czworonogów. Wszystko to wpływa na zmniejszenie powstawania kamienia nazębnego.

Mata do lizania szczególnie sprawdzi się podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Może być też odpowiedzią na pytanie jak pomóc też psu w Sylwestra. Sprawdzi się też gdy potrzebujesz chwili dla siebie, ale nie chcesz zostawiać psa samego sobie.

2. Kong

Kong to zabawka, którą zna każdy behawiorysta. To gumowy gryzak z dziurką, do której wpycha się przysmaki. Można je zamrozić i podać psu w formie lodów – idealny pomysł na to, jak pomóc psu w trakcie upałów. Wyczyszczenie Konga może zająć psu nawet godzinę!

Kongi są świetnym narzędziem do nauczenia psa zostawania samemu w domu, przyzwyczajania go do nowych miejsc. Pomagają też w wyciszeniu i zrelaksowaniu pupila, a co ważne – są dla niego źródłem ogromnej radości.

Do Konga można włożyć rozmoczoną karmę, banana, masło orzechowe. Na rynku dostępne są też specjalne pasty o smaku wątróbki, drobiu, kaczki, indyka i wielu innych. Prawda jest taka, że do Konga można włożyć praktycznie wszystko, co pies lubi i co mu nie szkodzi.

Kongi są dostępne w formie gryzaków ze sznurkiem (można je do czegoś przywiązać, żeby pies polubił dane miejsce), a także toczących się piłek, których obsługa wymaga od psa myślenia.

1. Szarpak

W społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów związanych z zabawą szarpakiem. Wiele osób błędnie uważa, że zabawa w przeciąganie to „uczenie psa agresji”. Nic bardziej mylnego! Szarpanie z psem przynosi szereg korzyści nie tylko dla czworonoga, ale również dla opiekuna.

Najważniejszą korzyścią z zabawy szarpakiem jest wzmocnienie więzi między psem a opiekunem. Nie sposób nie wspomnieć również o zaspokojeniu instynktów łowieckim i wzrośnie pewności siebie czworonoga. Wartością dodaną jest możliwość nauczenia psa przydatnych komend, np. "puść".

Szarpaki są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Powstają z różnych materiałów: polaru, lin, sznurów. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, by nie bawić się szarpakiem z psem w okresie wymiany zębów.

Czytaj także: https://natemat.pl/416770,suplementy-dla-psa-to-fanaberia-czy-koniecznosc-odpowiada-ekspertka